17 та 18 травня у Львові відбулась неординарна подія – фестиваль хорової музики "Львівські Зустрічі" (Собор святої Магдалени, Домініканський собор), який взяв на себе місію відродження традицій хорового співу в Україні. Схоже на те, що він цю місію виконає.

Такого у Львові не бачили років з десять, а може й більше. Тепер же ж сміливо можна говорити про те, що хорове виконання отримало нове дихання і новий стимул у вигляді доброго фестивалю та вдячної публіки. Програма фестивалю відзначалась широкою палітрою хорового репертуару: від обробок українських народних пісень, шедеврів вітчизняної та світової класики, творів старовинної та сучасної музики, до величних духовних композицій. Піднесений спів линув до неба і воно відповідало чудовою погодою та сонячними радісними обличчями людей.

Не останню роль відігравало й місце проведення концертів. Собор Магдалени та "Домінікани" одною своєю енергетикою творять відчуття свята, а коли до цієї атмосфери ще додати красу і силу хорового співу, утворюється такий легкий і пафосний настрій, що здається ходиш повітрям, а не землею. Всі, хто був на фестивалі можуть підтвердити.

Навіть попри цілу низку набагато простіших атракцій, якими ряснів Львів у ті вихідні, відвідувачі не оминали своєю присутністю ні суботніх майстер-класів та виступів в органному залі, ні, тим більше, недільного великого і врочистого концерту в Домініканському соборі.

А приходити було чого. "Львівські Зустрічі" зібрали кращі хорові колективи регіону, які разом створили справді достойний та незабутній фестиваль: муніципальний хор "Гомін", хор студентів училища імені Ст. Людкевича, чоловічий хор "Каменяр" зі Стрия, муніципальний камерний хор "Галицькі передзвони" з Івано-Франківська, хор Львівської духовної семінарії Святого Духа.

Чи не найбільший фан-клуб зібрав львівський "Гомін". Зважаючи на довгі роки творчості та активної діяльності на організаторській ниві, так воно й мало бути. Колектив "Гомін" здивував усіх відвідувачів надприроднім ростом і так вже високої виконавської майстерності. І як наслідок, вже восени хор "Гомін" та оркестр "Леополіс" виступатимуть на фестивалях у італійських містах Перуджіо та Асізі. Запрошення надійшло від керівника Асізької капели Базиліки Святого Франциска падре Джузеппе (про капелу невдовзі дізнаєтесь). Падре зізнався що він заскочений і творчим рівнем українських хорів, і динамікою та легкістю оркестру "Леополіс" і, що головне, освіченістю та відкритістю нашої публіки.

Сама ж Музична капела Папської Базиліки Святого Франциска зі старовинного італійського міста Асізі стала родзинкою першого фестивалю. Ця капела на запрошення від Святого престолу виконувала Святі Літургії в Римі в церкві святого Петра у присутності Папи Івана-Павла II. А на виступи у Львові капела Папської Базиліки Святого Франциска отримала благословення від Папи Бенедикта XVI.

Виконання капели Базиліки святого Франциска стоїть на дуже серйозному рівні. Воно й не дивно, адже капела заснована ще у 1230 році – це майже вісім століть безперервної традиції співу і два здоровенні томи партитур.

У супроводі Львівського муніципального оркестру "Леополіс" капела виконала твори старовинної італійської музики, які сприймалися публікою, як і належить – із шанобливим захопленням.

Не буду зараз дискутувати про те, хто насправді найбільш співоча нація, але італійська капела не проминала жодної нагоди, щоб збагатити довкілля своїми голосами. Вернісаж одразу став майданчиком для флеш-мобу, коли італійці перевдягнувшись у щойно куплені вишиванки почали заливатися соловейками та викликати легкий шок у продавців і перехожих. Співали вони і під час обідів, і в музеях, і в магазинах. І кожне зустрічне весілля не могло пройти повз без пісні та зливи італійських аплодисментів для молодої.

А в останню ніч, італійці так збагатились українським досвідом, що стали «запорожцями» на весіллі, котре трапилось під час опівнічної екскурсії на Високий Замок. Сам там був, вино-тортик їв, хоч і не співав.

Фестиваль завершився і одразу полились дощі. Проте, заряд спокою і оптимізму залишився. І основне залишилась надія ще не раз пережити настрій, адже в намірах організаторів «Львівських зустрічей» перетворити фестиваль на могутній художній проект, котрий залучатиме до цього свята музики все нові і нові творчі колективи з усіх країн світу.

Коментарі:

Руслан Ляшенко – мистецький керівник фестивалю та диригент Львівського муніципального хору “Гомін”: "Величний і древній Львів започаткував Міжнародний фестиваль хорової музики “Львівські зустрічі”. І це знаменно. Адже старовинна бруківка міста Леваще пам’ятає звук кроків М. Вербицького та Д. Січинського, Є. Козака та А. Кос-Анатольського, Ст. Людкевича та М. Колесси. Ці імена золотими літерами вписані в історію української хорової музики".

Маркіян Іващишин – директор МО "Дзиґа", організатор фестивалю: "Хоровий спів не може не хвилювати українця, надто вже глибоко він вкоренився у ментальності. Тепер він виступає як каталізатор для відродження національного. Це дуже хвилююче, дуже цікаво і дуже потрібно. Ми, як організатори, зробимо все аби "Львівські зустрічі" стали традиційним фестивалем".

 

фото: msl1.mit.edu