Коаліція громадських організацій Львівщини "Виборчий центр правової обізнаності неповносправних" звернулася до Центральної виборчої кампанії з вимогою забезпечити неповносправним людям гарантовані Конституцією України виборчі права.
Про це повідомив сьогодні на прес-конференції представник виборчого центру правової обізнаності неповносправних Ярослав Грибальський.
У зверненні, зокрема, зазначається, що під час минулих парламентських виборів у 2002р. громадські організації інвалідів проводили виборчий моніторинг голосування неповносправних. За висновком цього моніторингу можна стверджувати, що людям з інвалідністю виявити своє право голосу не так вже й легко, оскільки існують певні перешкоди, які ускладнюють процес волевиявлення людей з особливими потребами.
„Так, людина у візку не може дістатися самостійно до виборчої дільниці, яка знаходиться, наприклад, вище першого поверху. А при голосуванні незрячих громадян фактично порушується право на таємницю голосування за умови, якщо вони самостійно бажатимуть обирати Президента. Люди з вадами слуху взагалі не мають змоги орієнтуватися у виборчому процесі через інформаційну бар'єрність, адже, за винятком інформаційних випусків, на українських телеканалах відутній сурдопереклад у виборчих телепередачах”, ― йдеться далі.
Провівши моніторинг приміщень виборчих штабів кандидатів у президенти та виборчих дільниць на Львівщині, Виборчий центр правової обізнаності неповносправних, виявив, що більшість з приміщень не доступні для людей з особливими потребами. З 600 дільниць у Львові, для людей з особливими потребами практично доступними є лише окремі дільниці.
Для забезпечення конституційних прав неповносправних на виборах Президанта України у жовтні 2004 року коаліція громадських організацій вимагає вжити наступні заходи: виборчі дільниці розташовувати у приміщеннях, в яких є гідний і безпроблемний заїзд для людей у візках з головного входу (згідно до ДБН В.2.2-9-99); не допускати розміщення виборчих дільниць на 2-х поверхах будівель, де не існує або не функціонує ліфт; забезпечити перекладачами з мови жестів усі теледебати, різні виборчі кампанії та рекламні ролики кандидатів у Президенти; забезпечити виборчу інформацію для незрячих шрифтом Брайля; завчасно скласти списки людей з інвалідністю та важкохворих, які самостійно не зможуть виконати свій громадянський обов'язок безпосередньо на виборчій дільниці, а потребуватимуть голосувати вдома.
Ярослав Грибальський зазначив, що дане звернення було спрямоване в ЦВК ще місяць тому, але досі на нього немає ніякої реакції.
У Львові проживає 36 тисяч неповносправних людей, з яких дві третини мають право голосу.
За інформацією Комітету виборців України, деякі неповносправні є членами ДВК.