Генерала СБУ Валерія Кравченка затримали працівники головного управління СБУ для складання протоколу, ― повідомив 7 жовтня на прес-конференції у Львові екс-консул України в Мюнхені, товариш генерала Кравченка Володимир Цвіль, з яким він повертався з Німеччини в Україну.
Володимир Цвіль розповів, що одразу після затримання генерала Кравченка в ПП „Краковець-Корчова” з ним спілкувалися працівники СБУ протягом 1,5-2 год. в окремому приміщення. Володимир Цвіль при цьому не був присутнім. Він зазначив, що представників СБУ цікавила саме персона Кравченка, а не документи, які він віз з собою. „СБУ не чекали абсолютно речі ні документи, не було ніякого обшуку, їх цікавила лише особа генерала”, ― сказав Володимир Цвіль.
„Мотиви були такі, що ордеру на арешт немає, чи порушена кримінальна справа їм не відомо, але згідно законодавства вони мають право затримати його з метою складання протоколу”, ― пояснив він. Володимир Цвіль зазначив, що за такою мотивацією генерала Кравченка можуть утримувати до трьох діб, якщо йому не буде висунуто обвинувачень. За інформацією Володимира Цвіля, йому можуть інкримінувати порушення українського законодавства про розвідувальну службу або інші речі. На його думку, Служба безпеки спробує дізнатися в генерала, що саме йому відомо і якою інформацією він володіє.
Володимир Цвіль також повідомив, що генерала Кравченка провели військові в спецформі до машини, яка, за його даними, відвезла генерала до управління СБУ у Львівській області.
Як повідомляло агентство, сьогодні близько 16.30 год. представники СБУ затримали генерала СБУ Валерія Кравченка при в’їзді в Україну на міжнародному пункті пропуску Корчова-Краківець. Його супроводжував екс-консул України в Мюнхені Володимир Цвіль
18-19 лютого радник посольства України в Німеччині генерал СБУ Кравченко зробив перші заяви на радіо «Німецька хвиля” про те, що має у своєму розпорядженні матеріали про політичне стеження за українською опозицією, санкціонованої владою. 27 лютого народний депутат Микола Томенко (фракція «Наша Україна») передав у Генпрокуратуру 8 документів генерала СБУ Валерія Кравченко. За день раніше він одержав їх від самого Кравченка в Німеччині. Матеріали, за його словами, підтверджують, що українські влада санкціонувала стеження за представниками опозиції.
Генпрокуратура України відмовила в порушенні кримінальної справи за цими матеріалами.
Володимир Цвіль у 1999-2000 роках входив в оточення лідера СПУ Олександра Мороза й організував на його прохання в листопаді 2000 року виїзд з України майора Миколи Мельниченко.
Звернувшись в українську редакцію «Німецької хвилі» він повідомив, що ряд наближених до Кучмі людей знали, що Мельниченко записує президента. У список Цвиля потрапили всі керівники СБУ часів незалежності, крім Леоніда Деркача. Він заявив, що про записування Кучми знали Євгеній Марчук, Володимир Радченко, Ігор Смешко.