Оскільки процес закриття Львівського міського сміттєзвалища полягав переважно у балаканині, Жовківська районна рада прийняла рішення про припинення з 15 квітня цього року експлуатації смітника в Грибовичах.

Вже 16 квітня Жовківська районна рада вирішила відтермінувати вищезгадане рішення, очевидно, знову повіривши гарантіям чиновників. Зокрема, голова Жовківської райради Тадей Швай розповів, що у рішенні написано про те, щоб з 15 квітня 2014 припинити діяльність КП «Збиранка». Рішення повинне було вступити в силу, якщо Львівська міська рада не приймала б жодних заходів для закриття Грибовицького сміттєзвалища. Якщо такі заходи здійснюються, рішення може бути відтерміноване, тобто не почне діяти.

«Вголос» поцікавився у голови Жовківської райради про те, чи не планують у районі забороняти вивів сміття на полігон і чому. Тадей Швай зазначив, що це питання розглядатимуть на сесії райради 3 липня. Саме тоді буде прийняте рішення стосовно заборони вивозу сміття на полігон біля Грибович.

Оскільки смітник біля Грибович належить Львівській міській раді, саме на ній є відповідальність за припинення експлуатації полігону. Зрозуміло, що міський бюджет не «потягне» таких видатків, однак саме місто має бути ініціатором усіх заходів, необхідних для закриття сміттєзвалища.

Отримати коментар щодо перспектив припинення експлуатації львівського сміттєзвалища від когось із чиновників міськради, який безпосередньо відповідає за це питання «Вголосу» не вдалося. За словами прес-служби, багато людей зараз у відпустках та відрядженнях. Однак, за інформацією відділу комунального господарства управління житлового господарства ЛМР, для рекультивації Львівського міського полігону виконується проект. На сьогодні виконано стадію «Проект». Для завершення проекту необхідно доробити стадію «Робоча документація». У міському бюджеті передбачено 1,4 млн. грн. на завершення проекту.

Для виконання робіт з рекультивації необхідно доопрацювати стадію «Робоча документація» та провести конкурс на визначення виконавця робіт. Вартість виконання робіт по проекту складає 213,2 млн. грн.

Також в бюджеті розвитку Львова передбачили фінансування на будівництво централізованого водопостачання до сіл Малі Грибовичі, Збиранка та Малехів. 

Як відомо, вода з криниць в цих селах непридатна до вживання, вона забруднена інфільтратами  з Грибовицького сміттєзвалища, які просочуються в ґрунт. На це сміттєзвалище  вивозять відходи зі Львова.  На будівництво централізованого водопостачання в селі Збиранка в бюджеті розвитку заклали 798,00 грн., в селі Малі Грибовичі – 534,00 грн., а в селі Малехів – 824 646,60 грн.  Крім того, на будівництво зовнішнього  освітлення в селі Великі Грибовичі передбачили 24 567,60 грн.

Голова профільної комісії Львівської обласної ради, директор департаменту екології та природних ресурсів Львівської ОДА Олексій Балицький каже, що на Львівщині знайшли 7 земельних ділянок для вивозу сміття. Санiтарно-епiдемiологiчна служба проінспектувала ці території і надала свої висновки. Однак погодження від територіальних громад, яким належать ці землі, наразі не отримали. Очевидно, чекають, доки буде готовий проект рекультивації Грибовицького сміттєзвалища.

Тож станом на червень ми маємо лише затверджену першу чергу «Проекту рекультивації» та 7 земельних ділянок для полігону, які не погоджені із людьми. Все це, безперечно, добре, проте насправді проблема закриття Львівського міського сміттєзвалища полягає не в тому, щоб провести воду в Малехів чи затвердити документацію (хоча це теж надзвичайно важливо).

Для того, щоб почати рекультивацію полігону ТВП треба вивозити сміття у інше місце. На цьому новому сміттєзвалищі мав би бути збудований завод, де перероблятимуть відходи, а отже має бути знайдений інвестор. Натомість без гарантії того, що на Львівщині працюватиме сміттєпереробний завод новий полігон збудувати не вдасться, бо  навряд чи знайдеться громада, яка захоче мати поруч другі «Грибовичі»...

Леся Бурбан, «Вголос»