Незважаючи на титанічні зусилля, уряду Сполучених Штатів ніяк не вдається взяти під контроль наркотрафік з країн Латинської Америки, особливо, з Колумбії, Перу та Венесуели транзитом через Мексику та Гондурас. Що цікаво, стурбованість активною діяльністю латиноамериканських наркокартелів усе виразніше демонструє і Росія. Постраждали від цієї напасті й українці.

«Королева Тихого океану»

Минулого тижня Мексика видала США таку собі Сандру Авілу Белтран, яку називають «королевою Тихого океану». У федеральному суді Флориди жінці висунули обвинувачення у контрабанді кокаїну в особливо великих розмірах.

Авіла Белтран була арештована в Мехіко в 2007 році й стала першою жінкою, яку звинуватили в керівництві наркокартелем. Однією з причин арешту стало затримання в мексиканському порту Мансанільо рекордних дев’яти тонн кокаїну, які пані Белтран планувала переправити до Сполучених Штатів. Щоправда, в мексиканському суді довести її провину не вдалося, й наприкінці 2010-го року «королеву Тихого океану» виправдали. Але залишили під вартою, оскільки її екстрадиції вимагали США.

Американська влада вважає, що Авіла Белтран була одним з керівників організації, яка переправляла велику партію кокаїну з Колумбії до Сполучених Штатів. За деякими даними, вона була головним посередником між мексиканським наркокартелем «Sinaloa» і колумбійським «Norte del Valle». Тепер американці мають повну можливість ретельно розпитати Авілу Белтран про всі нюанси кокаїнової доріжки з Колумбії до Мексики, а далі – до США. А потім і посадити її довічно.

«Закон Іванова»

Днями начальник російської Федеральної служби з контролю за оборотом наркотиків (ФСКН) Віктор Іванов розповів американському журналу Newsweek про мету свого останнього візиту до Латинської Америки – вже другого за цей рік. За словами генерала, неважливо, що споживання кокаїну з Південної Америки в Росії становить лише близько 500 кілограмів на рік, тобто виглядає дріб’язком у порівнянні з приблизно 70 тоннами афганського героїну. Директор Федеральної служби з контролю за оборотом наркотиків вважає й одне, й інше частиною одного світового лиха: «Для нас важливо обмінюватися з латиноамериканськими урядами розвідувальною інформацією про міжконтинентальні мережі контрабандистів наркотиків, які використовують літаки, підводні човни і сучасне озброєння». Саме з метою координації зусиль кілька тижнів тому Росія відкрила в Нікарагуа свою першу латиноамериканську тренувальну базу для борців з наркотиками.

Зрештою, проблема наркозалежності стоїть в Росії вкрай гостро. За даними заступника голови комітету Державної думи з безпеки та протидії корупції Геннадія Гудкова, за минулий рік від проблем зі здоров’ям, спричинених вживанням наркотиків, померло 126 тисяч росіян. Сам Іванов називає російську героїнову проблему «величезною і катастрофічною». Директор ФСКН також каже, що споживання росіянами героїну зростає в останнє десятиліття на 30% щороку, хоча наркотик за ціною 180 доларів за грам можуть дозволити собі тільки багаті. Крім того, в країні зростає популярність амфетамінів, що привозять контрабандою з Китаю.

Генерал Іванов особливо наголошує, що ефективній протидії наркотикам заважає повальна корупція – суди за гроші виправдовують наркоторговців, а підкуплені чиновники продовжують безсоромно укладати угоди з бандитами. На його думку, єдиний вихід – це вирішувати проблему там, де знаходяться її витоки, тобто за межами російських кордонів – в Афганістані та країнах Південної Америки. Радник Іванова Юрій Крупнов з ностальгією згадує старі часи: «КДБ домовлявся з найбільшими наркокартелями світу: ми вас не вбиваємо, а ви не ввозите наркотики в СРСР». Директор Федеральної служби з контролю за оборотом наркотиків пропонує більш цивілізований підхід: до кінця року він має намір просити Раду Безпеки ООН оголосити наркотрафік настільки ж серйозною міжнародною небезпекою, як тероризм, та вжити заходів щодо закриття двох основних міжконтинентальних центрів виробництва наркотиків: Афганістану та країн Південної Америки. Він називає свій план «законом Іванова».

Провокація проти українців

У 2010 році у Венесуелі за контрабанду наркотиків до дев’яти років позбавлення волі були засуджені двоє українських моряків. Капітана корабля «B Atlantic» Володимира Устименка і його помічника Юрія Датченка в серпні 2007 року затримали в порту Маракайбо за пiдозрою у причетностi до незаконного перевезення 128 кілограмів кокаїну. На щастя, через кілька місяців хлопців повернули для відбуття покарання на Батьківщину.

Проте їхня справа виглядала дуже підозрілою. Як виявилося, корабель двічі оглядала поліція зі спеціально навченими собаками – наркотиків на борту не було. А вже перед виходом з порту венесуельці чомусь забажали підводної перевірки, під час якої і виявили пакунок із 125 кілограмами кокаїну, що був прив’язаний до гвинта на глибині вісім метрів нижче ватерлінії. Родичі моряків переконані, що кокаїн прикріпили до судна вночі, для цього задіяли водолазів.

Для венесуельців це повсякденна практика. Таким чином вони поповнюють свій флот. За останні три роки вони привласнили шість суден і десять літаків. «B Atlantic», до речі, тепер ходить під венесуельським прапором. Наголосимо також, що події в далекій Венесуелі тоді чомусь привернули пильну увагу російських мас-медіа, які в своїх публікаціях наголошували власне на національності наркоторговців.

Контрабанда імені Болівара

Спеціалізовані установи ООН, що займаються цією проблемою, повідомляють, що 80% конфіскованих наркотиків, доставлених до Європи морським шляхом, були відправлені з венесуельських портів. Держдепартамент США і Управління з боротьби з наркотиками попереджають, що у венесуельському штаті Апуре, що межує з Колумбією, були виявлені близько 120 маршрутів наркоторговців, які беруть там початок і далі спрямовуються в Панаму та інші країни Центральної Америки, а звідти – в США і Канаду. Половина кокаїну надходить в США саме за цими маршрутами, що беруть початок у Венесуелі.

«Ця проблема лишень погіршилася після того, як наші порти були передані в управління кубинцям. Причому, їм обов’язково присвоюється ім’я Болівара, ніби ним можна прикрити все це неподобство», – пише венесуельське опозиційне видання «Analitica». Власне кубинців видання вважає головними винуватцями. «Все це зовсім не дивно з урахуванням того впливу, який чинять брати Кастро на все, що відбувається у Венесуелі, а сам Фідель Кастро – одна з найвпливовіших фігур в світі наркоторгівлі разом з колишнім президентом Панами генералом Норьєга. Саме він дозволяв транзит через Кубу всіх наркотиків, які надходили з Колумбії», – пише «Analitica».

За матеріалами: inosmi.ru, zn.ua, newsru.com.ua, rian.ru

Фото: truthmove.org