Керівники Львівського онкоцентру заявили, що із благодійного концерту, присвяченого пам’яті Квітки Цісик, і досі не було скеровано коштів для придбання пересувного мамографа. Власне, свого часу організатори концерту наголошували, що він проходитиме як благодійний, а виручені від виступів гроші – будуть перераховані в онкоцентр.

Цього року 4 квітня відомій американській співачці українського походження виповнився б 61 рік. Однак, талановита жінка дуже рано пішла із життя – Квітка Цісик померла у 44 роки від раку молочної залози. Також через цю хворобу померла її мати та сестра.

Саме тому організатори благодійного концерту пам’яті Квітки Цісик, який торік відбувся 5 листопада у Львівській Опері, і вирішили скерувати виручені кошти на придбання мамографа.

Концерт організовував керівник проекту творчо-культурно-мистецький фонду «Жорна часу» Роман Маланчук. У коментарі «Вголосу» він підтвердив, що зібрані після концерту кошти спершу справді планували скерувати у Львівський онкоцентр.

«Всього зібрали 30 тисяч гривень. Однак, після того, як я заплатив артистам та композиторам, а також за оренду Оперного театру, за світло, за звук… Мені абсолютно нічого навіть не залишилося», – повідомив Роман Маланчук.

Окрім того, організатор зазначив, що через інформаційну війну перед концертом, яку вели проти нього окремі засоби масової інформації, багато людей повернули квитки. Тому, за його словами, після всіх розрахунків, запланованих на благодійність грошей взагалі не залишилося.

Організатор концерту пробує пояснити: «Та й що таке благодійний концерт? Мені ніхто гроші не давав: ні спонсори, ні міська рада, ні обласна. Проведення цього концерту ніхто не підтримував».

За словами Маланчука, на концерт він запросив й родичів Квітки Цісик із Івано-Франківська та Коломиї, а також племінницю співачки. Проте, як зазначив Маланчук, ніхто не прийшов, обравши ворожу позицію. 

Він переконує, що не потрібні були ці кошти й Львівському онкоцентру, оскільки мав бути присутній на концерті головний лікар, але він таки не прийшов. « Ніхто не чекав на ці кошти ще до концерту, адже якби комусь було б потрібно, то обов’язково б хтось прийшов», –  повідомив Маланчук. 

В свою чергу головний лікар Львівського державного онкологічного регіонального лікувально-діагностичного центру Ігор Ковальчук повідомив, що до нього справді зателефонували перед концертом. Його навіть попередили, що під час концерту в Оперному театрі був запланований його виступ. Однак, як наголосив головний лікар, коли він приїхав на концерт, то його вперше у житті «грубо не пропустили».

Роман Маланчук обурююється, що його ніхто й не запитував, який саме буде концерт – благодійний  чи ні. Також, за його словами, він не порушив нічиїх авторських прав.

«Концерт – це мистецька акція. По-перше – ім’я Квітки Цісик не може бути монополізоване. По-друге – Квітка не написала жодної пісні – ні слів, ні тексту, ні музики. І по-третє – будь-хто в Україні може проводити подібні концерти», – переконаний він. 

Водночас, племінниця Квітки Цісик Марта Качмар розповіла, що перед концертом вона запитувала Романа Маланчука: «Куди ж підуть благодійні кошти?». І отримала відповідь: « Що це вас обходить? Вам цікаво, щоб був гарний концерт, а чи куди підуть кошти?».

«Я йому відповіла: «Мене цікавить. Це є по-перше моя родина, по-друге – ви пишете моє прізвище, ви пишете «благодійний концерт». Я хочу про це знати, люди хочуть знати», – каже Марта Качмар. За її словами, Маланчук відповів, що «людей не цікавить який це концерт, людям потрібно, щоб гарно співали та танцювали». Однак, пані Марта каже, що наприкінці розмови організатор таки пообіцяв, що кошти із концерту підуть на мамограф.

За словами жінки, назва концерту «Голос в єдиному екземплярі» була ідентична фільму, який заздалегідь до концерту випустив телеканал «Інтер», присвятивши його пам’яті Квітки Цісик. А це можна також трактувати, як порушення авторських прав каналу.

У відповідь Роман Маланчук переконує, що назва не є запатентована. « Був фільм і я мав необережність так само назвати концерт. Хоча, якщо б був би концерт по-іншому названий, від того нічого б не змінилося, адже назва не є запатентована. А Квітка Цісик – дійсно «голос у єдиному екземплярі», – додав він.

Натомість, як поз’яснив «Вголосу» кандидат юридичних наук, доцент кафедри цивільного права і процесу ЛНУ імені Івана Франка Ігор Якубівський, у цій ситуації не має значення ні патентування, ні навіть реєстрація твору. «В авторському праві як такого поняття «патентування» – нема. Інша річ, якби це стосувалося винаходів, корисних моделей чи промислових зразків, то в цьому випадку мало б значення наявність патенту», – розповів юрист.

За його словами, відповідно до нашого законодавства, назва твору є об’єктом охорони тільки за умови, якщо вона є оригінальною. «Якщо назва фільму «Голос в єдиному екземплярі» є оригінальною, то тоді саме її використання є порушенням авторського права», –  зазначив він.

Але, як пояснив Ігор Якубівський, оригінальність назви твору під час судового позову визначається лише шляхом призначення та проведення відповідної експертизи: «Суддя не має права на свій розсуд визначати, чи є конкретна назва твору оригінальною, а чи ні». 

Також Ігор Якубівський зазначив, що співачка Квітка Цісик була лише виконавицею, але не правовласницею пісень. Тому порушення її авторських прав у цьому випадку, на його думку,  не спостерігається. Інша річ, що це був концерт пам’яті Квітки Цісик і використовувалося  її власне ім’я.

«Щодо благодійності концерту, то ніякої ж угоди укладено не було, максимум – якась усна джентльменська домовленість. Відповідно, якщо це свого роду обман чи шахрайство, то щоб порушити кримінальну справу, потрібно звертатися у правоохоронні органи», – переконаний юрист.

В свою чергу племінниця Квітки Цісик обіцяє, що надасть якомога більшого розголосу цьому скандалу, оскільки за 5 місяців після концерту, кошти так і не були перераховані в онкоцентр.

«Я хочу запобігти в майбутньому проведення таких псевдоблагодійних концертів. Вважаю, що заробляти на смертельних хворобах, на пам’яті Квітки Цісик, на довірі наших людей та артистів – це просто цинічно», – заявила Марта Качмар.

За її словами,  якщо це був благодійний концерт, то Роман Маланчук повинен ці кошти нехай пізно, нехай після таких скандалів, але таки перерахувати у Львівський онкоцентр.

Лілія Чміль, «Вголос»