Зеновію Ярославовичу, розкажіть, будь ласка, чи проводиться сьогодні профорієнтаційна робота у Вашому навчальному закладі?

Для цього в університеті існує цілий Інтелектуальний навчально-науковий центр професійно-кар’єрної орієнтації. Ми активно слідкуємо за рейтингами «Львівської політехніки» у всеукраїнському і світовому масштабі. І відповідно до результатів розвиваємо можливості нашого Інституту будівництва та інженерії довкілля.

Окрім цього, проводимо різного роду тестування, але не у формі виконання певних завдань, а у формі живої співбесіди. Після того абітурієнт вже сам визначає, куди саме він хоче вступати.

Ще один необхідний та важливий напрямок – проведення Днів відкритих дверей. З часом такі заходи охоплюють все більше регіонів України. До Інституту приїжджають вступати абітурієнти із Центральної України і Сходу. Наприклад, минулого року ми радо вітали студентів із Донецької та Одеської областей. А це означає, що про Інститут будівництва та інженерії довкілля знають і поза межами Західного регіону.

Тішить, коли наші майбутні студенти приїжджають на навчання і володіють українською мовою. НУ «Львівська політехніка» – найбільш кадрово забезпечений серед ВНЗ Західній Україні. В нас є потужний викладацький склад – професори, 15 докторів, 80 кандидатів наук. Жодна область окрім Києва не може похвалитися таким потужним потенціалом.

Будівництво – прикладна дисципліна. Є такий гарний вислів: «Бог створив землю, а все, що на землі – створене будівельниками».

Скільки у Вашому закладі абітурієнтів?

У 2006-2007 рр. будівництво знаходилося на стадії підйому, працювала економіка, відповідно трималися на рівні і зарплати будівельників. На той час у нас були дуже хороші конкурси. Діти не вагалися та обирали нашу спеціальність. Ліцензовані обсяги були набрані повністю – 310 осіб. А пізніше, коли впала економіка, будівельний ринок так само занепав. Наразі абітурієнти не завжди готові зробити вибір професії самостійно, без батьків. Але ті, хто роблять свідомий вибір потім і краще вчаться, і в подальшому успішно працевлаштовуються.

Як на Вашу думку, надалі розвиватиметься будівельна галузь?

На жаль, підйом економіки та будівництва від нас не залежить. У всьому світі, коли починає починає руйнуватися економічна галузь, гине будівельна. Проте, щойно почнеться найменший підйом економіки – піднімається і будівельна галузь, адже з’являються кошти та інвестиції. Сьогодні спостерігаємо на вулицях міста чисельну кількість недобудов, що чекають свого часу на розвиток.

На Вашу думку, які переваги має ЗНО?

Перевага ЗНО в тому, що воно розширило можливості навчання для населення з віддалених місць. Адже раніше в абітурієнтів з районів був страх, що освіта для них є недоступною. Молодь губилася і не знала на яку спеціальність вступати. Ми знаємо, що в районах дуже талановита молодь. Але в сучасних умовах лише одного таланту недостатньо. Якщо до нього не додавати праці, нічого не вийде. Ці дві риси формують кістяк інженерного середовища та будівництва.

Яким спеціальностям надають перевагу дівчата у Інституті?

Будівництво охоплює багато галузей. Звісно, дівчата не зможуть працювати на будівництві доріг та мостів, але для цього є проекти по кожній галузі. Тож, вони можуть працювати, наприклад, у проектуванні будівель. Жінки в роботі більш відповідальні, уважні, пунктуальні і скурпульозні.

Які заклади можете вважати своїми конкурентами?

«Львівська політехніка» має близько 10 галузевих інститутів у Рівному, Дніпропетровську, Харкові, Києві, Полтаві та Одесі. Серед цих закладів рейтинг нашого Інституту будівництва є досить високим. Зокрема, в Києві є два університети, що спеціалізуються на будівельній галузі, а також в Харкові і Донецьку. Але ми все одно на першому місці. Зараз готує будівельників Рівне, Луцьк, Закарпаття, Івано-Франківськ.

До НУ «Львівська політехніка» прохідний бал є значно вищим. Триступенева система вступу приваблює абітурієнтуа можливістю потрапити одразу на бюджетне навчання. Він подає документи в декілька вузів, а до нас – в останню чергу. Ті, хто визначилися і мають високі результати, одразу ж залишають документи в нашому Інституті. А ті, хто має середній бал, шукають вуз, де впевнені що точно пройдуть. Звісно, це створює конкуренцію. Але часто буває так, що студент пізно визначився з майбутнім фахом. Наразі багато молоді просто обирає можливість вчитися безкоштовно, навіть якщо це не співпадає з їхніми бажанням.

Будівництво у «Політехніці» завжди готувалося фахово. В радянський час, в 70-х роках, ми йшли на рівні із московськими вузами. Маємо багато відомих випускників.

Чи мають студенти інституту можливість стажуватися за кордоном?

Дуже легко йдуть на контакт університети Польщі. Також є партнерські домовленості з вузами Німеччини, Голандії. Розвиваємо зв’язки з навчальними закладами Америки і Канади. До того ж, проводимо щорічні практики студентів влітку.

Стажування може бути і під час навчального процесу. Так, наприклад, є 2-місячні курси у Кракові. Групи найкращих студентів їдуть туди на навчання, опановуючи предмети, що співпадають з нашою програмою, отримують оцінки, а потім повертаються назад. В перспективі хочемо домогтися видачі подвійного диплому. Ще в радянські часи диплом інженера-будівельника «Політехніки» у Канаді не потребував нострифікації. Якщо людина хоче отримати освіту за кордоном, вона завершує в нас бакалаврат. Тепер у «Політехніці» до диплому видається англомовний додаток.

Розкажіть про напрямки підготовки в Інституті будівництва.

Напрямки гідротехніка та водні ресурси мають найменший набір. Це водопостачання, водовідведення, споруди для очистки води, охорони водних ресурсів. Наступний напрямок – пожежна безпека. У Львові є Інститут пожежної безпеки. Але ми натомість готуємо спеціалістів, що можуть провести профілактику пожеж, наш фахівець знає будівельні конструкції, будинок, прогнозує наслідки пожежі.

Будівництво – наша найбільша спеціалізація. На рівні «спеціаліста» та «магістра» він ділиться ще на 6 напрямків: промислове будівництво, мости і транспортні тунелі, теплогазопостачання і вентиляція, технології будівельних конструкцій, автомобільні дороги та аеродроми, інженерне забезпечення. Практично всі обласні управління автодоріг по Західній Україні очолюють наші випускники.

Що можете побажати абітурієнтам та їхнім батькам напередодні вступної кампанії?

Будівництво завжди було і буде. Без цієї галузі жодна країна не може розвиватися. Якщо будівельник грамотний – він завжди знайде собі роботу. Сучасному абітурієнту необхідно разом з батьками скурпульозно вивчати інформацію щодо вступу до вузу. Про майбутнє варто думати ще з шкільного віку.

Ми, зі свого боку, відкриті до спілкування і допоможемо поінформувати вступників про всі напрямки та вступні випробування. Також в нас є загальноуніверситетські підготовчі курси, куди йдуть ті, хто вже точно визначився вступати до «Львівської політехніки».