12 лютого 2018 року, після «гоніть по дахах», колишнього соратника Петра Порошенка Михаїла Саакашвілі затримали у грузинському ресторані та видворили з України. У тодішнього президента це пояснювали тим, що Саакашвілі отримав українське громадянство з порушенням закону, відтак Порошенко «відновив законність». Хоча більшість експертів стверджували: це сталось через те, що Саакашвілі активно критикував Порошенка та навіть вивів проти нього на вулиці людей.

А вже 28 травня 2019 Президент Володимир Зеленський повернув Саакашвілі українське громадянство. Відтак, у середу, 29 травня, екс-президент Грузії повернеться в Україну.

Чого очікувати від Саакашвілі та чи буде він мстити Порошенку? Про це ІА «Вголос» запитало у експертів.

Олесь Доній, політолог:

Згідно з Конституцією України, ніхто не може бути позбавлений громадянства України. Порошенко, щоб розправитись із політичним конкурентом, просто ліквідував акт надання Саакашвілі громадянства. Це свідчить про абсолютну нечесність попередньої влади: вони вважали себе не просто керівниками держави, а її господарями. Бо поки Саакашвілі був союзником Порошенка, то ніхто чомусь не перевіряв його документів. Натомість, коли екс-президент Грузії став конфліктувати з українською владою – йому вказали на вихід.

Екс-президент Грузії та Володимир Зеленський не належать до однієї команди. На певному етапі його інтереси можуть збігатися з інтересами чинного президента, а можуть і ні. Саакашвілі дуже експресивний, він активний політик. Знаючи його характер, можна спрогнозувати, що він все ж в Україні займатиметься політикою. Зокрема він візьметься за свого кривдника – Порошенка, у котрого тепер немає абсолютної влади.

А тому в Порошенка зараз дуже багато шансів потрапити на лаву підсудних. Його підозрюють як у економічних злочинах, так і у співпраці з Путіним. До парламентських виборів його ніхто не чіпатиме, оскільки у Порошенка є лояльний силовий блок, зокрема «свій» генеральний прокурор. А от після парламентських виборів усе може змінитися. Поява Саакашвілі та його соратника Саквалерідзе збільшує шанси того, що Порошенко буде покараним.

Кирило Молчанов, політолог:

Без сумнівів, Михаїл Саакашвілі, повернувшись в Україну, почне мститись своєму кривднику Петру Порошенку. І він з ним розправиться.

З появою Саакашвілі в Україні можна очікувати поглиблення політичного кризи. Зеленський йому повернув громадянство, щоб екс-президент Грузії добивав рейтинги колишнього президента Порошенка. І він знищуватиме рейтинг Порошенка на дочасних парламентських виборах. Він стане своєрідним месником проти Порошенка.

Зокрема, Саакашвілі може розпочати вуличні акції проти реваншу режиму Порошенка. У Зеленського немає політичних спікерів та критиків колишньої влади, ним може стати Саакашвілі. Відтак, той видаватиме різноманітні заяви, дискредитуючи Порошенка та його оточення. Він тролитиме як екс-президента, так і його людей.

Сам Саакашвілі, вочевидь, теж має величезні політичні амбіції, бо повертається в Україну не просто так. Екс-президент Грузії намагатиметься впливати на політичні процеси. Чи вдасться йому це зробити – поки не відомо. Як на мене, Зеленський, як і свого часу Порошенко, хоче його просто використати.

Юрій Романенко, експерт Українського інституту майбутнього:

Повернувши Саакашвілі громадянство, Зеленський відновив справедливість, бо погано, коли через вигадану причину, влада робить, що хоче. Зеленський вкотре показав, що він самостійний гравець. Його політика не співпадає з інтересами Ігоря Коломойського та Арсена Авакова. Бо, наприклад, повернення Саакашвілі в Україну є невигідним міністру МВС. У нього був конфлікт з екс-президентом Грузії і він зробив багато, щоб видворити з України Саакашвілі. До того ж Зеленський напередодні зустрічався із Аваковим і вочевидь вони про це говорили.

У найближчі дні та місяці життя Петра Порошенка суттєво ускладниться. Бо Зеленський повернув Саакашвілі громадянство, щоб той не допустив реваншу Порошенка. Так, поки екс-президент буде зайнятий своїми проблемами, він не буде зосереджений на тому, щоб пафосно повернутись на Банкову чи стати прем’єр-міністром. А це вигідно Президенту Зеленському. Зверніть увагу, зараз в Україну активно повертаються вороги Порошенка – Коломойський, Портнов, Саакашвілі. Вони ображені, а тому почнуть нищити бізнес Порошенка та його найближче оточення.

У Сааакашвілі є шанси закріпитись на орбіті Зеленського та виконувати функції противаги щодо не лише Порошенка, а й Коломойського

 У Сааакашвілі є шанси закріпитись на орбіті Зеленського та виконувати функції противаги щодо не лише Порошенка, а й Коломойського. Адже Зеленського зараз тісно пов’язують із Коломойським, що не вигідно Президенту. Саакашвілі, у випадку конфлікту Зеленського з цим олігархом, може стати хорошою підтримкою Президенту.

Ярослав Макітра, потіттехнолог:

Саакашвілі стане тараном у боротьбі Зеленського з Порошенком. Відомо, що Володимир Зеленський протягом своєї передвиборчої кампанії консультувався із Міхеїлом Саакашвілі. Навіть ціла низка ресурсів, створених у соцмережах під екс-президента Грузії, були переформатовані під Зеленського.

Саакашвілі може почати судитись із Порошенком. Він може почати оприлюднювати компромат проти екс-президента. І зрештою за часи Порошенка Саакашвілі став чи не єдиним політиком, який зумів вивести на вулиці людей проти колишньої влади. А тому він зараз може приходити на масові заходи Порошенка та протидіяти йому там.

Повернення Саакашвілі може негативно обернутися і проти самого Зеленського. Багато хто зараз ставить за зразок те, що було із Порошенком – коли екс-президент запросив Саакашвілі в Україну, дав йому громадянство та посаду, але вже згодом це для нього дуже погано закінчилось. Саакашвілі – це класичний політик, для якого влада важливіша за гроші та власний комфорт. Він отримує задоволення від самої політичної боротьби. А тому в подальшому він може переключитися і на критику чинного Президента.

Віталій Бала, директор Агентства моделювання ситуацій:

Повернення Міхеїлу Саакашвілі українського громадянства – це плюс для Зеленського. Бо, на мій погляд, колишнього голову Одеської ОДА з України видворили не зовсім правильними методами.

Поведінка Саакашвілі залежатиме від того, як екс-президента Грузії сприйматиме команда Зеленського. Зараз передвиборча кампанія і Зеленський розраховує на те, що Саакашвілі критикуватиме команду Порошенка та обвалить його рейтинг. І ймовірно це і станеться.

Проте цікавим тут є наступне: а що ж робитиме Саакашвілі далі? Чи не переключиться він з критики діяльності Порошенка на критику Зеленського – наразі  важко спрогнозувати. Міхеїл Саакашвілі – це не простий тип політика, він достатньо енергійний і вже дуже скоро може взятись і за команду теперішнього президента. І це може стати плюсом для України, бо таким чином сам Саакашвілі триматиме нову владу в тонусі.