Днями в Офісі президента України заявили про плани реорганізувати і ліквідувати деякі із міністерств України, що, за словами Олександра Данилюка, має суттєво скоротити зайві витрати із бюджету України. Натомість у соціальній мережі Facebook користувачі розпочали флешмоб на підтримку Уляни Супрун із вимогою призначити її міністром охорони здоров’я. Поки команда Зеленського не озвучує жодних звільнень і призначень, ІА «Вголос» запитало у експертів, хто у чинному Уряді зможе зберегти свою посаду при новій Верховній Раді.

Олександр Антонюк, політтехнолог:

Я вважаю, що лише Арсен Аваков здатен залишитись на посаді, яку він зараз обіймає. Якщо говорити трішки із сарказмом, то він проявив себе, коли відстоював чесні вибори, але там є своя певна політична кон'юнктура і у нього вже сформована своя політична вага. Якщо я не помиляюсь, то близько 10-12-ти осіб, які є його протеже, зайшли у Верховну Раду після нещодавніх парламентських виборів. В принципі я взагалі не бачу, щоб навколо нього крутились якісь «хмари». Щоправда, ходять чутки, що наразі невідомо, чи він залишиться у МВС чи перейде в Міністерство оборони. У всякому разі такі дискусії зараз ведуться. А всі інші міністри однозначно будуть звільнені. Тим більше, що, наскільки я розумію, нова команда має бажання не лише трішки переформатувати Уряд, а й реформувати його взагалі. Я маю на увазі об’єднання різних міністерств, принаймні такі розмови зараз точаться.

Що стосується Уляни Супрун, то міністр охорони здоров’я однозначно буде новим. Можливо, Уляна буде представником у якійсь громадській раді або працювати від певної громадської організації, але міністр гарантовано буде новим. Це може бути навіть Євген Комаровський, але питання досі відкрите. Комаровський свого часу заявив, що медична реформа потрібна, проте недофінансована. Якщо говорити про Супрун, то вона - представник «старої» команди попри те, що вона багато зробила корисного. Я переконаний,що нова команда не захоче зберігати цю «пляму», хоча я не чув жодних заяв ні від президента, ні від людей, які приймають рішення, але думаю, що Уляна Супрун є виконувачем обов’язків у міністерстві, в якому скоро буде новий очільник.

Олександр Солонтай, експерт з політики:

Я думаю, що ніхто не зможе залишитись на посаді в новому Уряді. Звісно, логічно було б залишити двох людей: Уляну Супрун і Арсена Авакова. Супрун варто було б залишити тому, що вона мала робити надзвичайно важливу реформу, а Арсена тому, що він один із членів колективу Володимира Зеленського. Але все одно я думаю, що у результаті ніхто з них не втримається. Я це можу пояснити тим, що Супрун стала символом нерозуміння реформи, адже навіть політики зараз дуже піддані популізму і, замість того, щоб спробувати розібратись і зрозуміти, як допомогти медичній реформі, вони просто піддаються суцільній критиці та обливанню брудом в. о. міністра охорони здоров’я. У результаті дискредитується сама реформа, тому я вважаю, що Уляну не залишать. Особисто я взяв участь у боротьбі за те, щоб її залишили на посаді і закликаю всіх робити так само, адже реформа охорони здоров’я потрібна. В ідеалі я бачу продовження цієї справи самою Уляною, яка добре розуміє суть реформи.

З приводу Арсена Авакова, то тут справа інакша: не громадськість бажає, щоб він продовжив обіймати посаду міністра, а просто він один із тих, хто змінював стару владу, тому він міг би хотіти залишитись у новій. Проте для команди Зеленського Аваков став символом влади Порошенка і наразі він входить у десятку політиків України із найнижчим рейтингом серед народу. Саме для того, щоб не перекидати на себе негатив, нова влада не залишить і його. Усі решта міністри взагалі не мають жодних підстав, шансів і причин залишатись у своїх кріслах.

Якщо коротко, то зі сторони громадськості мала б залишатись Уляна Супрун, а зі сторони внутрішньої – Аваков. Проте повторю, я вважаю, що і вони підуть із посад.

Денис Богуш, політолог:

Прийшла нова команда, їм необхідно щось змінити і нерозумно для них було б залишати міністрів на своїх посадах

Ніхто не залишиться міністром. Прийшла нова команда, їм необхідно щось змінити і нерозумно для них було б залишати міністрів на своїх посадах. Якщо так, тоді потрібно і прем’єр-міністра залишати, чому ні? Це люди з «Блоку Петра Порошенка» і «Народного фронту», саме за такими принципами був утворений Кабінет Міністрів і в цьому була вся логіка.

З іншого боку, у команди президента взагалі немає професійних кадрів, які могли б обіймати посади міністрів, але нехай шукають. Якщо все так і залишиться, це буде негативно відображатись на рейтингу Зеленського і його команди. Якщо була б логіка, мовляв, «нічого не чіпаємо, нехай все працює, як працювало до того», то можна було б говорити про зберігання людей на посадах, але такої логіки немає. Нова влада ж хоче «порулити», покерувати державою, а для цього їм потрібно усіх поміняти.

Часто говорять про Авакова, який нібито є одним із претендентів на збереження свого крісла, але він був причетним до зміни влади в Україні, тому він може точно так само змінити і цю владу. Він був небезпечним для Петра Порошенка, а для Володимира Зеленського він тричі небезпечний. Якщо нова влада піде на такі рішення і залишить старих міністрів, то вони ніде жодної реформи не зроблять.

Олег Соскін, директор Інституту трансформації суспільства

Половину міністрів необхідно відправити під гільйотину 

Я думаю, що на таке не спроможний жодний із усіх чинних міністрів. Половину із них взагалі треба під гільйотину відправити, як, наприклад, Уляну Супрун, Лілію Гриневич або Оксану Макарову, яка є міністром фінансів. Взагалі, я вважаю, що функціональних нормальних професіоналів серед них майже немає. Трішки виділити із позитивного боку можна хіба що Володимира Омеляна, а всі інші – це просто сміття. Люди, які зараз обіймають ці посади, є або злодіями, як, наприклад, Павло Розенко чи Андрій Рева, або просто повні невігласи.

Аваков, у свою чергу, контролює дуже потужну силову мережу у вигляді нацполіції та нацгвардії. Такого взагалі не може бути, щоб в руках однієї особи був сконцентрований такий великий потенціал. Це треба розділити, до прикладу, національну гвардію треба взагалі вивести зі структури МВС, а саме міністерство треба повністю демілітаризувати. Тому я вважаю, що Аваков буде першим, кого відправлять у відставку.

Роман Гурський, ІА «Вголос»