Mum "Go Go Smear The Poison Ivy" (2007)

Mum після лонгплея "Summer Make Good" (2004) та айпішки "Peel Session" (2006) продовжують своїм новим альбом будівництво різнокольорового дитячого містечка з хитромудрими качелями, ісландськими гірками, вогняними атракціонами, повітряними ілюзіоністами, льодяниковими акробатами, сиропними гейзерами і безкоштовним морозивом.

Дітлахи, які вчасно змились зі свого дитсадка, бо невписались зі своєю фантазією в завороти педагогічного виховання, будують собі басейни з ірисок з зефірними берегами і плюються баблгамами на портрети Макаренка, Сухомлинського і тьоті Галі з ясельної групи.

Анархічний рай з різноманітних іграшок, піщалок, тріщалок, гуділок, нойзілок, свистілок, печенькових ксилофонів, вафельних скрипок, дражевих віолончелів та яблучних лептопів. Тут блукає тінь великого і могутнього Вінні Пуха, його друзів та всіх всіх всіх.

Тут слони ходять на хоботі, а жирафи запалюють зірки на небі. Тут можна розкидати іграшки, бо на ранок на деревах виростають нові, а старі перетворюються на гумових ведмедиків. Феї та ельфи тут відпочивають, розгадуючи японські кросворди та граючи карабулі-барабулі на мармелядному полі з пуголовками і морськими кониками.

Тут навіть сон падає сніжинками з фруктовим смаком. Тут мумітролі, хатіфнатти і хемулі святкують цілорічно і цілобобово Новий Рік. А Снусмумурік зажигає повітряні віражі амбієнтових резонансів і теплих вібрацій начинених електронікою та живими інструментами.

Відповідні тут і назви треків: "Blessed Brambles", "These Eyes Are Berries", "Marmalade Fires", "Rhuubarbidoo", чи обережні і делікатні каруселі та салюти "Dancing Behind My Eyelids". А листи своїм друзям тойтронікам з Psapp відсилають на крилах шоколадно-горіхових батончиків.

Тут сумують за кожною мильною бульбашкою, яка лопнула на сонці і вже більше ніколи не повернеться зі своїм райдужним світом навіть у снах.

Тут відбуваються грандіозні детективні історії зі зникнення зірок у нічному небі. На пошуки траєкторії їх падіння відправляються цілі експедиції з поліцейським колібрі, які спеціально навчені відшуковувати сліди падіння зірки.

Разом з ними вирушають і крилаті мурахи, які за запахом і смаком mum-них побажань відшуковують золоті пакунки дитячих забаганок з морем чоколядок і цукорок.

Тільки тут. І ніде більш в цілому світі.

1. Blessed Brambles
2. A Little Bit, Sometimes
3. They Made Frogs Smoke 'Til They Exploded
4. These Eyes Are Berries
5. Moon Pulls
6. Marmalade Fires
7. Rhuubarbidoo
8. Dancing Behind My Eyelids
9. School Song Misfortune
10. I Was Her Horse
11. Guilty Rocks
12. Winter (What We Never Were After All

Amiina "Kurr" (2007)

Amiina, Amiina, Amiina – це тільки вечірня чи недільна атмосфера. Атмосфера казки, яка ніколи не закінчується, поки існують такі треки як "Sogg", "Rugla", "Sexfaldur" та всі всі всі інші треки. Де співає пилка, якою вже не ріжуть дерева. І її живий свист приносить тільки спокій, радість, сонце і чисте небо, як і увесь альбом.

Дівчата підтвердили свій високий статус позаштатних учасників Sigur Ros і, в принципі, втікли своєю красою від будь-яких порівнянь з суперстарними Sigur Ros. А з Mum вони як рідні сестри з різкополюсними характерами. Подібні_подібні_подібні-але-різні_різні_різні.

Це теплий і домашній привіт клоуну з "Делікатесів" Жан-П'єра Жене та Марка Каро. Музичний бокс з танцюючими балеринами, зроблених з найкращих діамантів. Коти танцюють на дахах цієї платівки вальс морських дзвоників разом з клаповухими мишками, які вміють стукати у вікна і пригати від радості зустрічі на твої плечі.

Собаки тут не гавкають, а висвистують на зустріч перехожим свінговий собачий вальс. І що може бути кращим засинати під "Sexfaldur"? Відповідь на це запитання можна хіба що відшукати у світі Mum з їх детективними колібрі.

Жабенята збираються на вечірні репетиції без жодних запізнень під лінивий, неспішний барабанний марш "Lóri", щоб зустрічати світанок "Bláfeldur", де тихо-тихо просинається "Boga".

Ще один паралельний світ, не схожий ні нащо інше. Світ, де ходять пелюстками вічних квітів, щоб не сполохати сни малюків, яка заснула під старезним деревом після прочитання казки про зоряні польоти дівчат з Amiina.

1. Sogg
2. Rugla
3. Glámur
4. Seoul
5. Lúpína
6. Hilli
7. Sexfaldur
8. Kolapot
9. Saga
10. Lóri
11. Bláfeldur
12. Boga

Dikta "Hunting For Happiness" (2006)

Ісландський привіт Океану Ельзи від Dikta. Потусторонній привіт з берегів Північного моря. Пристойний інді з гейзорових берегів. А Вакарчуку варто шукати своїх родичів з ісландською пропискою.

Бо "Losing Every Day" могла написати тільки рідна душа, яка знає, що думає, чим снить і яка фізика літає в Славковій голові.

Але й без алюзій на вакарчукових океанів тут є що послухати. Від впертої "Breaking The Waves" до істеричної "Chloe". Від фортепіанного шедевру "This Song Will Save The World" до голосу Haukur Heiðar Hauksson(а) в "Remember Me". А картографічна "Someone, Somewhere" та віртуозна "Wm3" – музичне тому підтвердження.

А остаточно добивають безбарвну і бехребетну цьогорічну океанівську "Міру" бешена "My Other Big Brother", бітова "Greater Good", повітряна стрілялка "Flies Don't Tell", гнучка ластденсова "My Favourite Friend" та вулканічна "A Way Out".

І тут ще питання, кому до кого ще рости. Бо комусь до океану рукою подати, а комусь до океану, як до моря рачки. Та й інтонації, настрій та драйв Haukur Heiðar Hauksson(а) набагато крутіший, ніж в нинішнього депутата новообраної Верховної Ради.

1. Losing Every Day
2. Breaking The Waves
3. Chloe
4. This Song Will Save The World
5. Remember Me
6. Someone, Somewhere
7. Wm3
8. My Other Big Brother
9. Greater Good
10. Flies Don't Tell
11. My Favourite Friend
12. A Way Out

Gus Gus "Forever" (2007)

Прикалісти і просто безбашені мени Gus Gus знову і форевер розкручують свої вертушки ейсід-техно, трансу, EBMу і хаусу. Клубний секс і полуничний сироп. Коронний початок і продовження "You Never Change". А чого тут ще чекати від ісландських гейзерів?

"Need In Me", "Lust", "If You Don't Jump" – довгий і нескінченний обкурений розколбас з елементами стьобу. Бо сприймати закінчення "If You Don't Jump" та початок і продовження "Forever" в умовах такої обдовбаності вже нереально.

Глюки, різна гадость і вже на підході "Sweetsmoke" з ангельським голосочком Урдур Хаконардоттір та бульканням наркоти в перегорілих мізках.

"Porn", "Demo 54", особливо "Moss" з особливим екстазі тієї ж Урдури Хаконардоттір та вінампний космос "Mallflowers" занесуть і віднесуть десь далеко-далеко, звідки повернутись буде не те, щоб важко, але дуже і дуже проблематично. Гарна робота. Хоча, так не вистачає чогось подібного на "Ladyshave". Кліпи на Ю'тубі.

1. Degeneration
2. You Never Change
3. Hold You
4. Need In Me
5. Lust
6. If You Don't Jump
7. Forever
8. Sweetsmoke
9. Porn
10. Demo 54
11. Moss
12. Mallflowers

На здачу до цих альбомів варто не забути про минулорічну айпішку Sigur Ros "Saeglopur". Плюс, ну просто шикарний реліз пост-рокера і дружбана Sigur Ros – американця Джиммі Лавалля, яко The Album Leaf "Into the Blue Again" (2006) з гіперкрутим треком "Red-Eye". Частково до цієї роботи Лавалля доклав свої мізки і руки його зьома Joshua Eustis з неостанньої в музичному світі банди Telefon Tel Aviv.

Про цьогорічну Бйорківську "Volta" все і так зрозуміло без букв.

фото: fiberfib.com, ubl.com, workersinstitute.com, badgerherald.com, xlr8r.com