Україна уже другий місяць на карантині. Закриті крамниці, ресторани, перукарні, не їздить громадський транспорт. На більшості підприємств немає роботи. Стрімко зростає у нашій державі лише безробіття. Так, станом на 28 квітня кількість безробітних, зареєстрованих в Державній службі зайнятості, становила майже 438,5 тис людей, що на 125 тис або на 40% більше, ніж було цього ж дня 2019 року. З початку дії карантину, тобто з 12 березня, статус безробітного отримали 135,6 тис осіб. Щоденно реєструється близько 5 тис безробітних.

Від того, як в Україні поширюватиметься коронавірус, залежатиме і робота мільйонів підприємців. Проте, як відомо, наразі контролювати Covid-19 неможливо.

Які галузі української економіки постраждають від «коронакризи», а які можливо, і виграють? Про це ІА «Вголос» поспілкувався із ексміністром економіки України Володимиром Лановим, кандидатом економічних наук Олегом Кузьміним та економічним експертом Тарасом Козаком.

Як вплине «коронакриза» на Україну?

Олег Кузьмін:

Легко тим країнам, у яких бюджет – трильйони доларів. І складно нам, де державний бюджет не завжди сягає 1 трильйона гривень. Ситуація у нас дуже складна. Програє більшість українських підприємств, особливо представники малого та середнього бізнесу.

Володимир Лановий:

Після цього карантину в Україні зміниться структура попиту. Тобто, якщо люди раніше орієнтувалися на певні цінності, як от поїздки за кордон чи відпочинок у ресторанах, то тепер вони почнуть акцентувати більшу увагу на своєму здоров’ї. Українці стануть більш економними. Ми більше не витрачатимемо гроші, не шикуватимемо.

Тарас Козак:

Зараз Центральні банки усіх країн увімкнули друкарські верстати. Відповідно я очікую великої інфляції. Нас це також не омине. А тому вже скоро ціни на все різко зростуть.

Попри кризу у березні в Україні зросла середня зарплата. Це гарний знак?

Тарас Козак:

Насправді ні. У березні дійсно за офіційними даними виросла зарплата. Але це було пов’язано із тим, що компанії, звільняючи чи відправляючи своїх працівників у відпустки, платили їм відпускні. І це все позначилось на тому, що середня зарплата у березні в порівнянні з лютим виросла на 5% і на 11% – у порівнянні з березнем 2019 року. У квітні ми побачимо уже зовсім іншу історію. Зарплата різко впаде, а це означає, що у споживача буде менше коштів, відповідно він витрачатиме менше грошей на все. Таким чином криза позначиться на всій економіці.

Які сектори економіки найбільше постраждають від пандемії?

Олег Кузьмін:

Через пандемію коронавірусу в Україні постраждають насамперед усі представники малого бізнесу

Через пандемію коронавірусу в Україні постраждають насамперед усі представники малого бізнесу. Це – міжнародний туризм, заклади громадського харчування, готелі. Зачепить і промисловість, бо вже зараз є проблеми із забезпеченням доставки працівників на робочі місця. Хоч на цих підприємствах і можна забезпечити усі умови безпечного перебування на роботі.

Постраждають приватні перевізники, особливо, якщо це малі АТП. Бо 11 травня буде вже 2 місяці, як у нас взагалі нічого не курсує. І, судячи із програми уряду щодо виходу з карантину, за умов зменшення поширення коронавірусу транспорт ймовірно запрацює у червні.

Тарас Козак:

Найбільше від пандемії коронавірусу та карантину постраждають та вже постраждали (а дехто і збанкрутував) невеликі заклади громадського харчування. Вони закриті і вочевидь не працюватимуть аж до закінчення пандемії. Бо якщо вони розташовані в орендованих приміщеннях (зараз вони працюють лише на винос), то це себе не окупить.

Далі – постраждає галузь масових розваг. Мається на увазі організація концертів, конференцій, виставок. Для цих компаній карантин закінчиться найпізніше і багато з них не виживе.

Ці бізнеси зараз закриті. І складно спрогнозувати, як вони почнуть працювати із закінченням «коронакризи». Може скластись так, що буде розчищене поле і там почнуть з’являтися великі ресторанні мережі.

Чого чекати на ринку нерухомості?

Олег Кузьмін:

Щодо ринку нерухомості, то оренда помешкань та офісів, у залежності від міст, впаде на 10-20%. Суттєво впадуть ціни на квартири у новобудовах та на вторинному ринку – орієнтовно на 30-40%.

Як це вплине на сільське господарство?

Володимир Лановий:

А от сільське господарство, особливо орієнтоване на експорт, може зрости. Проте, щоб не стикнутись із браком продовольства всередині країни, нам потрібно змінити систему регулювання сільського господарства. Бо зараз як відбувається? Вирощуйте, що хочете, вивозьте за кордон, а ми вам ще і ПДВ повернемо. І це тоді, коли всередині України немає якісного м’яса. Відтак тут держава повинна змінити підходи: ПДВ не має повертатися за сировинні продукти, котрі йдуть на експорт. Таким чином фермерам буде вигідно продавати свою продукцію всередині країни, а не вивозити це закордон.

Олег Кузьмін:

Сільське господарство в Україні мінімально постраждає, бо людям завжди треба їсти. Крім того, світ завжди намагається забезпечити свої країни продуктами харчування. І вже зараз Україна вперше постачатиме свою продукцію у Саудівську Аравію. І це правильний напрямок руху, бо Європа не надто пускає нас на свої ринки, захищаючи свого виробника.

Тарас Козак:

Сільське господарство досить різне. Це – маленькі ферми, великі агрохолдинги та середні підприємства. Зараз серйозно вже втратили малі фермери. Вони виростили овочі в теплицях та не змогли їх банально продати. Агрохолдинги ж, які експортують сировину, не постраждають жодним чином.

А що буде із промисловістю?

Володимир Лановий:

Наша металургія серйозно ризикує втратити ринки збуту. Є вже інформація про те, що занепадатиме машинобудівна галузь.

Тарас Козак:

Гіганти промисловості однозначно постраждають, оскільки зараз впали ціни на сировину та їх продукцію.

А чи будуть такі, хто виграє від кризи?

Олег Кузьмін:

Можна із впевненістю сказати, що розвиватиметься фармацевтична галузь. Вона почне працювати на повну.

Володимир Лановий:

Зараз, як на мене, відновиться повний цикл системи охорони здоров’я: розробка препаратів, наукові дослідження, можуть з’явитися приватні клініки і так далі. Якщо буде політична воля, то і державна система охорони здоров’я може значно покращитись чи запрацювати страхова медицина, бо люди усвідомлять цінність свого здоров’я.

Ми бачили, як доволі швидко Україна почала виготовляти свої апарати ШВЛ. І це добре, бо так люди тут мають роботу, а наша держава купує у своїх, а не у Китаю.

Багато хто пророкує занепад туристичній галузі, але я вважаю, що коронакриза може дати навпаки їй поштовх. Так, поки не зрозуміло, коли відкриють свої кордони та курорти Туреччина, Єгипет, Іспанія взагалі повідомила, що не прийматиме іноземних туристів. У нашій країні натомість є все для відпочинку – Чорне море, Карпати, Асканія Нова тощо. А тому цього року українці можуть почати відпочивати у своїй країні. Це може дати старт нашій туристичній галузі: має з’явитися сервіс для туристів, інфраструктура. За таких умов вже наступного року на наші курорти приїдуть не лише українські туристи, а й іноземці з усієї Європи.

Марія Бойко, ІА “Вголос”