В англійській мові існує багато термінів про стан переобтяження інформацією: «надлишок інформації (excess information)», «інформаційна трясовина (information quagmire)», «інформаційний туман (information fog)», «інформаційне болото (information swamp)» тощо.

Один із найкращих британських психологів, доктор Девід Люіс, провів дослідження, як інформація впливає на людину. Він зауважив, що дуже великий її обсяг становить таку ж небезпеку, як і занадто маленький. Надлишок інформації робить людину розгубленою, може паралізувати аналітичні здібності, ускладнює можливість правильного вибору. Все частіше інформація стає неякісною, некорисною, губиться її унікальність.

У 90-их роках було підраховано, що доступний людству обсяг інформації кожні 5 років збільшується удвічі. І вже до кінця 2020 року він подвоюватиметься кожні 73 дні.

Інформаційне перенавантаження спричиняє різноманітні затримки в роботі людини, створюючи постійну стресову ситуацію. І все це разом може призвести навіть до різноманітних хронічних захворювань, не кажучи вже про те, наскільки згубно воно позначається на людській психіці.

Надлишок одноманітної діяльності, а постійне засвоєння інформації саме нею і є, призводить до «зашкалювання» роботи лівої півкулі. Ще Іван Павлов говорив, що найкращий відпочинок – зміна діяльності. Ми ж в епоху науково-технічного прогресу закинули спорт, здоровий спосіб життя, забули про раціональне харчування.

Всі ці фактори призводять до «перегріву» нашого основного «комп'ютера» – мозку: виникає перенапруження, гіпоксія, зашлакованість судин тощо.

Будь-яка нова інформація для нас – стрес. Не залежно від того, позитивна вона чи негативна. Мозку треба напружитися, запам'ятати, зіставити, вивчити – це призводить до психічного виснаження.

На стрес реагують наднирники – викидом адреналіну. Організму потрібно 30 хвилин, щоб «знешкодити» цей викид. А якщо адренілін надходить постійно? Ми просто захлинаємося продуктами стресу.

Наш мозок – безмежний і використовувати його як інформаційну комору можна нескінченно. Але з часом ми все ж втомлюємося від емоцій, від постійного нашарування інформації.

І тільки правильний режим праці та відпочинку, психоемоційна культура (відвідування психолога, розважальні заходи, позитивні емоції) можуть успішно нейтралізувати весь негатив.