НАЕК «Енергоатом» опублікував повідомлення про намір укласти контракти із «Diakont S.R.L.» (Італія) у межах двох закупівель обладнання для Рівненської АЕС вартістю 530,72 млн грн.

Про це повідомляють Наші гроші з посиланням на систему «Прозорро».

Йдеться про обладнання для реконструкції кранів кругової дії та обладнання до мостового крану для двох блоків ВП РАЕС.

На обох тендерах конкуренцію «Diakont» склала компанія «GmbH ISV Steuerungssysteme» з Німеччини, яка пропонувала обладнання власного виробництва (детальніше про процедуру закупівлі у довідці нижче).

«Diakont s.r.l.» вперше виграло підряд «Енергоатому» вартістю $5,48 млн у липні 2014 року. Тоді ж «Наші гроші» повідомили, що фірма зареєстрована у невеликому італійському містечку Сан-Квіріко-ін-Колліна на Михайла Федосовського, який водночас є генеральним директором російського ЗАТ «Діаконт».

За даними міжнародної торговельної бази даних «Import Genius», італійська компанія «Diakont» є регулярним контрагентом однойменної російської компанії АТ «Діаконт» (АО «Диаконт» – рос.). Наприклад, із РФ в Італію відправляли вироби з алюмінію, а з Італії в РФ – багатошарові друковані плати.

Зареєстрований у Санкт-Петербурзі «Диаконт» є постійним учасником державних закупівель Російської Федерації. За даними бази «Контур.Фокус», з кінця 2012 року компанія отримала замовлень на 6,4 млрд рублів. Лише за останні 12 місяців сума замовлень склала майже 725 млн рублів.

Федосовський контролює й інші підприємства. І вони також отримують підряди у російських бюджетних замовників. Зокрема, ООО «Газпроект-ДКР» з середини 2014-го підписало контрактів на 1,2 млрд рублів (75% компанії належить Федосовському та 25% – АО «Диаконт» ), ООО «Комтех» – понад 200 млн рублів (100% статутного у Федосовського).

На офіційному сайті «Диаконту» у розділі «Історія» зазначається, що у 2017 році «в Італії відбулась урочиста церемонія установки І колони нового заводу з виробництва електромеханічних актуаторів компанії Diakont SRL». Тут же повідомляється, що роком раніше, у 2016-му, президент РФ Володимир Путін разом із лідером Казахстану Нурсултаном Назарбаєвим відвідали «Діаконт» і «ознайомились з останніми технологіями і розробками». Задовго до цього, у 2010-му, Путін будучи прем’єр-міністром РФ також «високо оцінював інноваційну продукцію “Діаконту”», похвалились у компанії.

У квітні 2017 року Рада нацбезпеки і оборони України вносила російський «Диаконт» до переліку підсанкційних юридичних осіб, однак у варіанті від червня 2018 року – ця компанія зі списку щезла.

Додамо, восени 2018-го «Наші гроші» зафіксували, що українське ТОВ «Діаконт» із Київщини подавало на тендер філії «Прикарпаттрансгаз» ПАТ «Укртрансгаз» документ, де зазначалось, що його посадові особи у 2015 році проходили професійні навчання, організовані однойменним ЗАТ «Діаконт» з Росії. У системі ДП «НАЕК «Енергоатом» українському «Діаконту» вдалось зібрати замовлень уже на 115,76 млн грн.