Каліфорнійський суд присяжних зобов’язав виробника агрохімікатів виплатити колосальну суму компенсації подружній парі, яка захворіла на рак.

Чоловік і жінка переконали присяжних, що їхня недуга спричинена тривалим використанням засобу для боротьби з бур’янами, а виробник їх не попередив про такі ризики, йдеться в сюжеті «ТСН».

74-річна Альберта Піллоід і її 76-річний чоловік Альбо тепер мільярдери. «Якби ж вони нас попередили про небезпеку, якби на етикетці було написано, що засіб може спричинити рак, ми би не користувалися. Ми просто повірили рекламі – нас запевняли, що це цілком безпечно», – розповідає позивачка.

У 2015 році в Альберти виявили неходжкінську лімфому, на той момент її чоловік уже чотири роки боровся з такою ж хворобою. Нині Альбо ледве говорить, Альберта погано чує та бачить.

«Майже 40 років тому вони купили дім їхньої мрії і заходилися доводити господарство до ладу. Весь цей час воювали з бур’янами саме цим препаратом. Останні 9 років боролися з раком, та все одно продовжували розпорошувати «Раундап», бо не знали причин, аж доки не побачили новини», – пояснив адвокат Майкл Міллер.

Два місяці тому 70-річний фермер із Сан-Франциско довів, що його лімфома спричинена тривалим використанням гербіциду. За півроку до того аналогічне рішення було у справі доглядача полів для гольфу. Основа “Раундапу” – гліфосад, який визнаний небезпечним Всесвітньою організацією охорони здоров’я. “Цей препарат викликає мутації ДНК і призводить до онкологічних захворювань, тобто він є хімічним канцерогеном. Саме він викликає лімфопроліфіративні процеси, а саме неходжкінську лімфому”, – переконує онколог Сергій Одарченко.

У зоні ризику не лише ті, хто безпосередньо працює з гліфосатом, але й ті, хто їв те, що виросло на оброблених полях, а це – величезна кількість споживачів сільськогосподарської продукції. Шоста частина всіх гербіцидів, якими обробляють українські поля, якраз на основі гліфосата, бо він найдешевший серед ефективних. Він знищує все на своєму шляху, і його обирають ті фермери, які не хочуть напружуватися. Ризики зрозуміли в Євросоюзі – два роки тому препарат збиралися заборонити, але ідея провалилася через масові протести фермерів. Проте він дозволений лише до 2022 року. «Якщо його заборонять у Євросоюзі і ми вступимо в ЄС, ми будемо зобов’язані виконувати ці умови і будемо вимушені заборонити цей препарат. Значно подорожчає вирощування культур, тобто зменшиться рентабельність, втратяться зручні інструменти для роботи з культурами», – переконаний аналітик ринку засобів захисту рослин Ігор Герасименко.