Як повідомляють медіа, у США, ЄС та Україні офіційно відкрили кримінальні справи проти 93 членів так званої сім’ї Петра Порошенка. Схоже, що американські прокурори та європейські партнери провели за роботою не одну ніч, адже матеріалів, які назбирали вартові закону про діяльність чинного гаранта, вистачило б для захопливого роману в стилі кримінальних романів Достоєвського.

Зокрема, як стверджують ЗМІ, завдяки праці ФБР стало відомо, що в період з 2014 по 2015 років «родина» Петра Порошенка нібито активно допомагала легалізувати сім’ї Януковича те, що «легітимні» нажили «непосільним трудом».

 Що це все означає і які матиме можливі наслідки? ІА «Вголос» опитало експертів.

Степан Хмара, Герой України:

Про Петра Порошенка можна багато говорити, це дуже талановитий… Його майно зароблене за допомогою шахрайських схем, воно йому «попало на халяву» – він же ж  платив символічні копійки за «Ленінську кузню», за ті свої кондитерські фабрики, цукрові заводи… Що хотів собі залишити, то залишив, а решту –  вирізав на металобрухт…Він брехун і людина, позбавлена моралі. Всі його багатства є незаконними. Подумаймо: з 1996 року Порошенко увесь час перебуває при владі, був і народним депутатом, і міністром, і в Національному банку працював. Але ж законом заборонено займатися бізнесом в таких випадках, а він якраз в той час збагатів. Порошенко завжди платив лише символічні податки. Державною зрадою є й те, що він тісно співпрацює з Росією, яка є агресором, і бізнес якої в Україні процвітає.

Володимир Воля, політолог:

Історія виглядає дуже скандальною. Якщо це правда, то важливо, чи там безпосередньо фігурує Президент. Якщо його прізвища нема, то Петру Порошенку це ніякими наслідками не загрожує, а от якщо є імена тих чи інших осіб з його оточення, то американські санкції йому таки «світять».

Розслідування вестися може, але до встановлення істини ще дуже далеко. З точки зору іміджу, це, безперечно, удар по його репутації, але говорити про якісь інші наслідки, окрім моральних збитків, принаймні наразі не доводиться.

Ми бачимо і в країнах Східної Азії, і в західній півкулі чимало ситуацій, коли притягують до кримінальної відповідальності колишніх керівників, президентів, міністрів тощо. Тому тут питання: чи прямо замішаний в злочині Петро Порошенко?  Якщо є розслідування, яке вказує на його ім’я, то американці розголос, безперечно, дадуть.

Юрій Романенко, політичний експерт:

У нас встановлені факти злочинів в Укроборонпромі, є факти щодо Кононенка, але ніхто не покараний. Уся наша правляча еліта – це велика сім’я, яка живе за принципом «ворон ворону око не виклює», тому коли Янукович тікав, вкрадене ним «оптимізували» за допомогою «родинних зв’язків», які змінюються.

Покарання оточення Президента – це продукт консенсусу еліти, який може будь-яким – тут вже залежить від якості цієї еліти.

Сергій Войченко, громадський діяч, кандидат юридичних наук:

Якщо дивитись із позиції української юрисдикції, то розуміємо, що судити Порошенка не будуть, бо він втече. Але американська система трохи інша, ніж наша, там можуть і 300 років за таке дати. Не варто забувати й про втручання України в вибори США і ті скандали, коли ми грали проти Дональда Трампа. Якщо хтось думає, що він забув, як «папуаси» влазили в їхню ситуацію, то це помилка. Якщо ви пішли битися з бійцями надто важкої ваги, то маєте розуміти, що вас переможуть і наслідки потім вилізуть на боком.

«Можливий варіант, що Петра Олексійовича таки десь зловлять, «випотрошать» і залишать з якимись копійками жити-доживати»

Справу Порошенка можна порівняти із справою Павла Лазаренка. Америка всьому світу показала, що людина не зможе втекти з такими  грішми. Можливий варіант, що Петра Олексійовича таки десь зловлять, «випотрошать» і залишать з якимись копійками жити-доживати, от і все. Можливо, тому йому й не заважали красти. Легше відібрати гроші в одного, який крав, ні ж якби ці кошти розійшлися по більшій кількості людей. А так ми ще й кредит будемо змушені віддавати. Тут подвійний навар.

Чи виграє від цього Україна? Очевидно, що ні. Тепер виграє той, хто першим заявить права на ці гроші. Якщо ми розпочнемо розслідування і оголосимо, що в Порошенка справді є крадені гроші на офшорних рахунках, а США скажуть, що розпочали цю справу раніше, то гроші й компенсація дістануться їм. Схожий випадок був  із коштами Януковича, коли після Революції його гроші заарештували в Прибалтиці. Тоді нам їх теж не хотіли віддавати. Це ж може повторитися і в теперішній ситуації. Тому після зміни влади нам треба терміново розпочинати розслідування і звертатися до інших держав для того, щоб гроші тих людей, які 5 років вичавлювали їх з України, були заарештовані, аби ми потім юридично могли першими на них претендувати.