"Ініційований УНП збір підписів не нестиме жодної юридичної дії, але це є реакція на тих урядовців, журналістів, які заявляли що ОУН-УПА – це декілька сотень ветеранів у трьох областях. Вони хочуть зменшити вагу цього явища, яке називається УПА, – центрального явища визвольних змагань в Україні", – заявив заступник голови УНП, голова ЛОО УНП Олекса Гудима.
"Думаю, що збір підписів у Донецьку принесе дуже багато тисяч у підтримку, адже там дуже багато людей, яких свого часу було виселено. Ми проводимо цю акцію для того, щоб показати, що процес визнання ОУН-УПА воюючою стороною не є процесом однієї області. Саме два мільйони є реальна цифра, яку можна зібрати за кілька місяців: чи до Дня Незалежності, чи до святкування Покрови.
Ми це робимо для того, аби переконати Президента, що визнання є давно назріле і лише про примирення вже мова не йде. Хіба у Західній Україні є якесь протистояння, хіба ветерани між собою ворогують, хіба Ігор Юхновський – довголітній голова всеукраїнського братства ветеранів ІІ Світової війни – персонально не підписував документи про визнання УПА воюючою стороною? Примирення в душах українців давно відбулося. Звичайно, є ортодоксальні партії, зокрема, комуністична, які цього не хочуть.
Я глибоко переконаний, що ця акція матиме велетенський вплив в низах – селах. Ми будемо збирати підписи поблизу церков. І навіть, якщо хтось закидатиме, що ми це робимо перед виборами, – нехай так, але ж політики завжди все роблять перед виборами. А хіба Президент чи прем’єр перед виборами не обіцяли, що вояки ОУН-УПА будуть визнані воюючою стороною?
Ми плануємо подати два мільйони підписів Президенту та прем’єр-міністру, а також копії підписів голові Верховної Ради. Стосовно Литвина, це взагалі окрема тема, бо ні Ющенко, ні Тимошенко не виступають проти визнання УПА, виступає тільки Литвин – учасник майбутньої коаліції. Проте, хочу зазначити, допоки Литвин не змінить свої переконання, говорити на Львівщині про можливе блокування є недоречно. Сьогодні без визнання не може бути й мови, що ми підемо разом з Литвином на Львівщині однією силою до органів місцевого самоврядування. Це не шантаж – це реалії, бо інакше наші виборці у нас запитають: "З ким ви пішли?".
Ми не хочемо зараз чути тих мудрагелів, які заявляють: "Давайте не піднімати цієї теми, адже у Ющенка та у Тимошенко і без цього вистачає проблем, це ще не на часі. Тож давайте проблему УПА залишимо на 2010 рік". А що ми маємо говорити цим ветеранам, які сподіваються, що це станеться при їхньому Президенті вже сьогодні. І ми вважаємо, що морально ми є праві і не вимагаємо від Президента неможливого.
Ми чекаємо, що всі учасники коаліції нас підтримають, а також чекаємо на підтримку голови адміністрації Петра Олійника. Маю намір найближчим часом піти й запропонувати йому поставити свій підпис", – зазначив О.Гудима.