ДП «НАЕК «Енергоатом» 11 листопада оголосило відкриті торги на поставку запчастин до дизель-генераторів Запорізької АЕС очікуваною вартістю 50,44 млн грн. Про це повідомляється у системі «Прозорро», передають Наші гроші.

Атомники хочуть купити запчастини до двигунів 78Г дизель-генераторів АСД-5600. При цьому вони виділили метизи із загального обсягу запчастин в окремий лот очікуваною вартістю 401 тис грн. Виробником цих дизелів, які від часів СРСР використовують у якості резервної електростанції на випадок раптового знеструмлення на більшості АЕС України, виробляв збанкрутілий в 2000 році петербурзький завод «Русский дизель».

Переможець поставлятиме товар партіями до квітня, червня, липня і жовтня 2021 року.

Тендерні пропозиції прийматимуть до 16 грудня 2020 року, дата аукціону ще невідома.

Адмінколегія АМКУ 2 листопада зобов’язала «Енергоатом» відмінити оголошену в жовтні переговорну процедуру щодо таких запчастин для ЗАЕС на 3,47 млн євро, або 115,18 млн грн. Їх постачальником обрали «ISG Supply OÜ» (Естонія) із продукцією АО «Машиностроительная корпорация «Дизель-Энерго» (Росія). Проте компанія-суперник «Inkla Trading&Engineering GmbH» (Австрія) із продукцією ТОВ «Кінгісеппський машинобудівний завод» («КМЗ», Росія) довела, що її відхилили неправомірно.

Закупівлю без відкритих торгів обґрунтовували через «виникнення особливих економічних обставин з негайною ліквідацією наслідків надзвичайних ситуацій». Замовник заявляв, що інакше блоки №2,4,5 можуть не вийти вчасно із планово-попереджувального ремонту.

За даними самого замовника, блок №4 ЗАЕС мав вийти з капітального планового ремонту 15 жовтня. Проте, як повідомляє прес-центр, вийшов 14-15 листопада, на місяць пізніше.

Середній плановий ремонт блоку №2 мав завершитись 11 листопада, але досі триває. Крім того, завершення середнього планового ремонту блоку №5 заплановане на 30 листопада.

Сама «ЗАЕС» у вересні-жовтні замовляла запчастини у «ISG Supply OÜ» через допороги.

Раніше «Inkla» так само знесла через АМКУ торги «Енергоатома» щодо таких запчастин для ЗАЕС на 137,95 млн грн. Замовник допустив до них лише двох дилерів «МК «Дизель-Энерго» – «ISG Supply OÜ» та «Энерго-Сектор» (Росія), які подібно оформили документи. Натомість «Inkla» та ще двох дилерів «КМЗ» відхилили з посилання на лист від голови Державної інспекції ядерного регулювання України (ДІЯРУ) Григорія Плачкова про неможливість використання продукції «КМЗ» при ремонті дизель-генераторів АЕС.

Раніше стало відомо, що українські правоохоронці виявили та заблокували нелегальний механізм постачання на “Львівську залізницю” неякісних запчастин російського виробництва.