Недосконалість українського законодавства сприяє появі багатьох махінацій, зокрема на ринку цінних паперів. Про захист прав міноритарних акціонерів говориться багато, проте у якісь конкретні дії розмови не втілюються. Про один такий випадок, який можна зарахувати до класики жанру „тихого рейдерства”, розповів сьогодні адвокат директора Луцького магазину цінних паперів Андрій Зубач.

Зубач розповів, що фірма „Галбуд” вчиняє грубі порушення щодо своїх акціонерів. Так наприклад, 18 травня 2005 року з ініціативи голови правління Луціва було здійснено додаткову емісію акції ВАТ „Галбуд”. „В результаті вдало здійснених махінацій, 80% вказаних акцій чомусь опинилися в руках п. Луціва, а 20% залишились розпорошеними на руках у акціонерів. В результаті цих махінацій, акціонери втратили можливість управляти підприємством і втратили можливість впливу на керівництво”, — розповів Зубач.

Наслідок додаткового випуску акцій — акціонери не отримували одних дивідендів, а самі акції втратили будь-яку вартість, які логічно почали масово позбуватись таких „цінних” паперів. Скупкою саме цих акцій зайнялось ТзОВ „Луцький магазин цінних паперів”. Тут і почались проблеми. 20 грудня в приміщенні фірми з’явилися працівники УДСБЕЗ УМВС України у Львівській області і вилучили комп’ютер з цінною інформацією.

Проте інформація не зникла. Як розповів Зубач, після вилучення техніки, голова правління „Галбуду” Луців заявив у інтерв’ю „Львівській Газеті” про те, яка інформація міститься на вилученому комп’ютері: „Все буде за законом. Це ТзОВ протиправно заволоділо внутрішньою інформацією про реєстр акціонерів. Не знаю як, чи вкрали, чи викупили. Її знайшли у вилученому комп’ютері. Я це точно знаю”.

„Вказані дії є нічим іншим, як корупцією. Використовуючи своє службове становище п. Луців досягнув своєї мети — здобуття повного контролю над захопленим підприємством та отримання інформації незаконним шляхом”, — наголосив Зубач.

Щоправда вдарило все це по пересічних працівниках „Галбуду”. „Я довго і важко працював, а вони розпоряджаються моїми грошима, роблять собі прибутки і небачені зарплати. А я як пенсіонер получаю 440 грн., нехай би пан Луців спробував на такі гроші прожити. Я б подав до суду, але ж у наші часи потрібно заплатити і суддям, щоб вони прийняли те чи інше рішення”, — наголосив Василь Воробець, який є акціонером ВАТ „Фірма Галбуд”.

„Можемо сказати, що у діях Луціва проглядаються ряд злочинів, це в першу чергу перевищення влади, зловживання владою і протидія законній господарській діяльності”, — підсумував Зубач.

Наразі міноритарні акціонери і „Луцький магазин цінних паперів” застрягли в бюрократії. Тому „Магазин” подав низку скарг, у тому числі до генеральної прокуратури та в комітет ВР з питань боротьби із організованою злочинністю і корупцією.