Під час карантину українська влада не лише припустилася багатьох помилок, але й допустила численні порушення принципів рівності та демократії, які підпадають під ознаки корупції, кумівства та злочинної некомпетентності.

Міністр на карантині

Зоряна Скалецька пропрацювала міністром охорони здоров'я шість місяців, але з початком епідемії коронавірусу потрапила у незручне становище. Приїхавши заспокоювати людей у Нові Санжари, куди влада евакуювала українських туристів з Китаю, міністерка на два тижні залишилася з евакуйованими на обсервації. Поки Скалецька проводила наради онлайн з санаторію, через відсутність міністра на роботі  виникли труднощі у роботі міністерства, зокрема неможливість призначити голову Національної Служби Здоров'я.

Пізніше Зеленський сам зізнався, що ідея відправити міністра МОЗ на карантин у Нові Санжари належала особисто йому. "Це був її вибір, але запропонував це я". І це попри те, що факти зараження коронавірусом в Україні тоді було підтверджено зовсім в іншому регіоні. У деяких ЗМІ такий вчинок Скалецької назвали "сильним кроком", однак для більшості це нагадувало погано зрежисоване шоу. Адже рішення ізолювати міністра в час пандемії, коли керівника МОЗ найбільше потрібно в епіцентрі прийняття рішень, не лише ускладнило боротьбу країни з вірусом, але й продемонструвало любов владної команди до популістичних вчинків, які можливо добре сприймалися б в серіалі, але аж ніяк не в реальному житті.

А поки Скалецька сиділа ізольована в Нових Санджарах, президент  розкритикував її роботу з підготовки медреформи та призначив іншого міністра МОЗ. Такий стиль кадрової політики виглядав щонайменше дивним, адже Скалецька не була винна у проникненні коронавірусу в країну, час її перебування на посаді був надто малим для завершення реформи, а спосіб її звільнення виглядав комічним.

Проте несмішним виявився новий глава МОЗ Ілля Ємець, який будучи пенсійного віку, на засіданні комітету Верховної Ради з питань охорони здоров'я заявив, що від коронавірусу помруть всі пенсіонери. А через 23 дні Ємець звільняється Верховною Радою за незадовільну роботу, при цьому звинувативши у своїй відставці … ексглаву МОЗ Уляну Супрун. Однак невдовзі в пресі з'явилася інформація, що колишній міністр Ємець блокував поставки медобладнання в Україну, вимагаючи, перш ніж підписати необхідні для закупівель документи, призначити свою "довірену особу" на посаду заступника директора держпідприємства - чоловіка засудженого за дрібні крадіжки у супермаркеті в Житомирі. За умов пандемії в Україні так і  не було розпочато централізованої поставки спецобладнання, а закупівлі необхідних засобів були в "паралізованому стані"

Ресторан "слуги народу"

Нардеп від правлячої партії "Слуга народу" Микола Тищенко потрапив у гучний скандал, коли з'ясувалося, що його ресторан "Велюр" приймає віп-клієнтів попри карантин.  Поки в країні позакривали всі харчові заклади,  поліція штрафувала дрібних підприємців за порушення карантину, а малий та середній бізнес залишилися без засобів для існування, наближенні до влади й далі заробляли прибутки.

Коли громадськість обурилася такими подвійними стандартами влади, заступник керівника Офісу президента Кирило Тимошенко заявив, що Зеленський мав "жорстку" розмову з нардепом Тищенком. І для інших це буде прикладом, що не треба так більше робити". Але сам Тищенко заявив пресі, що "не мав жорсткої розмови з президентом з приводу свого ресторану". Тож громадяни з цього скандалу могли зробити невтішні висновки: або Офіс президента обманює громадян, або нардеп Тищенко публічно підриває репутацію свого шефа.

"Епіцентр" інфекції

Справжнє обурення громадськості спричинив факт продовження роботи найбільшої в країні мережі будівельних супермаркетів "Епіцентр", яка належить олігарху Олександру Герезі, попри те, що уряд заборонив працювати всім непродовольчим магазинам. Однак для ведення бізнесової діяльності в час пандемії заклади "Епіцентру" отримали окреме роз'яснення Кабміну, яке зробило виняток для супермаркетів олігарха. При цьому роботу всіх інших торгових закладів такого товарного типу рішеннями влади обмежили до онлайн-продаж та доставок.

Для відводу очей в "Епіцентри" попривозили декілька стендів продуктових та медичних товарів, щоб відповідати формальним правилам карантину для всіх, але штучність таких трюків стала очевидною. Та й у медичних товарів невдовзі виявилися проблеми з сертифікатами. Журналісти стали свідками, як відвідувачі "Епіцентру" без перешкод купують будівельні матеріали, які офіційно дозволено купувати лише онлайн. При цьому працівники поліції та охорони супермаркетів реагували не на ці порушення, а лише на відмову покупців зміряти температуру чи одягти маску.

Приклад існування "особливих умов" під час карантину для великого бізнесу, які створено з дозволу влади, розвіює ілюзії про обіцяну перед виборами епоху рівності та справедливості. Адже проблемою є не те, що «Епіцентр» працює в умовах пандемії, а те, чому дозволено працювати лише йому? «Це несправедливо, антиринково та протизаконно" - зазначає  екс-радник прем'єр-міністра Гончарука Олексій Мушак. Очевидно, що президент намагається в умовах кризи заручитися допомогою олігархів і надає їм за це особливі преференції. Однак в жертву натомість приноситься принцип рівності, внаслідок чого знову можуть з'явитися "любі друзі", яким можна все, незважаючи на закон, який залишається для решти.

"Мрія" олігарха

Про особливі стосунки влади та олігарха Гереги свідчить ще один репутаційний скандал гаранта. 23 квітня до України прибув гігантський вітчизняний літак Ан-225 «Мрія», який привіз з Китаю анонсовані Зеленським "100 тон гуманітарного медичного вантажу", зокрема 12 млн. масок та захисні костюми лікарям для протидії коронавірусу. Зустрічати літак приїхали особисто президент з найвищими посадовцями, а подія зображувалася як гуманітарна рятувальна місія.

Однак невдовзі виявилося, що "гуманітарні" маски та медичні товари з «Мрії» продаються в мережі «Епіцентр» за гроші, а сам Герега навіть пропонував українським містам купити їх у нього. Офіс Президента "забув" зазначити, що насправді лише декілька відсотків вантажу «Мрії» були гуманітарними, а абсолютна більшість товару була комерційною. І сам політ українського мегалітака був оплачений «Епіцентром». Тоді виникає резонне запитання: чому президент рекламує комерційні операції одного олігарха і навіть видає його бізнесові справи як "гуманітарну місію", товари якої виявилася для українців зовсім не безкоштовними?

Ізольований Президент?

В нещодавньому інтерв'ю президент Володимир Зеленський шокував журналістів заявою, що він особисто хотів заразитись коронавірусом і пропонував цю ідею найвищому керівництву країни. "Я запропонував нашим: "Давайте, я захворію, відразу мене ізолюємо на Банковій. І проживу це нормально". І я через себе це пропущу, покажу. Але щоб люди зрозуміли і те, що це не чума. Щоб не було депресухи", - сказав Зеленський.

Однак, за словами президента, в його оточенні від ідеї цілеспрямовано заразити гаранта на COVID-19, все ж відмовились. "Вирішили, що занадто. Перебор. В родині сказали б, що я божевільний. І, в принципі, були б праві", – зізнався Зеленський. Такий вчинком Зеленський хотів морально підтримати людей на початковому етапі пандемії, коли всюди сіялася паніка. Мабуть такий крок пасував би для героя серіалу "Слуга народу", але таке зізнання Зеленського змушує робити сумні висновки про хід думок та стиль мислення українського гаранта.

Найвищий рівень порушення карантину

Одним з найбільш вражаючих карантинних скандалів української влади стало порушення карантину на найвищому державному рівні - самим президентом Зеленським та головним санітарним лікарем країни Віктором Ляшком, які найбільше закликали українців дотримуватися карантину.

Під час поїздки до Хмельницького, президент з найближчим оточенням зайшли в кафе, яке в той день ще не мало права приймати відвідувачів. Весела компанія у складі президента, керівника Офісу президента Андрія Єрмака, його першого заступника Сергія Трофімова, головного державного санітарного лікаря України Віктора Ляшка та хмельницького обласного начальства без жодних масок чи рукавичок, з використанням багаторазового посуду, не кажучи вже про соціальну дистанцію, дружньо попили кави попри умови жорстких карантинних заходів, які вони ж самі наклали на простих українців.

Однак найгіршим стало не просто порушення президентом карантину, а те, що в Telegram-каналі Офісу президента було оприлюднено фото скандального порушення, на якому Зеленський сидить за столиком з п'ятьма людьми в кафе. Тобто український президент не просто порушує правила і ще й викладає в Інтернет фото своїх порушень, подаючи поганий приклад громадянам і нівелюючи своїми діями всі заклики дотримання карантину.

Ще більш обурливим стало пояснення головного санітарного лікаря країни Віктора Ляшка, який до цього розповідав українцям про необхідність дотримання карантину: "Ми просто зайшли перевірити. Було все дотримано так, як прописано в наших нормах. Я сидів подалі, контролював. Подивилися, чи все буде працювати, оскільки ми всі переживаємо. Не розглядайте це як порушення карантину, а подивіться як на інспекцію - як будуть працювати заклади буквально вже з завтрашнього дня". За настільки явне і грубе порушення ними ж встановлених правил,  правоохоронці склали на  президента та інших високопосадовців-порушників карантину адміністративні протоколи, за якими Зеленському загрожує штраф від 17 до 34 тисяч гривень.

Не дивно, що після демонстрації владою байдужого ставлення до карантину, в Україні зросла кількість хворих на коронавірус, адже громадяни сприйняли скандал у хмельницькому кафе як сигнал для повного ігнорування карантину. Якщо наш гарант не боїться вірусу і ходить по кафе – чому ми повинні сидіти вдома? Значить вірус не такий страшний, як нам казали по телевізору! Скандал з хмельницьким кафе продемонстрував не зневагу української влади до принципу рівності, не кажучи вже про репутаційні втрати країни від згадок про українського президента-порушника в іноземних ЗМІ.

Важкі часи завжди стають випробуваннями, які демонструють справжню сутність політиків, їхню здатність бути кризовимими менеджерами і те, в чиїх інтересах вони приймають рішення в умовах пандемії. Українські керманичі тест на демократичність наразі проходять доволі сумнівно.

Валерій Майданюк, політолог, спеціально для "Вголосу"