Керівник Офісу президента провів робочу зустріч, яка стосувалася посилення заходів із запобігання та протидії домашньому насильству.

Про це інформує офіційний сайт Президента України.

На нараді були присутні керівник Офісу президента Андрій Єрмак, Олена Зеленська, прем’єр-міністр Денис Шмигаль, віце-прем'єр-міністром з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Вадим Пристайк, міністр соціальної політики Марина Лазебна та уповноважена Верховної Ради з прав людини Людмила Денісова, а також представники правозахисних організацій.

Під час обговорення координатори громадських організацій зауважили, що ситуація з пандемією COVID-19 та оголошеним у країні карантином загострила проблеми та виявила прогалини в системі протидії домашньому насильству. Лише за перший квартал 2020 року надійшло близько 47 тис. звернень від громадян щодо випадків домашнього насильства, що майже на 50% більше, ніж за аналогічний період минулого року.

Зокрема, правозахисники наголосили, що в Україні вже ухвалено Закон «Про запобігання та протидію домашньому насильству», який відповідає міжнародним стандартам, але наразі є необхідність посилити його іншими нормативно-правовими документами та забезпечити їхнє виконання.

Зростання кількості випадків домашнього насильства стало передумовою для підготовки проекту Указу Президента України «Про невідкладні заходи із захисту прав та інтересів осіб, які постраждали від домашнього насильства та/або насильства за ознакою статі».

«Серед головних напрямів, на яких зосереджено увагу в проекті указу, – заходи задля запобігання та мінімізації домашнього насильства, розбудова системи сервісів та притулків для постраждалих осіб, проведення інформаційно-просвітницької роботи з питань неприпустимості насильницької моделі стосунків, невідворотність покарання за насильство та надання максимальної підтримки й допомоги постраждалим особам, забезпечення особливої опіки та захисту для людей похилого віку, дітей і недієздатних осіб», – йдеться в повідомленні.

«Створення спеціалізованих служб надання допомоги та захисту постраждалим – першочергове завдання, яке має бути пріоритетом на всіх рівнях державної влади, і особливо – на місцевому. За нормами на 10 тисяч населення має бути одне місце у притулку, але маємо сумну статистику: в Україні лише дев’ять шелтерів і 16 кризових кімнат, – наголосила Олена Зеленська. – Цей указ закріпить тему протидії насильству як пріоритет політики України та має стати гарантією послідовного втілення комплексних заходів на місцях. До цього процесу мають бути залучені всі гілки влади».

«Норми профільного закону й підзаконних актів мають запрацювати як єдиний і злагоджений механізм на всіх рівнях – центральному, регіональному та місцевому. Лише тоді ми зможемо досягти суттєвого зменшення випадків насильства та забезпечити надання якісної допомоги постраждалим, а також адекватну реакцію на поведінку кривдників», – зауважив керівник Офісу Президента.

У зустрічі також взяли участь представники українських та міжнародних організацій, які опікуються питанням запобігання та протидії домашньому насильству: Фонду народонаселення ООН, «Ла Страда – Україна», Української Гельсінської спілки з прав людини, Української фундації громадського здоров’я, Центру «Жіночі перспективи», ГО «Країна гідних людей», СУВІАТО тощо.

Як повідомлялося, у Києві запрацювала «кризова кімната» для жертв сімейного насилля.