Більше половини виборців схильні робити остаточний вибір останнього тижня перед виборами. Очевидно, що цих людей не влаштовують так звані лідери рейтингів, і саме тому вони звертатимуть увагу на гідний альтернативний варіант.

Про це на своїй сторінці у Facebook написав президент Південноукраїнського центру етнічних і політичних досліджень «ЛАД» Геннадій Чижов.

“Через різнобій у результатах соціологічних досліджень рейтингів кандидатів у Президенти України у виборців з’являються сумніви в їхній точності та достовірності. Соціологічні бюро перестали бути об’єктивними дослідниками передвиборчого процесу.

Дуже часто люди відмовляються щиро відповідати на питання про прихильність до того чи іншого кандидата, що особливо характерно для невеликих населених пунктів. Частка «відмовників», за оцінками соціологів, може там досягати половини від числа опитаних, що значно спотворює результати.

Також спостерігається велика кількість тих, хто не визначився. Також виборці звертатимуть увагу на гідний альтернативний варіант. Отже, кандидат, котрий зможе стати таким варіантом для величезного пласта цих виборців, реально претендує навіть на вихід у другий тур.

У соціології часто не діють прості математичні закони. Це видно на прикладі двох об’єднавчих процесів у рамках президентської гонитви. Наприклад, гучна відмова від виборів Садового на користь Гриценка, всупереч прогнозам, не зробила останнього одним із лідерів перегонів. За фактом же дослідження показують зовсім іншу картину. Колишній виборець Садового став переходити до кандидата від об’єднаних націоналістів, «свободівця» Руслана Кошулинського. Цей кандидат і раніше був найкращим «другим вибором» для вказаної групи виборців, але у цього явища можуть бути й інші причини.

Можливо, свою роль зіграло те, що між Гриценком і Садовим сталося, по суті, не «об’єднання», а типові для України передвиборні політичні торги. Націоналісти ж зуміли об’єднатися задовго до дня голосування і зараз традиційні 10…12 % ядра націоналістичного виборця в бюлетені представляє тільки один кандидат — Руслан Кошулинський. Він же, своєю чергою, серед багатьох людей, особливо військових, вважається найбільш гідним претендентом саме на посаду Верховного Головнокомандувача, оскільки воював в АТО як сержант артилерії. Загалом «праве» об’єднання може стати прикладом ідейної консолідації політичних сил, що дозволить залучити й утримати голоси виборців. Поки що важко сказати, в яких масштабах це проявиться на виборах. Проте потенційно для Кошулинського і другий тур — не межа.

У сьогоднішніх умовах поширення недостовірних і перекручених даних соцопитувань є засобом психологічного тиску на виборців із метою похитнути їхню віру в того чи іншого кандидата і таким чином послабити позиції опонентів, як це роблять з рейтингами Юлії Тимошенко, Анатолія Гриценка та Руслана Кошулинського. Сьогоднішні реальні рейтинги першої п’ятірки лідерів президентських перегонів спотворені настільки, що цю п’ятірку складно достовірно назвати навіть по іменах, не те, що за черговістю. Запеклі інформаційні та провокаційні війни між умовними топ-кандидатами стомлюють людей і провокують перетікання до «другого вибору». У результаті передвиборча кампанія продовжує вирувати, шуміти та дивувати. Головний висновок полягає в тому, що вибирати свого кандидата треба свідомо. Тоді підсумки першого туру можуть усіх дуже здивувати”, — вважає соціолог.

Як писав «Вголос», Державна зрада: Кошулинський закликав розпочати процедуру імпічменту Порошенка через розкрадання ЗСУ.

Читайте також: «31 березня — день, коли ви можете змінити хід держави. Наша справа — вибирати добро, — Кошулинський».