БЮТ оскаржує в Конституційному Суді указ президента щодо призначення виконувачів обов’язків голів районних та обладміністрацій. Про це повідомив в.о. глави Фонду держмайна Андрій Портнов.

"Ми оскаржуємо указ, яким президент надав собі право призначати в.о. голів районних та обладміністрацій. Ми ставимо під сумнів усі його кадрові призначення щодо голів районів та областей, які були зроблені без подання прем’єр-міністра", - сказав політик.

Загалом, за словами Портнова, за останні два тижні депутати БЮТ звернулися до КС з поданнями щодо близько 10 указів президента та законів України, які суперечать Конституції і наділяють президента не властивими йому повноваженнями.

"Якщо Конституційний Суд визнає укази неконституційними, то це буде означати юридичну і документальну фіксацію незаконних дій президента. І це по-різному може відобразитися на подальшій кар’єрі президента України", - додав Портнов.

Перед тим Юлія Тимошенко скерувала президентові Ющенкові звернення, в якому стверджує, що в період діяльності її уряду Ющенко видав 11 актів про звільнення голів місцевих адміністрацій без відповідного подання Кабміну.

З цих одинадцяти рішень президента дев'ять стосувалися звільнення голів районів, а два – губернаторів: Львівщини Петра Олійника і Сумщини Павла Качура.

Крім того, Тимошенко повідомила Ющенку, що він видав 29 розпоряджень про тимчасове покладення виконання обов’язків голів місцевих адміністрацій на інших людей.
Як стверджує прем’єр, це не передбачено законом "Про місцеві державні адміністрації".

Тимошенко посилається на норму, за якою, у разі відсутності голови місцевої адміністрації, його повноваження виконує перший заступник голови.
Однак на Банковій вважають, що цей механізм не актуальний.

У Ющенка згодні визнати, що заступник справді виконує повноваження "у разі відсутності голови адміністрації" – але коли голова адміністрації їде у відрядження або лягає на лікарняний. Але якщо голову району або області звільнено президентом, то, на думку секретаріату, правило не діє.

До листа Тимошенко додається перелік з прізвищами 29 осіб, на яких було тимчасово покладено виконання обов’язків голів різноманітних адміністрацій. Незаконні, з точки зору Тимошенко, призначення відбувалися як на сході, так і на заході.

Інша претензія Тимошенко – що тимчасовими виконувачами стають особи, які не є працівниками місцевих адміністрацій. Це, на думку прем'єра, також є порушенням закону про місцеві державні адміністрації.

Серед іншого, наприклад, на Закарпатті Мирослава Каламуняк розпорядженням від 12 лютого стала т.в.о. голови Великоберезнянської районної адміністрації. До цього вона була керівницею "Ужгородської швейної фабрики".

Львівською областю зараз керує Микола Кміть, який указом від 27 лютого став т.в.о. губернатора. Його попереднім місцем роботи значиться посада консультанта зі стратегії адміністративного підрозділу центрального офісу ЗАТ "Індустріальні та дистрибуційні системи".

Джерела в уряду обурені, що Ющенко не просто робив т.в.о. осіб, відносно яких не було подання з боку Кабміну. Президент паралельно проігнорував кандидатури, які пройшли схвалення на засіданні уряду – і ці люди довгоочікуваного призначення не отримали.