У 2008 році Україну відвідало на 2,3 мільйони більше іноземців, ніж у 2007. При цьому збільшення потоку сталося як відносно туризму, так і серед іноземців, що мають бізнес-інтереси в Україні. Також Україну зарубіжні гості відвідували з приватними візитами для навчання, роботи і участі в культурних спортивних заходах.

Натомість, українці стали рідше їздити відпочивати за кордон. У 2008 році туристичний потік з України скоротився до рівня 2004 року. Так, за підсумками минулого року кількість українців, що здійснили поїздки за кордон - 15,5 млн. Це майже на 2 мільйони менше показників 2007 року.

При цьому потік туристів з Києва зменшився з жовтня 2008 року в 3,5 рази. Другий в списку антирекордсменів Донецьк — 3 рази. Далі Харків, Луганськ, Одеса, Дніпропетровськ — 2 рази. Єдиним містом, яке оживляє ринок туристичних послуг, є Львів з падінням попиту на даний вигляд послуг в 1,3 рази.

Директор турфірми «Феєрія» Ігор Захаренко констатує, що в січні-лютому цього року спостерігається і спад попиту на автобусні тури по Європі, а туристичні компанії стали витрачати більше часу на комплектацію груп. «Сталася ротація: ті, хто їздив в дорогі тури, стали купувати дешевші, — пояснює Захаренко. — Клієнти, які користувалися найдешевшими путівками, перестали їздити взагалі».

Тому експерти вважають, що роки фінансової кризи все ж таки піднімуть в’їздний туризм.  «Справа в тому, що із зростанням курсу долара і євро іноземцям стало вигідніше приїжджати до нас, тому що послуги для них стали дешевшими», — пояснює віце-президент Асоціації ділового туризму України Олег Савран. Зокрема зростання курсу євро з 7 до 11 гривень здешевив вартість туру в національній валюті для європейців приблизно на 57%. На руку вітчизняному туризму зіграв і безвізовий режим з Європейським Союзом, США, Канадою і Японією.

Як і в попередні роки, основна маса туристів приїжджає до України з сусідньої Росії. З туристичною метою нашу країну в 2008 році відвідало більше 663-ох тисяч росіян, що на сто тисяч більше 2007 року.

«Основний наплив росіян до України спостерігається в літній період на кримських курортах. Крім того, торік Чорноморське узбережжя користувалося популярністю у поляків, угорців і жителів Німеччини», — пояснює директор по туризму туристичної компанії «Пан Юкрейн» Олена Шаповалова. Туристичний інтерес до країни проявили також громадяни Польщі, Білорусі і Німеччини. Туристичний потік громадян цих держав досяг 650 тисяч чоловік.

При цьому, як зазначає директор туристичної компанії Turtess Travel Олександр Новіковський, громадяни сусідніх країн часто використовують територію України як транзит для своїх подальших подорожей. За його словами, Молдавія через Україну здійснює тури до Греції, що також наголошується службами як туристичні візити.

Іноземці, крім того, підсилили свою бізнес-активність в Україні. Так, кількість людей, що відвідали торік країну з діловим візитом, досягла мільйона чоловік. Тут лідерські позиції зайняли росіяни і поляки. Торік Україну відвідали 270 і 202 тисячі бізнесменів з цих країн відповідно. За словами Олега Саврана, в другій половині минулого року ряд іноземних бізнесменів, що мають активи в Україні, відвідували країну для виведення грошей.

Начальник відділу маркетингу корпоративного туристичного агентства «Нью Лоджік» Лариса Скрипка відзначає, що зараз крупні іноземні компанії скорочують бюджети на ділові поїздки. Зокрема з жовтня минулого року об'єм ділових поїздок до України зменшився приблизно на 30%. Причому загострення припало на листопад-грудень 2008 року. «Крім того, крупні компанії значно скорочували бюджети на проведення крупних міжгалузевих виставок і ярмарків», — констатує Скрипка. За її оцінкою, корпоративні заходи скоротилися практично на 70-80%. В той же час експерт додає: лише росіяни свою ділову активність в Україні поки не скорочують.

З іншого боку, віце-президент Асоціації ділового туризму відзначає, що із здешевленням активів в Україні іноземці починають виявляти зацікавленість в їх покупці або ж участі в бізнесі-проектах. «Сьогодні є можливість купити в Україні якийсь бізнес наполовину дешевше», — підсумував Савран. Експерти відзначають: така тенденція збережеться в 2009 році.