Лише в Італії вже померло 827 людей, а 1045 занедужали. Це стало причиною різних заходів безпеки, до яких вдаються держави. У тій же Італії відмовились від масових заходів та закривають заклади громадського харчування. У Китаї дійшло навіть до дезінфекції транспорту, а США взагалі заборонили будь-які авіарейси із Європи.

Подібним шляхом пішла і Україна, запровадивши карантин на 3 тижні. У нас теж скасували масові заходи, спортивні події відбуватимуться за порожніх трибун і не можна збиратись у натовп понад 200 людей. Саме це і стало причиною виникнення різного роду конспірологічних версій.

Так, дехто вважає, що карантин – це нагода для спекулянтів заробити грошей на нестабільному курсі долара. Інші стверджують, що заборона збиратись у натовп більше 200 людей може дати нагоду парламентарям пролобіювати закон про продаж землі. Прихильники теорії стверджують, що такі умови дадуть законні підстави розганяти протести та мітинги. Треті вважають, що карантин – це необхідний захід при загрозі пандемії коронавірусу.

То ж у чому полягає правда і чи потрібен карантин в Україні, де наразі зафіксовані лише поодинокі випадки цього захворювання? Про це «Вголосу» розповіли експерти.

Сергій Федоренко, директор Львівської обласної інфекційної клінічної лікарні:

Карантин, який був введений на території України, має винятково превентивний характер. Іншими словами, його завдання - випередити пандемію коронавірусу, аби пізніше нам не довелось лікувати масу хворих. Він був запроваджений у зв’язку із тим, що відбувається у цілому світі. Тому заходи, які сприяють нерозповсюдженню інфекції, однозначно є потрібними і навіть необхідними.

Щодо інших можливих заходів безпеки, то у нас є комісія з надзвичайних ситуацій на рівні уряду та оперативний штаб, який очолює прем’єрміністр. Вони згідно нових статистичних даних по захворюваності, будуть реагувати на ситуацію. Нові дії можуть бути найрізноманітнішими. Йдеться як про посилення, так і про скасування карантину.

Олег Соскін, директор Інституту трансформації суспільства:

Я вважаю, що у даному питанні йдеться лише про карантин через загрозу захворювання. Його однозначно треба було запровадити у розумних масштабах, бо ми бачимо приклад інших країн, особливо Італії.

По-перше, нам треба було взяти під контроль всю китайську діаспору. Якщо взяти до уваги ту ж Італію, то згідно підрахунків, ще на 2016-й рік, у них проживало понад 300 тис. китайців. Значна частина цієї діаспори була зосереджена саме на півночі Італії. Нещодавно багато з них прибули в Європу з провінції Ухань. Саме тому і нам так треба було зробити – взяти під контроль усіх китайців, які заїхали в Україну після Нового року. На жаль, цього ніхто не зробив.

По-друге, нам необхідно розуміти, що цей вірус є дуже небезпечний для людей похилого віку. Отже треба було докласти найбільші зусилля для допомоги таким людям.

По-третє, вже давно треба було отримати апарати штучного дихання. Італія та Іспанія зараз найбільше потерпають від того, що у них дефіцит цих «штучних легень».

Четверте, що варто було зробити, це знайти достатню кількість експрес-тестів, які дають змогу за короткий період часу визначити, чи хворіє людина на коронавірус.  Це дало б нам змогу одразу його виявляти і запобігати розповсюдженню, але і цього, на жаль, немає.

У будь-який момент може обвалитись гривня, а тоді ми будемо мати фінансово-економічний крах, все тримається на волосині

Також нам потрібно закрити кордони хоч на певний період. Якщо взяти досвід Китаю, то їм вдалось локалізувати цю хворобу завдяки таким заходам. Нам треба бути обережними у цей період, тому карантин потрібен, щоб не пускати в Україну людей із країн, де є цей вірус. Але все це треба робити гласно, щоб люди розуміли, що відбувається. Має бути відкритий портал, щоб люди знали, що робиться, а головне, щоб було видно, куди витрачаються гроші. Людей треба заспокоїти, адже ситуація є складною. У будь-який момент може обвалитись гривня, а тоді ми будемо мати фінансово-економічний крах, все тримається на волосині.

Олександр Хара, міжнародний експерт

Карантин потрібний. Подивіться, що Дональд Трамп вчора зробив у Штатах: він абсолютно обмежив контакт американців із громадянами Європейського Союзу. Якщо США приймають такі рішення і вживають настільки масштабні заходи, то що вже говорити про Україну, яка знаходиться в серці Європи? У нас, до речі, вже зареєстрований один випадок захворювання на цей коронавірус, тому тут все логічно.

На жаль, є і аспекти, в яких ми схожі на Росію. Я маю на  увазі, що у нас є прихильники різного роду конспірологічних теорій та версій і вони відкидають адекватні пояснення, натомість шукають теорії змови.

Звісно, добре, що у нас немає так багато випадків захворювання, як в інших державах, але карантин є необхідним. Всесвітня організація охорони здоров’я вже заявила, що ця хвороба має характер пандемії. Це означає, що йдеться про такі масштаби, які вимагають реакції не однієї країни. Не в Україні це придумали. Ми можемо подивитись на інші держави і зробити висновок, що, можливо, це перестрахування, але краще це зробити, ніж пізніше мати епідемію. Наш уряд потім не справиться із ситуацією, де буде багато хворих на коронавірус. Подивимось через тиждень-два, якщо у нас не буде нових випадків, то все добре. Якщо ж буде по-іншому, то будемо діяти відповідно.

Сергій Гайдай, політтехнолог:

Конспірологічні версії – це звичайна дурня

Версії про всякі заколоти і теорії змови я вважаю дуже дивними. Сьогодні до влади прийшли некомпетентні та недосвідчені у реформаціях люди. Повірте мені, такі люди не здатні на різного роду складні схеми для маніпуляції суспільством. Тому я думаю, що карантин – це просто карантин. Причому, як на мене, не достатньо добре організований, аби якісно боротись із коронавірусом. Ще треба зробити і втілити дуже багато: від закупівлі великої кількості тестів, які швидко визначають вірус, до підготовки спеціальних лікарень та відділень, де можна буде лікувати хворих. Я думаю, що хворі будуть, бо Україну не омине ця пандемія. До цього треба ставитись спокійно, а різні конспірологічні версії – це звичайна дурня.

Роман Гурський, ІА «Вголос»