У тих, хто уважно стежить за подіями в країні, у вівторок та учора очевидно додалось запитань і ребусів, пов’язаних з діями наших силовиків. Припускаю, у менш вчитливих – злість, в уважніших – мабуть, ступор.

Загадкове вбивство Сашка Білого

Спершу в ЗМІ ще зранку у вівторок з’являється інформація про те, що за загадкових обставин вбили Сашу Білого (Олександра Музичка). А за кілька годин перший заступник міністра внутрішніх справ України Володимир Євдокимов заявляє, що Білий загинув при спробі затримання.

Щодо Музичка, то варто визнати, що цей діяч, мабуть, втілював не зовсім коректний образ націоналіста, часто не будучи спроможним скласти у речення декілька слів без гикання та матюків. Таким чином він створював стереотип явно не інтелектуала. Його витівки з автоматом, побиття прокурора та рясні матюки, зафіксовані на відео, стали шикарними ілюстраціями для кремлівського агітпропу. Саме таким, мабуть, хотіли бачити бандерівця проросійські діячі та журналісти – неотесаний, «з животярою і сипле матюками» – подарунок Кисельову та й тільки.

Якщо глибше проаналізувати дії Музичка, то майже очевидним стає, що фізичного знищення цього фривольного діяча могли бажати багато хто – від обурених інтелектуалів «бандерівського» розливу до Кадирова, про що й «гуляло» по соцмережах відповідне відео. Дуже ймовірно, що і «Правий Сектор» теж не проти б отримати такого собі мученика, замість не зовсім адекватного публічного представника, обійти якого організація не могла. Варіанти – кому могло б бути вигідним усунути Музичка, не виключали ні ФСБ, ні звичайних місцевих бандюків.

І тут МВС замість лаконічного «ведеться слідство», проколюється на весь медіа простір – «загинув при спробі втечі і що це справа рук міліції, зокрема «Соколу».

Все це змушує читачів уважніше вникати у деталі – то Музичко, виявляється втікав, то відстрілювався, а потім (уважно пригадайте його фігуру) – вистрелив собі в серце ... тричі. При цьому він був у кайданках і ще й порвав на собі одяг. Шаблончик рветься.

Непрофесійність прес-служби МВС? Чи відчуття всесильності очільників міністерства? А в той час інтернет-видання рясніють від коментарів, що нагадують можновладцям – саме через «Правий Сектор» теперішнє керівництво МВС добралось до свої крісел (не будемо розбиратися у важливості ролі ПС у революції; фактом є те, що ПС все ще ідеалізують численні обивателі).

Поміж повідомленнями – «був поранений» і «застрілився» – минуло «лише» 8 годин. Знову недбалість прес-служби чи не вважали за потрібне пояснювати громадськості всесильних Органів? (чи МВС не вважало за потрібне пояснювати громадськості дії всесильних органів?)

Через два дні Євдокимов у прямому ефірі показав шолом співробітника «Сокола» зі слідами куль та дещо спростував, але ця інформація вже сприймалась як виправдовування і не спростовувала найцікавіших моментів інциденту.

До того ж, згідно з офіційною версією МВС Музичко наче був у розшуку ще з 12 березня, але чомусь міліція зволікала два 2 тижні, Білий не отримував жодних повісток до суду , його не запрошували до відділку тощо.

Після цього починається абсолютно передбачуваний пін-понг між МВС і «Правим Сектором» – застереження Авакову; заявки, що він не боїться; публічні обговорення в ЗМІ, які зовсім не на руку ні Авакову, ні Євдокимову.

У той час, коли в країні «майже_війна», обивателі не бачать жодних рішучих дій військових (не розуміють, що воювати нічим – не бачать і все), громадяни хочуть озброюватись або принаймні не здаватимуть без стимулу, вже наявний вогнепал.

Натомість очільники МВС заявляють – всі, хто не здав зброї до вчорашнього дня, тепер злочинці, зараз здавати зброю вже пізно. Правда ж чудесний стимул – віддати «ствол» і моментально отримати «небо у клітиночку» років на 7-10?

Тобто ті, хто потенційно могли чи хотіли здати зброю, замість мотивації агітацією, замість легалізації зброї, замість роз’яснювальної роботи, отримали мотивацію стати на шлях криміналу, пояснюючи самим собі – на дворі війна, а МВС – ледь не агенти Кремля.

Але виявляється, згідно зі заявами пана Євдокимова на прес-конференції у вівторок – незаконною стає навіть Самооборона!!!

Таким чином МВС бореться з організованою злочинністю. Але чомусь нікого не затримали від старої системи – будь то беркутівець чи високопосадовець!

Знаково ще те, що вчора ввечері на Хрещатику я побачив озброєного АКС та пістолетом Макарова нетверезого чоловіка у потертому камуфляжі та бронежилеті, без жодних нашивок та бейджиків. Міліція на виклик протягом 40 хвилин, так і не прибула.  (неясно – після 40 хвилин прибула чи ні? Чи він 40 хвили чекав?) Масштаби не ті? Нехай.

Щодо офіційних повідомлень МВС, то обивателі й досі скептично ставляться до інформації, озвученої речником ГУМВС м. Києва Ольгою Білик. Ще надто свіжий в пам'яті глядачів-читачів, наприклад, її коментар для ЗМІ, що «Беркут» не бив мітингувальників 30 листопада, а дбав про попередження ДТП і розчищав проїжджу частину (http://youtu.be/UZmZMZZwqlg).

Коли ж ми чуємо чергову неправдиву інформацію у виконанні тієї ж особи, згадуючи описані вище події – це панове, повне фіаско прес-служби.

Національна гвардія без ідеї

Багато разів ми чули про те, що систему правоохоронних органів потрібно докорінно змінювати,  однак у МВС люстрації і не було. І от кілька тижнів тому пролунала радісна звістка про створення Національної гвардії (НГ) на базі Самооборони Майдану та Внутрішніх Військ.

Національну Гвардію почали створювати на базі колишніх Внутрішніх Військ, бо мовляв немає довіри до старої назви і дискредитованих підрозділів. Але в медіапростір одразу ж полетіли чутки – ця структура буде насправді підпорядковуватись МВС. Силовики з цього приводу мовчать – армійська тиша. Мабуть, не опускаються хлопці до таких дрібних питань.

Насправді, на базі колишніх ВВ тренування активістів робити дійсно простіше: новий полігон через бюрократію запрацював би не раніше, аніж за рік; підпорядковуючись ЗСУ, НГ не змогла б патрулювати міста, охороняти порядок та виконувати цілу низку інших функцій і так далі. А НГ - мали б бути за задумом унікальні формування для широкого спектру завдань.  (А у «Національній гвардії» мали б з’явитися унікальні за задумом формування для виконання цілого спектру завдань). Загалом ж, дійсно, байдуже де саме самооборонців вчитимуть стріляти і воювати.

Та провести цю роз’яснювальну роботу – нікому. Та й справді – ну навіщо протидіяти кремлівській пропаганді, ще й в умовах інформаційної війни? І це при цілому штаті відділу по роботі з громадськістю МВС, з власним журналом та медіа-студією.

Словом, проти служіння в Національній гвардії, посередництвом соцмереж і банальних чуток серед Самооборони, за відсутності вичерпної інформації, сиплеться ціла низка докорів – «чому під мєнтами, які нас били», а це аж два тижні – можна і в тирі на вихідних постріляти (на військовій кафедрі збори тривають саме два тижні, окрім інших навчань).

Отож, через соціальні мережі та чутки серед Самооборони

І найважливіше – немає жодної зрозумілої агітації за вступ ідейних хлопців у лави Національної Гвардії. Вдалось віднайти однісіньке відео з більш-менш пропагандивним змістом – відео з нарізаних кусків тренування міліцейського та армійського спецназу, на яке наклали аудіо читання уривку закону про НГ, яке озвучила все та ж Ольга Білик.

Позитивних новин на полігоні є вдосталь – але про них банально не розповідають. Учора я ще раз був на полігоні:  хлопці просять, аби їм пояснювали ситуацію в країні – а у відповідь тиша. Чудова мотивація – далі вишколюватись «під МВС», чи не так?

На додаток знаходимо ще одну новину – працівники МВС блокують офіс ГО «Національна Гвардія» та трусять керівника її штабу Волкова. Хлопці з автоматами не пускають навіть журналістів. А офіційною є версія, що МВС викликав чоловік до своєї приватної оселі 

І ніхто не пояснює, що ця громадська організація є самозванцями і до справжньої, юридично оформленої Національної Гвардії, відношення немає.  Керівники цієї ГО не можуть відповісти на елементарні питання про свій статус, права та обов’язки членів, нормативну базу – «зате ведуть оголошення в Національну Гвардію посередництвом Інтернет-ресурсів» (зате оголошують набір в Національну Гвардію через Інтернет).

Яка ж у підсумку складається думка у пересічної людини?

Один з варіантів, припускаю, такий: «Самооборона в звиклому форматі стала не потрібна тим, хто змінив владу, і її намагалися перевести в Національну Гвардію, що мала б стати новітнім Українським військом. Але злі дяді з МВС не покарали своїх та ще й самі займаються розборками і повністю підім’яли під себе Національну Гвардію, щоб зашорити ідейних хлопців, як колись ВВшників.

А всі інші альтернативні ініціативи по підготовці бійців – ПС, Самооборону, численні ГО – оголосили незаконними, щоб швидко закрити як за часів Януковича і все це разом злити, наприклад, ФСБшникам».

Про те, що підігрівається ситуація, аби українські середовища перегризлись між собою, коли зелені чоловічки Путіна на порозі – вже й надто очевидно.

В обивателів закрадається запитання – все це збіг амбіцій і недалекоглядності, шкурних інтересів, непрофесійності очільників силовиків, профанації діячів від прес-служб і штабів – чи таки хтось зливає?

Так чи потрібна тоді Національна Гвардія у такому контексті? А просто змінивши назву, без ідейного складника, з заваленою інформаційною роботою  – ми отримаємо ті ж Внутрішні Війська, які били майданівців з біомасою особового складу.

Помахом чарівної палички якісний підрозділ не постане. Хто ж рятуватиме Ідею Національної Гвардії?..

Андрій Мочурад