Ігор Шурма, перший заступник голови СДПУ(О), голова Львівської обласної організації СДПУ(О), заступник міського голови Харкова.

Ігоре Михайловичу! Місце губернатора Львівщини наразі ще вакантне. Експерти ж схиляються до думки про те, що при призначенні кандидатури на цю посаду в Києві будуть керуватися не так турботою про соціально-економічний розвиток області, як про правильні результати на майбутніх президентських виборах. Цікава Ваша думка з цього приводу, адже не секрет, що Ви сьогодні приймаєте активну участь у партбудівництві на «лівому» фланзі, створюєте нову об’єднану «ліву» партію.

Передусім хочу наголосити, що Україна як була далека, так і залишається далекою в побудові ідеологічних партій. Сьогодні політична партія використовується усіма гілками влади виключно як суто технологічний проект для досягнення цілі - приходу до влади. Ідеологічні цінності сьогодні, за винятком комуністів, майже ніхто не сповідує. Тому ідея створення нової політичної сили пов’язана не з бажанням втрутитися в боротьбу політичних партій за своє представництво у парламенті, а спрямована передусім виключно на участь у президентській кампанії. Сьогодні цілком зрозуміло, що Ющенкові майже нереально буде перемогти на виборах. Йому сьогодні потрібна «свіжа кров». Він же у нас досвідчений партієць. Ющенко свого часу був і в комуністичній партії, і в НДП, він був і в «Нашій Україні». Ющенко розуміє, що для того, щоб забезпечити собі подальший кар’єрний ріст, потрібно, як блошка по гребінцю, скакати зі щабля на щабель, тому що кожна хвиля виносить його на якійсь новий відповідний рівень. Сьогодні новим щаблем повинна стати нова партія. Багато говорять, що вона буде створена на базі громадської організації «Гарт». До слова, цю назву можна розшифрувати як: «Гарант атакує регіоналів і Тимошенко». Створення цієї політичної сили не є випадковим.

Губернатор Олійник практично став заручником жорсткої і прагматичної вимоги одного з керівників Секретаріату про те, що з посад повинні піти усі ті губернатори, хто програв БЮТу дострокові вибори у парламент, не дивлячись на абсолютний результат, який вони показали. Олійник опинився заручником і швидше його не звільнили тільки по одній причині: до створення формату помаранчевої коаліції це звільнення було би нелогічним. Потрібно було продемонструвати видиму єдність. Бо якщо подивитися та екс-губернаторів Ткача і Стойка, то їх фактично забрали одразу ж, але забрали шляхом переведення у парламент. Олійник до парламенту не пішов, тому процедура його відставки була інакшою і складнішою.

Думаю , що ідея створення нової політичної партії під президента приречена на провал. Не пройде вона й на західній Україні. Тому що міф про мафію 2004 року сьогодні розвіяний, його місце зайняла віра в «Матір Божу», яка появилася на заміну Месії. І Ющенкові нічого не допоможе поміняти його образ. Ментальність Західного регіону полягає у тому, що люди мусять вірити в царя. От вони отримали сьогодні чергову царицю. Спроба побудувати нову партію і нагнути електоральне поле Львівщини, щоб воно вірно проголосувало на президентських виборах, це є цілком реальна чергова спроба урегулювати ці процеси, але вона приречена на провал. Адмінресурс на Львівщині приречений на провал.

На Вашу думку, хто персонально буде «нагинати» електорат Львівщини? Хто підпадає під формат «людина Балоги»? Чомусь нам здається, попри всі наші симпатії до Валерія П’ятака, що він не дуже підходить на цю роль.

П’ятак чудово підходить за своїми професійними якостями на посаду губернтаора, але це не його політичний момент. Сьогодні в Києві нікого не цікавить соціально-економічний розвиток області, а цікавить кількість зареєстрованих виборців і кількість проголосувавши за того, кого потрібно.

А Сеник?

Мені видається, що на сьогоднішній день прагматизм «закарпатця» (він, цей прагматизм, завжди був специфічний), буде полягати в тому, щоб не назначити на посаду губернатора когось з місцевих політиків. Швидше за все буде йти розмова про ін’єкціонування на територію Львівської області губернатора, який є з табору президента, але це не обов’язково повинен бути виходець з Львівщини. У такому випадку людина буде більш контрольована. Подивиться що робиться з Бондаром, з іншими новопризначеними губернаторами. Вибирають професіоналів, але дають виключно своїх людей. Перший показовий підбір кадрів був продемонстрований в Київській області, коли Жовтяк, член УНП, був замінений на Віру Ульянченко, яка прагматично буде «товкти воду в ступі» до тих пір, поки не набере певної кількості голосів. Бо вона віддана Ющенко особисто. Те ж саме буде відбуватися і на Львівщині.

Я, відверто кажучи, також не вірю в те, що буде шукатися кандидатура, яка би забезпечила прорив у соціально-економічному розвитку області. Бо логіки в заміні Олійника взагалі немає. Олійник виявився аксакалом губернаторського призову 2004 року. Раз він так довго працював, значить він достойно працював і були достойні показники.

Ви, напевно, жартуєте. Адже, відверто кажучи, що він був, що його немає, область не відчула «втрату бійця». 

У звичайних умовах людину не рухають так довго на посаді тому, що вона показала високі результати у роботі. Я колись говорив, що є два критерії оцінки роботи губернатора: кількість живих залучених грошей в економіку і кількість робочих місць створених.

І все ж таки ви жартуєте! Адже Олійнику немає чим хвалитися!

Отож. Олійника насправді на губернаторській посаді тримали дві речі: близькість до кордонів та підім’ята під себе податкова. А Ющенко його не тримав, Ющенко та його оточення отримував результат цієї близькості Олійника до ресурсу.

Отож сьогодні необхідно знайти відповідь перш за все на одне запитання: а яке стратегічне завдання буде поставлено перед Львівською областю?

Якщо Львівська область повинна стати не тільки донором електоральних голосів, але й фінансовим донором, то потрібно розуміти, що прийде людина, яка чітко підімне під себе кордони і митницю, одночасно повністю «ляже» під губернаторську владу податкова і тоді стане зрозуміло, що не йдеться про політичний момент, тому що його не потрібно формувати. Люди як були заангажовані на Львівщині, вони своїх політичних смаків не змінять. А Львівщину реально будуть використовувати перш за все як доїльну фінансову машину. Зверніть увагу, що на протязі останніх п’яти років політичною агітацією на Львівщині не займаються. Комуністи знищені, соціалісти зникли, ПР в області просто ніяка, СДПУ(о) займається реалізацією проекту об’єднання лівих сил. Тобто реальної політичної загрози помаранчевим на Львівщині не існує. Сьогодні на Львівщині є політичний монополіст, такий, як був при радянській владі. Тому вкладати ресурси і кошти в область на агітаційну кампанію немає сенсу. Більш доцільно зараз використати Львівську область як фінансового донора. А ближче до виборів спуститься Месія чи прилетить Матір Божа і скажуть: «Україна в небезпеці!», і люди знову потягнуться на виборчі дільниці.

Лідери помаранчевої революції вже давно сприймають галичан як стадо і це велика образа для Галичини, яка відстоювала свою незалежність на Майдані. Сьогодні що Ющенко, що Тимошенко звертаються до львів’ян лише тоді, коли їм потрібні голоси на виборах, більше територіальна громада Львівщини нічого від цієї влади немає.

Нова партія Балоги будуватиметься як партія Сходу і Заходу. Чи не здається Вам, що такий проект на Львівщині від початку є провальним?

Не знаю чи він буде провальний, але знаю, що культурна програма, яка буде супроводжувати створення цієї партії буде доволі такі успішна.

Ви знову жартуєте?

На цей раз ні. Оксана Білозір не просто так вийшла з НУ. Вона ніколи не асоціювалася з ідеологічними політичними діячами. Очевидно , що у створенні нової партії їй запропоновано концертний тур по Україні, тому вона і покинула лави НСНУ. Тому я прогнозую, що створення нової партії буде супроводжуватися грандіозними концертними турами за участю Оксани Білозір.

А як на Сході сприймається сигнал Балоги до створення нової партії?

До тих під, поки БЮТ у Харкові буде представляти Фельдман, а НУ – «великі» ідеологи Арсен Аваков, Бабаєв і племінник Ющенка, думаю, що всі нові проекти будуть мати в кінцевому результаті не більше 10% голосів на виборах. Як би не називалася нова партія.

А як вона може називатися? Гарт, Велика Україна? У вас є ще варіанти?

"За єдину багату Україну". Це буде гасло керманичів і заодно назва партії.

Ігоре Михайловичу, Коли Вас чекати у Львові?

Складно сказати, бо я активно зараз займаюся організацією медичної допомоги до Євро-2012. Для того, щоб вирішити це питання, фінансову його сторону, як з’ясувалося, необхідне вирішальне слово заступник міністра по економіці на прізвище Вітренко. Єдине, що можу сказати, що проблемою в кінцевому результаті при підготовці до Євро-2012 можуть стати не стадіони, а налагодження медичного обслуговування. Бо позиція заступника міністра економіки Вітренко сьогодні наносить державі більше шкоди, ніж діяльність політика Наталії Вітренко (тезки зам міністра) за всі останні роки.