Минулого тижня завершився всеукраїнський відкритий конкурс на найкращу концептуальну ідею пам’ятника митрополиту Андрею Шептицькому. Але і далі навколо теми встановлення цієї пам’ятки культури точаться активні дискусії. Найбільш проблемним стало питання проекту самої скульптури митрополита, яку так і не обрали із загального числа поданих робіт скульпторів. Оскільки, за словами членів журі конкурсу, усі запропоновані проекти пам’ятника митрополитові залишали бажати кращого, то було вирішено взяти за основу проект львівського скульптура Андрія Коверка (наразі уже покійного). Такий вибір проекту скульптури викликав незадоволення у деяких учасників проекту. До прикладу, архітектор Ярослав Климовський має своє бачення щодо цього питання.

«Не може хтось інший з моделі того, хто задумав твір зробити щось більше. Обов’язково він подасть свою інтерпретацію. Це може робити тільки автор. Якщо просто збільшити таку скульптуру, то це буде плагіат», - вважає архітектор.

Архітектор Семен Цимбалюк також не згоден з таким вибором проекту.

«Мистецтво не терпить копіювання. Скульптура Коверка, звичайно, залишається на сьогодні найкращим твором, який присвячений митрополиту Андрею. Але встановлювати пам’ятник за проектом Коверка – це все одно, що зараз взяти за Президента Грушевського», - сказав архітектор.

За словами Семена Цимбалюка, дуже прикро, що після стількох турів конкурсу комісія не змогла вибрати щось одне з тих робіт, які були подані на конкурс.

«Це свідчить не про те, що роботи були дуже високого рівня і було важко вибрати, а про певний рівень імпотенції скульпторів, які роблять речі, які несумісні з історичним середовищем», - зауважив архітектор.

Натомість архітектори пропонують свій проект скульптури Андрея Шептицького, який всі бажаючі можуть побачити у музеї «Тюрма на Лонцького».

Окрім того, у архітекторів викликали ряд зауважень проекти містобудування, які перемогли у конкурсі. За словами Ярослава Климовського, дві роботи-переможці конкурсу пропонують розташувати пам’ятник Андрею Шептицькому навпроти входу в Собор Святого Юра навпроти корпусу університету «Львівська Політехніка». Проти розміщення пам’ятника в цьому місці категорично проти виступила архітектор Віра Балаж.

«Велике значення у тому, як пам’ятник буде сприйматися має вдале місце його розміщення. Перед входом у церкву Святого Юра маємо отой неоковирний корпус Політехнічного університету. Невже на фоні цього бідного фасаду варто ставити пам’ятник?», - ставить риторичне запитання архітектор.

Натомість архітекторська група пропонує свій проект містобудування, згідно з яким пам’ятник митрополиту має бути розташований на вулиці Листопадового чину у скверику Святого Юра, де має бути створена площа.

«Пам’ятник Андрею Шептицькому має потрапити у центр уваги. Площу ми маємо зорганізувати. І митрополит буде в центрі цієї площі», - зазначив Ярослав Климовський.