Про це повідомила прес-служба Генпрокуратури.

Як повідомили у Головному управлінні захисту прав і свобод дітей, проведеними органами прокуратури перевірками встановлено суттєві порушення законодавства щодо праці та працевлаштування неповнолітніх.

Так, Міністерством соціальної політики України, Держінспекцією з питань праці, Державним центром зайнятості України та їх територіальними підрозділами не вживались достатні заходи, спрямовані на забезпечення зайнятості, реалізації трудових прав дітей, запобігання їх економічній експлуатації, залученню до виконання робіт, небезпечних для здоров’я.

Як наслідок, менше одного відсотка неповнолітніх реалізували право на працю. За даними Пенсійного Фонду України у 2013 році кількість офіційно зайнятих підлітків зменшилась удвічі (з 11,3 тис до 6,8 тис осіб).

Незайнятість молоді та неможливість заробити гроші для задоволення потреб у їжі, одязі, відпочинку спонукають їх до протиправної поведінки. Майже 80% вчинених ними злочинів пов’язані з незаконним заволодінням майном. Кожен п’ятий підліток, який скоїв кримінальне правопорушення, не навчався та не працював.

Попри таке становище торік центрами зайнятості знайдено роботу лише половині з майже 3 тис підлітків, які звернулися за її пошуками. Через формальний підхід до підбору робочих місць, більшість молодих фахівців одразу звільняються. Не сприяєпокращенню стану зайнятості направлення молоді на професійне навчання та перенавчання без урахування потреб ринку праці. Зокрема з 1,2 тис. безробітних у віці до 18 років, які торік закінчили таке навчання, 17% – не працевлаштовано.

Також непоодинокими є факти влаштування молоді не за набутою під час навчання професією. При цьому кошти Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, за які фінансуються такі заходи, не завжди витрачаються ефективно. Всього прокурорами виявлено понад 500 таких фактів перепідготовки, яка обійшлась держбюджету в суму понад 2 млн грн.

Негативно впливає на стан законності послаблення контролю органів Державної інспекції України з питань праці за умовами праці неповнолітніх, що інколи призводить до тяжких наслідків.

Нерідко поза увагою цих органів залишаються факти несвоєчасної виплати заробітної плати неповнолітнім, порушення умов та режиму їх праці, відпочинку, проведення медичних оглядів. Послаблено контроль за усуненням виявлених порушень закону. Зокрема торік органами Держпраці виявлено заборгованість із виплати заробітної плати перед неповнолітніми на суму 13 тис. грн. Проте дані щодо відшкодування дітям коштів відсутні.

Водночас прокурорами за подібними фактами на захист трудових прав дітей розпочато 68 кримінальних проваджень,внесено майже 900 подань, до дисциплінарної відповідальності притягнуто 400 посадовців органів влади та контролю. На користь неповнолітніх відшкодовано 1,2 млн грн заробітної плати та інших виплат.

На усунення зазначених порушень законодавства Генеральною прокуратурою України внесено подання Міністру соціальної політики України.

Нагадаємо, 24 лютого, Верховна Рада звільнила Королевську з посади міністра соціальної політики.