Коронавірус в Україні продовжує поширюватися стрімкими темпами: лише за минулу добу підтвердили 2 551 випадок COVID-19.

У МОЗ при цьому поінформували: навіть можуть запровадити режим «червоної зони» для всіх областей, якщо епідемічна ситуація в країні продовжить різко погіршуватися.

Так, станом на ранок 9 вересня активних інфікованих в Україні – 75 тисяч 348 осіб, також понад 45% ліжок у лікарнях, які використовуються для лікування хворих на COVID-19, вже зайняті – загалом активно хворіють коронавірусом близько 75 тисяч осіб. Загальна кількість хворих – близько 143 тис. осіб.

При цьому експерти не виключають: у подальшому навчальні заклади можуть закривати і навіть запровадити знову карантин.

Тож «Вголос» поцікавився, чи справді в Україні зараз катастрофічна ситуація з коронавірусом і чого чекати далі?

Оксана Пушкарьова, лікар-епідеміолог:

Не варто забувати: віруси та бактерії люблять, коли є велике скупчення людей – саме у такому середовищі вони продовжують жити. Загалом де-факто було очікувано, що коли у нас відновлять роботу школи, садочки, то у цих колективах будуть передаватися різні бактерії. Тому ми не лише прогнозуємо, що зараз зростатиме захворюваність на коронавірус, а й ріст інших інфекційних захворювань. Особливо епідеміологи зараз б’ють на сполох, попереджаючи:  діти мають ходити у школу, будучи вакцинованими від всіх імунокерованих інфекцій, адже може повернутися ще й спалах кору.

У кожній школі мають дотримуватися правил: найоптимальніше – поділити клас наполовину, щоб відстань між дітьми була більшою, також класи треба провітрювати і робити вологе прибирання, адже загнати дітей в одне закрите  приміщення, не випускаючи – це не надто хороший варіант, бо, якщо у цьому класі є один інфікований, будуть умови, сприятливі для дальшого інфікування.  Натомість рішення про закриття школи ухвалює керівництво закладу, епідеміологи лише радять і розповідають про ситуацію. Ізолюють здебільшого класи, якщо вже виявили випадок захворювання, але тут кожен випадок оцінюють індивідуально. Клас йде на самоізоляцію, якщо в ньому зареєстрували коронавірус і ця дитина, яка інфікувалась, до останнього ходила у школу, при цьому визначають, в якому контакті була з іншими дітьми.

Якщо говорити про ймовірне повернення в Україні до жорсткого карантину, то  все знову зводиться до особистої соціальної відповідальності кожної людини. Ми маємо зрозуміти: чи будемо у червоній, чи у помаранчевій зоні – велику роль у цій ситуації відіграє наше ставлення до інфекції. Ми просимо людей обмежити контакти, не влаштовувати святкувань – але маємо, що маємо: українці роблять навпаки. Тому тут все залежить від нас: треба намагатися контактувати принаймні з тими людьми, з якими контактуєш щодня.

Але ймовірність того, що нас усіх знову відправлять на карантин, є, адже рівень захворюваності справді росте через те, що люди й надалі недооцінюють близькість та небезпеку інфекції. Усе розуміють лиш ті, у кого в сім’ї вже є випадки коронавірусу, особливо важкі випадки. Відтак, краще зрозуміти небезпеку спокійно і коли вона від тебе далеко.

Ігор Найда, засновник Української медичної експертної спільноти:

Ця вся ситуація сталася через безвідповідальність людей та недовіру до влади. У достатній мірі людей, які є носіями вірусу, не ізольовують, тому інфекція поширюється. А це небезпечно для країни в цілому, адже можливості медичної системи України слабкі. Та й економічні чинники даються взнаки: люди хочуть працювати і заробляти гроші.

Якщо клініки будуть переповнені, а смертність зростатиме – можемо знову піти на карантин

Та варто пам’ятати: можемо і до карантину  повернутись – особливо, якщо клініки будуть переповнені, а смертність зростатиме. Відтак, люди мають насамперед схаменутися, бо вони не прогнозовані і більшість – безвідповідальні. От і маємо другу хвилю коронавірусу. А треба, щоб люди поважали право іншої людини, яка входить до групи ризику.

Сергій Федоренко, Директор Львівської обласної інфекційної клінічної лікарні:

Ситуація із поширенням коронавірусної хвороби, на жаль, є невтішною, адже кількість хворих протягом останнього часу збільшується. Якщо говорити про зони, на які МОЗ ділить адміністративні території, то справді МОЗ виходить із кількості виявлених випадків захворювання на тій чи іншій території.

Клінічний перебіг коронавірусної хвороби зараз є тяжчим

Якщо порівняти березень, коли оголосили про початок пандемії, і сьогодні, на жаль, клінічний перебіг коронавірусної хвороби є тяжчим. Це, зокрема набагато важчий перебіг пневмоній, які ми спостерігаємо у хворих – вони є надзвичайно важчі з огляду дихальної та серцево-судинної недостатності, особливо в осіб, які мають інші соматичні хвороби – цукровий діабет, ожиріння, порушення серцево-судинної системи.

До речі, ще два роки тому в ООН, а згодом і в ВООЗ попереджали про прихід нової епідемії. Тоді мали на увазі коронавірус та ще одну невідому епідемію, перебіг якої має бути ще важчим, ніж першої пандемії. Тому ми повинні бути готові до зустрічі будь-якої епідеміологічної хвороби.

Повертаючись до коронавірусу – в Україні ще перша хвиля не завершилась, при цьому можлиаий і прихід другої, яка, можливо, за прогнозами, буде мати більшу поширюваність.

А от рішення про дистанційне навчання школярів та студентів ухвалює Державна комісія з надзвичайних ситуацій, яка за підсумками і аналізом статичних даних подає Кабміну пропозиції – і тоді ухвалюють рішення щодо запровадження карантину. Звичайно, що якщо буде різке збільшення кількості хворих на коронавірус, то єдиним надійним методом є запровадження обмежувальних повністю або частково заходів щодо розповсюдження інфекційних хвороб.

Та якщо глянути на статистику по Україні, то таких підстав для запровадження різких обмежувальних карантинних заходів у найближчі дні, напевно, немає. Але все залежить від відповідної епідеміологічної ситуації та поведінки людей.

Марія Волошин, ІА «Вголос»