Депутат Львівської міської ради, голова постійної комісії депутатської діяльності та законності, начальник управління державної служби Головдержслужби України у Львівській області Ігор Микитин на круглому столі «Реформування законодавства України про місцеві вибори в інтересах територіальних громад» розповів про необхідність нового виборчого законодавства.

- Якщо виборча система не буде змінена, то я не бачу себе депутатом наступних скликань. Проблема в тому, що сьогоднішня ситуація у місцевих радах склалася через нашу унікальну політичну еліту, до якої і ми на своєму рівні належимо.

Ми мали напружені політичні моменти, складний політичний ріст і хотіли галопом увійти в європейське життя і вважали, що це політичне життя мають творити партії. Ніби це і правильно. Але цей короткий термін, який не дав нашим партіям стати нормальними європейськими партіями, перетворив їх у те, що ми зараз маємо, на всіх рівнях. Українські політичні партії є клубами за бізнесовими інтересами і ця тенденція відображається у радах всіх рівнів. І ми, депутати, прекрасно це розуміємо, і не треба соромитися про це говорити. Відомо, як проходять у радах всіх рівнів питання, наприклад, виділення землі, приватизації, ремонту водоканалу чи теплоенерго, чи ще чогось. Ми це бачимо, просто є різні вагові категорії.

Тому зараз продовжувати всю цю систему я особисто, наприклад, не вважаю за потрібне. Але, якщо ми зараз скажемо, що єдиною прийнятною є тільки мажоритарна виборча система, то залишиться все те саме, тільки повернеться у протилежному напрямку. На мажоритарному рівні вже ніякої політики не буде, будуть ті самі бізнесові інтереси, але депутатами ставатимуть люди, які мають ще більше бізнесових інтересів, ніж політики. Це однозначно.

Я би пов’язав необхідні зміни із адміністративно-територіальною реформою і не тільки на наших місцевих рівнях. Ми лише один раз у житті обирали голову Львівської обласної ради. Ми добре розуміємо, що таке районна державна адміністрація, яка є зайвим органом. У нас так – зроби посаду, посади туди людину і вона собі роботу знайде, а потім знайде ще більше роботи, потребуватиме помічників і відбудеться розширення – це класична форма чиновництва, від якої нікуди не подінешся.

Тому окрім укрупнення сільських рад потрібно вирішувати укрупнення і базового рівня, і перетворення, реорганізацію нашої Львівської облдержадміністрації у наглядовий орган, з виборами голови обласної ради і зі створенням виконкому. Треба однозначно змінювати систему виборів. Я би не погодився з колегами, які стверджують, що у великих містах має лишитися партійна система, а у решти – мажоритарна. Це неправильно.

Колись ми поставили за основу політичні партії і виявилися не зовсім праві. Є два підходи: пропорційна система – це відповідальність політичних партій, і мажоритарна система, основою якої є територія, до якої прив’язаний депутат. А проблеми з територіями у нас ще будуть, наприклад, є люди, яким потрібна матеріальна допомога. Але хіба це нормально? Світ таке бачив, щоб депутат виписував матеріальну допомогу? Але з іншої сторони є люди, які потребують тієї допомоги. Чи може держава зараз забезпечити їм нормальне життя? Не може. Вони потребують. Вся ця матеріальна допомога через партійну систему перетворилася на заробляння балів, що також неправильно. Але ця система є і від неї за одну секунду не відмовишся.

Я є противником і відкритих виборчих списків. Я швидше за змішану виборчу систему, а потім за пропорційну. Але потрібно дати можливість людям висуватися, щоб було не тільки партійне висування, а й самовисування – не треба якихось громадських організацій, колективів тощо. Тоді наші партії будуть зацікавлені в тому, щоб кращих залучати до своїх лав, тому що зараз партії перетворилися невідомо на що, як на мене.

Ми можемо довго говорити про виборчі системи, але потрібно просити керівництво держави про проведення адміністративно-територіальної реформи. Якщо зараз взяти закон про вибори і просто вписати туди слово „мажоритарний”, то нічого не вийде, у того закону зовсім інша філософія, потрібно писати новий закон з абсолютно новою філософією.