Таку заяву він зробив у Вашингтоні, передає «Радіо Свобода».

Райлі також запропонував юридичні шляхи повернення награбованого, анексованого й зруйнованого.

Усі українські втрати він ділить на дві категорії: перша – вкрадене режимом Віктора Януковича, друга – шкода від анексії Криму й війни.

«Якщо говорити про гроші, які вкрав попередній український режим Віктора Януковича, то слід згадати махінації з ПДВ та з державними закупівлями, – підсумовує експерт Атлантичної Ради Алан Райлі. – Щоб ви зрозуміли масштаб цифр: бюджет державних закупівель на рік становив 12 мільярдів доларів. І навіть за найбільш консервативними підрахунками, попередній режим має повернути Україні близько 30 мільярдів доларів».

Солідарні з ним й інші колеги-експерти. Зокрема, експерт з міжнародного права, професор університету Джонса Гопкінса Рут Ведґвуд радить українським слідчим та активістам уже зараз серйозно поставитися до формування доказової бази для суду над Януковичем.

«Прокурорам, як і міжнародним судам, потрібна документація, – ділиться досвідом пані Ведґвуд. – Це можуть бути важливі файли-докази у справі або комп’ютерні диски, інформацію з яких можна відновити. Для прокурорів треба довести кожну дрібницю. Чутки для них нічого не варті. Крім того, важливо допитувати людей знову і знову. Це спрацьовує. Люди завжди переживають за власну долю більше, ніж за чиюсь, тому важливо допитувати тих, у кого було менше повноважень, але хто також може розповісти важливі речі, свідком яких був».

Чиновникам-корупціонерам, як би вони не намагалися приховати награбоване, встояти проти тиску потужної міжнародної групи слідчих буде важко, додає Райлі, й радить сформувати справу проти Януковича так, щоб той відчув загрозу кримінальної відповідальності. А далі за потреби навіть пообіцяти закрити справу, якщо він поверне награбоване країні. Втім, визнає експерт, усе це стане можливим лише з волі теперішніх українських керівників.

«Дехто каже, що нинішній український уряд не має зацікавленості в тому, щоб починати таку справу проти Януковича. Тому що окремі представники нинішньої влади поводяться так само, як колись представники режиму Януковича. До того ж державна бюрократична машина України залишається нереформованою, а вона, без сумніву, є частиною цієї схеми. Але для об’єктивності треба визнати, що Україна зараз у скрутній ситуації. Оскільки країна зазнала російської окупації й головне завдання українських чиновників нині – змінити ситуацію на краще», – каже Райлі.