Екс-міністр закордонних справ, заступник голови Республіканської партії України Костянтин Грищенко заявляє, що він не бачить переконливих аргументів для скасування Україною віз для громадян США, повідомляє прес-служба РПУ.

Про це К.Грищенко сказав в інтерв’ю журналістам. “Поки що я не бачу переконливих аргументів на користь такого рішення”, - сказав він.

Водночас, К.Грищенко зазначив, що робити на сьогодні якісь висновки було б передчасним. Він вважає необхідним через певний час провести серйозний аналіз наслідків запровадження безвізового режиму як для громадян країн ЄС і Швейцарії, так і громадян США, а вже потім робити висновок про доцільність продовження безвізового режиму.

“Треба провести аналіз за результатами вже діючого експерименту з ЄС і подивитися через певний час як працюватиме ця система із США і вже після цього приймати остаточне рішення чи варто приймати таку систему на тривалий час, чи повернутися до попередньої”,- вважає К.Грищенко.

Він зазначив, що найголовніше, щоб запровадження Україною безвізового режиму для громадян США сприяло б спрощеному порядку отримання американських віз українськими громадянами. При цьому К.Грищенко відзначив, що на сьогодні США ідуть у “зворотньому напрямку” навіть з тими державами, з якими не існує візового режиму, передусім, громадянами країн Євросоюзу , які не мають отримувати візи, але разом з тим, повинні мати спеціальні машинозчитувальні папспорти і проходити спеціальну процедури при в’їзді до США.

“США вимагають, щоб аналогічний, по суті, режим був запроваджений і в ЄС, оскільки це важливо з точки зору забезпечення їх власної безпеки. Ми маємо пам’ятати про те, що більшість, якщо не всі терористи, які скоїли теракт в Нью-Йорку, прибули саме з Європи до США. Тому сподіватися на спрощення візового режиму в чистому вигляді нам не доводиться”, -зауважив К.Грищенко.

Він також зазначив, що теоретично вигоди від запровадження Україною безвізового режиму для громадян США можуть полягати в збільшенні кількості туристів до України, “які саме по собі принесуть і надходження до бюджету і допоможуть в різних галузях, якщо це будуть інвестори, фахівці, студенти, які приїздять по обміну”.

Водночас, К.Грищенко зазначив, що наявність візового режиму раніше не перешкоджала серйозним чином збільшенню потоку відвідувачів України.
За його словами, в США організована дуже ефективна система отримання віз поштою. Окрім цього, на думку К.Грищенко, для пересічного американця не становить якоїсь серйозної перешкоди для відвідання України вартість української візи. “Тому, я чесно кажучи, не переконаний, що те рішення, яке було нещодавно прийняте, призведе до суттєвого збільшення потоку тих, хто зацікавлений відвідати Україну, хоча певне збільшення може бути. Але чи воно варте це того, щоб ми втрачали важелі певного впливу, щоб ми втрачали фінансовий ресурс, оскільки це була доволі суттєва сума, яка була не зайвою для українського бюджету сьогодні”, - сказав екс-міністр.
Він зазначив, що українці як і раніше, будуть змушені платити доволі значну суму -100 дол. США за отримання американської візи і ще 65 дол. США за отримання багаторазової візи на 5 років. “Для українців це дуже суттєві гроші”,- додав К.Грищенко.

Він не зміг назвати точну суму, яку Україна отримувала за оформлення українських віз громадянам США, але зазначив, що це мільйони доларів.

Відповідаючи на запитання, чи залишить за собою Україна важелі контролю громадян США, які будуть прибувати в Україну без віз, К.Грищенко зазначив, що
“візовий режим для того і створений, щоб контролювати не тільки документи, а й реальні наміри, історію тих, хто може становити реальну загрозу для національної безпеки, економічних інтересів, для морального здоров’я суспільства”.

За його словами, раніше в Україні в основному покладалися на візу, а тепер відповідальність буде покладено на прикордонну службу за допуск в Україну людей, які хоч і мають американський паспорт, але можуть мати кримінальне минуле, можуть мати серйозні захворювання, які становитимуть загрозу всередині України. “Ми маємо вибудувати систему захисту від таких людей, які вважаються небажаними будь-де в світі і в США перш за все, - вважає К.Грищенко.