В Україні в ніч на 1 листопада наші предки теж вшановували мертвих. Тільки у нас це називалось Велесовою ніччю.

Про це пише ТСН.

Головним персонажем свята є Велес — язичницький бог мистецтва, достатку, а також покровитель усього живого. Серед давніх слов’ян він перебував на одному рівні з Перуном. У різних регіонах, йому приписували різні сили, сфери діяльності та образи. Проте Велес завжди залишався наставником творчих та обдарованих людей: митців, знахарів, ясновидців, волхвів.

Що потрібно робити у Велесову ніч?

  • Перед початком свята прийнято наводити чистоту в будинку та приймати лазню, в якій для душ померлих предків залишають новий віник та відро чистої води.
  • Будинки в цю ніч прикрашають горобиною — це робиться з метою відлякування злих сил. З цією ж метою під порогом розсипають сіль. Також, як і на Геловін, прикрашають оселі кабачками, гарбузами, яблуками та осінніми квітами. Справа не в прикрасі, а в тому, які сезонні овочі та фрукти цього часу дозрівають.
  • Одним із атрибутів святкування Велесової ночі є багаття, яке розпалюється на найвищій частині певної місцевості; стрибки через нього є однією з традицій свята.
  • Для очищення душі й тіла практикується також ходіння по розпеченому вугіллю.
  • Перед початком ночі члени родини сідають за стіл. Під час вечері символічно частують всіх родичів, що померли (для цього з настанням ночі на подвір’ї розміщують посуд з їжею зі столу), та згадувати їх у позитивному контексті.
  • Існує повір’я, що душі померлих у Велесову ніч матеріалізовуються; для того, щоби вони знайшли шлях до своєї домівки, на підвіконні запалюється свічка.

Які обряди на свято

У Велесову ніч прийнято загадувати бажання, оскільки вважається, що вони можуть здійснитися, якщо їх загадати в цей час. Бажання мають бути записаними на папері та покладеними під подушку; і потрібно промовляти: "Темна ніч, заклинаю мені допомогти. Велес, потрудися, загадане, появися".

Ще одним обрядом є підвішування на нитці обручки; прикраса повинна висіти рівно й не хитатися — це означає, що "друга половинка" зберігає вірність стосункам.

Ворожіння у Велесову ніч

Зазвичай на Велесову ніч ворожили. Дівчата намагалися з’ясувати майбутнє стосунків зі своїми обранцями шляхом кидання двох каштанів у вогнище. Каштани не повинні були розкочуватися в різні боки — це означало швидкий кінець стосунків.

Також ворожили, запалюючи перед сном свічку в гарбузі, та загадували бажання і клали яблуко під подушку. Його треба було з’їсти зранку, щоб бажання здійснилося.

Що можна та не можна робити?

  • Якщо на Велесову ніч уві сні з’являється родич, що помер — це вважається позитивною прикметою.
  • Позичання грошей у цю ніч є негативною прикметою, оскільки вважається, що такими діями людина позбавляє себе достатку й ризикує опинитися у складному фінансовому становищі протягом усього наступного року.
  • Якщо на Велесову ніч у двері стукає незнайомець — це дуже поганий знак, бо, за повір’ями, це означає смерть одного з мешканців будинку протягом наступного року. У таких випадках промовляють: "Охолонь незнайомця сліди, не вчинивши нам біди".
  • Ще одна негативна прикмета — побачити біля будинку чорного собаку; за повір’ями, це означає появу ворога у найближчій перспективі. Якщо біля будинку помічають білого собаку — це гарний знак, бо вважається, що така прикмета — до появи нового друга.