Біля тринадцятої години у напрямку села Верещиця Яворівського району повертали сотні автомобілів, які рухались по міжнародній автотрасі Львів-Краковець. Дорога із засніженим з обох боків лісом привела до мальовничої місцевості на березі озера, де й мало відбуватись головне Йорданське дійство – водосвяття. Сама природа, здається, сприяла цьому святу: увечері напередодні потиснув мороз, випав сніг, то ж на озері на присутніх чекали вирубаний з льоду хрест і велика ополонка у вигляді хреста на вкритому льодом озері - такі невід’ємні атрибути Йорданських свят в Галичині.

Про них не раз розповідали наші бабусі-дідусі, але в час глобального потепління і теплих зим нашому поколінню доводилось святкувати без цих атрибутів. А тут – чудовий сосновий ліс, морозець, вкрите льодом і снігом озеро – справжня казка…

Священики Української Греко-Католицької і Української Православної Церков Київського Патріархату відправили спільний Молебень і Чин водосвяття, освятили воду в озері, після чого перші сміливці пішли купатись. За ними – наступні. За словами організаторів свята, минулого року у таких йорданських купання взяло участь коло чотириста людей. цього разу їх було набагато більше – коло тисячі. Це було справді масове йорданське купання, у якому брали участь різного віку чоловіки, жінки і навіть малі діти.

Звучала коляда, на березі тим часом горіла ватра, і біля неї відбувалось казкове вертепне дійство. У великих казанах варили куліш і гарячий чай з лісових трав. По лісу розносився запах шашликів, то тут, то там люди частувалися, зібравшись у невеликі гурти. Справді відчувалося свято.

Як розповів ініціатор «Йорданського святкування», директор Яворівського національного парку, заслужений природоохоронець України Михайло Біляк, головною метою цих святкувань є відродження народних традицій та звичаїв. Це завдання співзвучне із тими вимогами, які стоять перед біосферним резерватом «Розточчя», територія якого охоплює природно-заповідні об’єкти Яворівщини і Жовківщини. П’ять років поспіль води Верещиці слугують місцем оздоровлення тіла і душі.

Про Йорданське свято у Верещиці довідується усе більше людей, то ж географія його учасників розширюється. Приїжджає чимало львів’ян, мешканців з навколишніх сіл Яворівського району та й гостей з різних куточків України. Цього разу тут було чути й російську мову: на святкування до Верещиці приїхали гості зі Східної України. І для того, щоб їм було на що подивитися, організатори запросили Народний жіночий вокальний ансамбль «Горлиця» з Новояворівська, фольклорний колектив «Писанка» із села Домажир, народний колектив «Залужанка» із села Залужжя, народний колектив фольклорної пісні із села Підрясне та й інші. Присутніх радували вертепним дійством діти із сіл Верещиця та Підрясна, вітали зі святом представники районної влади, гості, духовенство. Хтось жартома назвав це місце Яворівською Галилеєю, а коли віталися йорданським привітом «Христос Хрещається», дехто відповідав «У річці Йордан», а дехто, жартома: «У Верещиці»…

Ще ВІДЕО

Фото Йосипа Марухняка

Відео Юрія Боруцького