Недоспівана колискова…

У квітні цього року виповнилося б шістдесят Квітці Цісик – відомій американській співачці українського походження, яка полонила своїм голосом Сполучені Штати і яку слухали мільярди людей на планеті.

Вона була найпопулярнішою і найоплачуванішою в США виконавицею джинглів – рекламних мотивів для радіо і телебачення. За допомогою її витонченого співу створювали собі імідж найвідоміші корпорації світу: Coca-Cola, American Airlines, Safeway, ABC, NBS, «Макдоналдс», Ford Motors та багато інших. З 1982-го року й до самої смерті Квітка Цісик була єдиним голосом для компанії Ford Motors, а її пісня «Ти світло мого життя» (You Light Up My Life) для голлівудського фільму полонила Сполучені Штати назавжди. А в її серці жила Україна, вона завжди пам’ятала про своє коріння, записала два альбоми з українськими піснями – «Kvitka» і «Two Kolors» ( Два кольори), залучивши до співпраці найкращих музикантів та аранжувальників, й збиралася записати ще один альбом – з колисковими для дітей, але передчасна смерть поламала ці плани. 29 березня 1998 року Квітка Цісик померла від раку грудей, не доживши п’яти днів до свого 45-річчя.

Вона збиралася приїхати в Україну, до Львова, звідки походить її родина. Це їй також не судилося, але назавжди оселилася тут своїм іменем і своїми піснями – на вулиці Квітки Цісик. Так уже вийшло, що знаходиться вона між вулицями Хвильового і Лінкольна, ніби створюючи символічний місток між Америкою та Україною. От на цій вулиці її імені, у Львівській школі № 54, й знаходиться музей Квітки Цісик – єдиний в Україні і у світі також. Щоб дізнатись більше про цю співачку, вирушаю туди.

Де живе Квітчина душа

Музей Квітки Цісик у Львові відкрили 3 квітня 2011 року. Його ініціатором і меценатом став депутат Львівської міської ради Роман Грицевич. «Ще у 80-му році йому привезли платівку зі США з піснями Квітки Цісик, – розповідає координатор музею, вчителька англійської мови Маргарита Савченко, – і він був зачарований тим співом настільки, що вирішив увіковічнити її пам’ять. Та платівка зараз зберігається у нашому музеї».

Школа виділила для музею гарне приміщення: тут світло і затишно. Заходиш – і прямо на тебе дивиться зі стіни незабутня Квітка – голос Америки в українській вишиванці і з квіткою у косах, як прикрашали себе колись українські дівчата. Зараз цей музей відноситься до туристичних об’єктів Львова, хоч розташований далеко від центру, а екскурсії в ньому проводять учні цієї школи – українською і англійською мовами.

… Перші стенди розповідають про родинне коріння співачки, демонструють світлини, на яких Квітка ще дуже маленька. Вона була другою дитиною в сім’ї Володимира та Іванни Цісиків. Її сестра Марічка старша від неї на десять років. Теж, до слова, померла передчасно від раку грудей. І мама їхня – також.
Батько Квітки Цісик був знаним скрипалем – грав в Національній опері у Львові, а згодом, після еміграції – в опері Нью-Йорка, – продовжує розповідати Маргарита Леонідівна, – тож приділяв багато уваги музичній освіті дітей, хотів щоб вони стали музикантами. Квітка з п’яти років грала на скрипці, а її сестра – на піаніно. Згодом Марія стала директором консерваторії.

Ось фото 1955 року: маленька дворічна Квітка сидить на руках у бабусі Софії Нагірної. Ось дві сестрички разом, уся родина, фото Квітки Цісик із чоловіком і сином, сестра з дітьми, мама Квітки ще маленькою дівчинкою в українському строї, дідусі, бабусі з відомих галицьких інтелігентних родин Нагірних і Левів. Її дідусь по материнській лінії Василь Нагірний – відомий в Галичині архітектор, збудував понад триста будівель. І зовсім недалеко від цього музею, на вулиці Варшавській, є церква святого Андрія, збудована за проектом Василя Нагірного. «Тут дуже багато містики», – каже моя співрозмовниця.

Стенди, плакати, які подарував музеєві американський музикант-віртуоз, засновник проекту «Незабутня Квітка» Алекс Гутмахер – по них видно у яких містах проводились концерти, присвячені Квітці Цісик: Київ, Одеса, Філадельфія, Нью- Йорк. На нью-йоркському – великий штамп «Solt out» (квитки продано)…

Музей має особисті речі Квітки Цісик: шкатулку для прикрас, сценічні чобітки, рукавички і парфуми співачки, які були виготовлені спеціально для неї – в єдиному екземплярі, але зараз, через відсутність сигналізації, вони передані на збереження до музею Соломії Крушельницької. Натомість їх можна побачити на світлинах.

Увагу привертає яскрава картина, яку подарувала музеєві двоюрідна сестра Квітки Марта Качмарик-Цісик: в алегоричній формі зображена Україна і українська пісня, яку символізують співаючі соловейки. Вона малювала її щоб подарувати Квітці. Олесь Цісик, двоюрідний брат Квітки, присвятив їй вірш.

У музеї зберігаються диски із записами усіх подій, які відбуваються тут і у Львові, пов’язані з іменем Квітки Цісик. «Це ім’я, цей голос дуже зачаровує людей, захоплює, – каже вчителька. – Мені він теж був знайомий, і, здавалося, звучав завжди, але коли ти більше дізнаєшся про її життя, про її вчинки, то вона стає ще ближчою. Квітка Цісик витратила власних 200 тисяч доларів на те, аби випустити альбоми українських пісень. Це був сімейний проект: у ньому був задіяний чоловік як звукорежисер, сестра грала на піаніно, мама працювала над вимовою Квітки. Вони запросили до запису цього альбому найкращих музикантів і усе це робили для України. Коли люди дізнаються про це, вони теж щось хочуть зробити для увіковічення пам’яті Квітки Цісик.

Паралельно із створенням музею виникла громадська організація «Незабутня Квітка», яка має за мету купити мамограф для жінок з віддалених високогірних районів Львівщини – щоб вони могли вчасно обстежуватися, як подарунок їм від Квітки Цісик.

У Книзі відгуків – записи відвідувачів: делегацій і поодиноких гостей, які тут бувають зі США, Канади, Німеччини, є зворушливий запис росіянки, яка живе у Парижі, українки канадського походження, яка у дитинстві навчалася музики в батька Квітки Цісик, сюди приходять львівські школярі і студенти, пластунки з куріня імені Квітки Цісик, учасники форму української молоді діаспори, львів’яни і туристи, а перший запис зробила народна артистка України Ніна Матвієнко. Вона й розрізала стрічку при відкритті музею. У ці квітневі дні, коли вшановуємо пам’ять легендарної співачки, до музею приходить все більше людей.

«Співоча вулиця»

Саме тут, у музеї, відбулася презентація проекту «Співоча вулиця імені Квітки Цісик» – сквер навпроти школи і музею з лавками, які матимуть нічне підсвічення і співатимуть українських пісень голосом Квітки Цісик. Також у сквері буде сцена із пам’ятником легендарній співачці. За задумом авторів, концепція пам’ятника полягає в тому, щоб показати Квітку Цісик, яка співає на сцені в Україні, адже вона мріяла, щоб земляки в Україні почули її музику, а сквер має стати осередком музики і відпочинку. З висоти пташиного польоту цей сквер нагадуватиме режисерський пульт у студії звукозапису. У ролі «бігунків» будуть лавки різної висоти, для дітей та дорослих. Одні матимуть приховану підсвітку, а в інших будуть вмонтовані музичні ретранслятори творів Цісик. Можна присісти, легенько натиснути педаль, і тихенько гратиме мелодія. Педаль для музики під лавочками матиме лише одну функцію «play», а керування цих музичних ретрансляторів відбуватиметься зі школи навпроти.

У проекті сцени закладено дві ідеї: по-перше, це буде пам’ятник Квітці Цісик, по-друге, сцена, на якій влаштовуватимуться концерти. Окрім сцени та пам’ятника, там буде українська вишивка і напис: «Квітка Цісик – душа України». Загалом має бути щось дуже оригінальне і незвичайне – єдина співаюча вулиця у світі, яку задумали молоді львівські митці. Хочеться вірити у те, що ці їхні мрії будуть швидко втілені у життя.

Фото автора