Мартін Войцехівський у статті, опублікованій у Gazeta Wyborcza, пише про наболілу для українців проблему - отримання віз для виїзду закордон. Автор з’ясовував, як отримати про візу в польському консульстві у Львові. У підсумку постає проблема хабарництва.

Консул, що видає візи, а також співробітник прикордонної служби, котрий перевіряє їх на кордоні, є для іноземців першим контактом з Польщею. Цей контакт має бути візитною карткою держави. Тим часом у Львові Польща показує себе з найгіршої сторони.

Раніше візи у львівському консульстві Республіки Польща можна було отримати через кілька місяців після реєстрації через інтернет. Тепер електронну реєстрацію скасували взагалі, а бажаючим отримати візу видають талон з номером, доки консульство не обслужить тих, хто зареєструвався раніше. Зараз візи видають людям, що подали документи в березні-квітні, нерозглянутими залишаються 35,000 анкет на отримання візи.

Щоб швидко отримати візу, не залишається нічого іншого, як поїхати до іншого міста або ж скористатися послугами «посередників», що стоять під консульством і отримують візи впродовж декількох днів, але за $150. Польські дипломати пояснюють, що «посередники», швидше за все, працюють разом з українськими співробітниками консульства Польщі, що за хабарі невідомим чином прискорюють процес видачі візи. Вони також розповідають про туристичні агенції, що одержують візи без черги.

Але польську візу видає консул, і тільки він. Перекладати провину на українських співробітників чи на туристичні агенції не чесно. Або консули у Львові настільки наївні та безпорадні, що українські співробітники водять їх за ніс, підсуваючи їм візи без черги, або – що більш ймовірно – справа полягає в корупції.

Розслідування, яке ми провели разом з журналістами львівської газети «Високий замок», дає нам підстави стверджувати, що під консульством Республіки Польща у Львові діє візова мафія. У польських інтересах з’ясувати цю ситуацію.

Ми повинні разом з Україною організувати Євро-2012, ми також запрошуємо українців до себе на роботу, спрощуємо їхнє працевлаштування на півроку. Але до цього вони повинні приїхати в Польщу.

У консульстві Польщі у Львові, що обслуговує всю Західну Україну – а ця частина країни найбільш зацікавлена Польщею – отримати польську візу майже неможливо, хіба що за хабар. Не цікавлячись цією проблемою, Польща демонструє, що вона слабка, безпорадна країна, яка крізь пальці дивиться на корупцію чиновників.

Переклад з польської UKwatch