Самі ж мешканці окупованих території приходили на дільниці і голосували. Заманювали їх на «виборчі дільниці» продуктами з п’ятого «гуманітарного конвою» Путіна, соціальними картками, а то і просто відвертими погрозами.

«Вголос» розпитав українських політологів, як Україні реагувати на незаконні «вибори» терористів і як далі розгортатимуться події на Донбасі?

Володимир Фесенко, керівник Центру прикладних політичних досліджень «Пента»:

На Донбасі відбулася імітація виборів, ніхто нікого не вибирав, не було там ніяких виборів. При «владі» залишилися ті самі. Треба розуміти, що над ЛНР і ДНР є «ляльководи», які керують процесами в цих «республіках», і ми знаємо, що ці люди перебувають у сусідній державі.

Україна не повинна визнавати ці «вибори», вона має переконувати всіх наших партнерів у цьому, а також підвищувати свою обороноздатність. Після цих «виборів» так звані народні «республіки» легалізувалися для того, щоб потім це використати у переговорному процесі, щоб таким чином переконати світову громадськість, що цих людей обрали, їх підтримали, тому треба вести прямі переговори саме з цими республіками. Однак для України ці республіки як були, так і залишаються терористичними організаціями. Ніяких переговорів з ними вести ніхто не буде.

І тут виникає проблема, адже так звані вибори грубо порушують Мінські домовленості, це означає, що Мінський переговорний процес опиняється у глухому куті. І це дійсно може призвести до ескалації конфлікту, до загострення ситуації. В будь-якому випадку, нам потрібно розуміти, що відбулися б ці «вибори» чи ні, ризики загострення ситуації все одно лишалися б, адже Росія  і сепаратисти просто так нашу Україну в спокої не залишать.

Швидше за все, після цих «виборів» буде спроба відновити Мінські переговори. Якщо з цього нічого не вийде, тоді зросте ризик відновлення збройного конфлікту. Коли це може статися, передбачити неможливо. Але точно можна сказати, що як мінімум впродовж найближчого року спокою в Україні не буде.

Тарас Березовець, політтехнолог, директор компанії персонального та стратегічного консалтингу «Berta Communications»:

Ця ситуація свідчить про те, що Росія порушила Мінські домовленості, де посол Росії Зурабов від імені президента Путіна підписав забов’язання, що Росія не буде визнавати жодних виборів у самопроголошених республіках ЛНР і ДНР. І тут ми бачимо прямі порушення міжнародних забов’язань. Це означає, що в такому випадку Росія неодмінно отримає санкції четвертого рівня, про що її вже попереджали і ЄС,  і США. Тобто ця ситуація неминуча, Росія сама собі на рівному місці створила проблеми.

Визнавши ці «вибори», Росія не отримає підтримки від жодної країни, навіть від таких країн, як Північна Корея, Білорусь, Венесуела. Вони не будуть визнавати вибори в ДНР  і ЛНР. Визнавши ці «вибори», Росія розписується у власній нездатності вирішити цю ситуацію більш розумним шляхом. Крім того, оскільки Росія визнала ці «вибори» легітимними, то вона на себе взяла забов’язання утримувати ці режими. А це завдасть ще більшого удару по російській економіці.

Українська реакція вже пролунала. Президент Порошенко вже попередив, що наслідки такого рішення для Росії будуть жорсткими як з боку України, так із боку міжнародного співтовариства.

Також має бути порушено нові кримінальні справи проти тих громадян, які брали участь у цьому фарсі. При цьому я думаю, що може йтися і про тих людей, які проголосували, бо було попередження що ці «вибори» незаконні. Ці люди можуть бути притягнуті якщо не до кримінальної, то до адміністративної відповідальності. Я думаю, що треба переглядати фінансування і виплату пенсій цим людям. Тобто, якщо люди ходять на вибори терористичних організацій, то чому Україна має витрачати на утримання таких громадян кошти тих, хто платить податки?

Я думаю, що після цих виборів все ж таки можливе військове загострення, бо тепер терористи заявили, що в них є «легітимна влада», і ця «влада» може ухвалити рішення й розпочати новий етап ескалації конфлікту. В принципі, вже є попередження, що вони готуються зараз здійснювати заворушення в Харківській області. Та й присутність російських військ, які тепер не приховують звідки вони, свідчить про підготовку нового загострення конфлікту.

Володимир Цибулько, політолог:

Я думаю, що ці вибори Росія організувала для такого собі примітивного отруєння української влади. Для того, щоб виставити українську владу, як неповносправну в управлінні державою. В уяві російської влади Україна має бути постійною зоною нестабільності, вони на більше не розраховують.

Я переконаний, що після цих так званих виборів нічого не зміниться, бо військових сил для великого збройного протистояння не має. Все буде, як було. Ці вибори, це форма відмовки терористів від соціальної роботи, від комунальної роботи і від всього решти.

От досі вони могли тримати паузу і казати, що в нас нема влади. А зараз вони будуть цілу зиму казати, що формують органи влади. А весною вони придумують ще щось, аби відволікти увагу населення. По суті, ця виборча кампанія була ще комічнішою, ніж референдум, бо дільниць для проведення цих «виборів» було в три рази менше, ніж на референдумі. Тому говорити про це, як про «вибори», – взагалі смішно.

Ці «вибори» визнавати неможливо, бо їх там не було. Ці вибори були можливі лише за українським законодавством, оскільки загальновизнано, що ця територія є українською. Відтак, все що відбувається на цій території за іншими законами – визнаватиметься протизаконним.

Сергій Таран, політолог, співзасновник та голова правління Центру соціологічних та політологічних досліджень «Соціовимір», директор Міжнародного інституту демократій:

Після цих «виборів» буде подальша ескалація конфлікту. Путін через Донбас буде і далі дестабілізовувати ситуацію не тільки в зоні АТО, але й загалом в Україні. І ці вибори для нього – один з методів, щоб це робити.

Аби зупинити Путіна, Україна має нарешті модернізувати свою армію, створити потужний військовий резерв, виробити спільні дії міжнародної спільноти і України щодо посилення санкцій щодо Росії. Якщо це буде зроблено, то конфлікт вдасться зупинити. Все решта не працюватиме.

Ольга Куровець, «Вголос»