Ситуація з доступом до ефективної вакцини від COVID-19 продемонструвала не лише декларативність розмов про толерантність та рівність усіх людей, але й показала наявність негласного поділу країн на різні “сорти”, серед яких багаті країни отримали рятівну вакцину з надлишком, а бідні – покинуті помирати від коронавірусу.

Багатим – вакцина, а бідним – смерть

Перед обличчям смертельної небезпеки багаті країни Заходу, або як ще прийнято казати – “золотого мільярда”, схоже, вважають життя мешканців інших країн менш цінним, аніж життя своїх громадян. Попри розмови про рівність, толерантність та боротьбу з расизмом і колоніалізмом, на практиці, найбагатші країни світу закупили вакцин проти COVID на 300% більше, аніж їм необхідно, в той час, як бідні держави заледве змогли придбати 10% щеплень від своїх потреб.

Канада зарезервувала і закупила вакцини в 5 разів більше, аніж має населення, в той час як бідним країнам не вистачило вакцини взагалі

До прикладу Канада зарезервувала і закупила вакцини в 5 разів більше, аніж має населення, в той час як бідним країнам не вистачило вакцини взагалі. Багаті країни, населення яких становить лише 14% населення світу, закупили 53% усіх найбільш якісних вакцин від COVID-19, а бідні країни, в тому числі й Україна, надіються отримати мізерні залишки вакцини після держав “першого сорту”. Про такі вражаючі цифри вголос говорять вже навіть не прихильники теорій змови, а цілком ліберальні та демократичні організації Amnesty International, Frontline AIDS, Global Justice Now і Oxfam, які входять в Альянс за вакцину для людей (The People’s Vaccine Alliance).

Аналіз угод між урядами країн і 8 провідними корпораціями, які випускають найбільш ефективні вакцини, демонструє, що багаті країни закупили стільки доз, що можуть тричі вакцинувати все своє населення до кінця 2021 року. А Канаді вистачить вакцини навіть для п’ятикратної вакцинації кожного свого жителя. Наразі найбільше вакцин від компаній Pfizer/BioNTech та Moderna отримали Ізраїль, ОАЕ, Бахрейн, Велика Британія, США, Данія, Італія та ще низка європейських країн. Moderna заявила, що до кінця 2021 року поставить в США 100 млн доз, а за потреби американці можуть отримати додатково ще 400 млн доз. Великобританія – матиме 50 млн доз, а Європейська комісія має “потенційну угоду про закупівлю” 80-160 млн доз. При цьому, всі країни ЄС отримають вакцину одночасно. Станом на сьогодні усі дози вакцин Moderna і 96% Pfizer/BioNTech закупили багаті країни.

Водночас, близько 70 країн із низьким рівнем доходу ризикують бути кинутими напризволяще. При цьому, такі держави як Кенія, М’янма, Нігерія, Пакистан і Україна – мають майже 1,5 мільйона інфікованих. Бідним державам і державам,  які розвиваються, в кращому випадку, випаде можливість провакцинувати проти COVID-19 лише одного з десяти громадян у цьому році. Тобто – бідним країнам не вистачить вакцин навіть для медпрацівників та людей із групи ризику.

Всі країни рівні, але дехто – рівніший

Активісти закликають уряди зробити все, щоб вакцини були безкоштовними і розподілялися справедливо, виходячи з необхідності для всіх людей, незалежно від країни проживання. За словами радниці з питань охорони здоров’я Анни Марріотт із “Oxfam” “ніхто не повинен бути позбавлений можливості отримати життєво важливу вакцину через країну, в якій він живе, або кількості грошей у його кишені. Але якщо щось кардинально не зміниться, мільярди людей в усьому світі не отримають безпечну й ефективну вакцину від COVID-19 у найближчі роки”.

Під тиском громадських організацій, деякі фармацевтичні гіганти погодилися кинути “рятувальний круг” і країнам “третього світу”. Зокрема, Oxford/AstraZeneca зобов’язалася надати 64% своїх доз людям у країнах, що розвиваються, хоча на практиці це становитиме  не більше 18% населення світу. Фармацевтичні корпорації насамперед уклали угоди з великими країнами такими як Китай та Індія. А більшість країн, що розвиваються, не змогли укласти таких угод і чекатимуть розподілу своєї частки вакцини від COVAX – Глобального фонду доступу до вакцин проти COVID-19, який взяв на себе функції міжнародної гуманітарної допомоги тим країнам, яким вакцини може взагалі не дістатися.

Компанія Pfizer більш уважною виявилася не до України, а, наприклад, до Ізраїлю

Проте, рівноцінний доступ держав до вакцин визначається навіть не грошима, а якимись іншими, закулісними мотивами. До прикладу, президент України Володимир Зеленський ще рік тому просив світових лідерів та фармацевтичні компанії зарезервувати вакцину для нашої держави. Однак компанія Pfizer більш уважною виявилася не до України, а, наприклад, до Ізраїлю, який підписав угоду з компанією на поставку вакцини від COVID-19 ще в листопаді минулого року.

При цьому, ні для кого не секрет, що гроші в України є, і за необхідності, уряд міг би знайти декілька десятків мільйонів доларів для такої потреби. В України, зрештою, є гроші та активи якщо добре пошукати, в тому числі й навіть в офшорах олігархів. Більше того – сьогодні кожна українська сім’я самостійно знайде власну сотню доларів на придбання такої життєво важливої речі як вакцина від COVID-19. Аби лише хтось нам цю вакцину був готовий продавати. Але нас чомусь ставлять у довгу чергу, а першими клієнтами світових фармацевтичних корпорацій на одержання рятівної вакцини стали чомусь Ізраїль, США, багаті арабські нафтократії та країни ЄС.

Сьогодні фармацевтичні корпорації стверджують, що нібито уклали угоди з тими країнами, які “першими” до них звернулися та підписали контракти про постачання вакцин. Проте таке пояснення є досить лицемірним, адже як тільки з’явилася інформація про перші ефективні вакцини – заявки почали подавати практично всі. Тоді чому за умов, коли всі країни світу, в тому числі й Україна, прямо просили фармацевтичні компанії врахувати їхні потреби у вакцинах і були готові заплатити необхідні гроші, Moderna і Pfizer/BioNTech бачили лише Ізраїль, США та держави ЄС, а прохань інших просто “не почули”? Напевне, коли дзвонили з України, в офісі фармацевтичної корпорації музика голосно грала. Хава нагіла.

Коронавірусний тест для Зеленського

Україна ж зможе отримати першу партію ліцензованої вакцини від COVAX лише у другому кварталі 2021 року. Тобто – можливо лише у травні-червні 2021 року. При цьому, за програмою COVAX буде доставлено вакцина лише для 20% населення, а решту держава купуватиме самостійно. І це невтішна новина для українців, які знають, як влада використала гроші коронавірусного фонду.

При цьому, Україна, найімовірніше, отримає не найбільш ефективні вакцини від компанії AstraZeneca, що пов’язано із умовами зберігання і транспортування вакцини, які може забезпечити держава. А поки світ вже почав масово вакцинуватися, в Україні влада запевняє, що робить все, аби отримати вакцину якнайшвидше і радить лише терпляче чекати в часи розгулу пандемії.

Найбільш радикально налаштовані критики діючого гаранта стверджують, що нібито «єврей Зеленський просто етнічно байдужий до проблеми виживання ментально чужих йому українців, тому й не робить нічого для порятунку українського народу під час пандемії смертельного вірусу”. Однак, навряд чи варто дослухатися до таких антисемітських теорій, адже незважаючи на те, що Зеленський за етнічним походженням – єврей, насправді він – дилетант і профан, який виявився нездатним домовитися з міжнародними структурами про вакцину для своєї країни.

З огляду на те, що Зеленський досі не записав “відосік” з радісною новиною, схоже, прохання українського гаранта до світових лідерів залишилися безрезультатними

Зеленський, теоретично, міг би домовитися з Ізраїлем про допомогу з вакциною для країни, в якій президент також єврей. Але натомість в пресу потрапляє інформація, про те, що Зеленський просив про допомогу з вакциною для України канцлерку Німеччини Ангелу Меркель та прем’єра Канади Джастіна Трюдо. І, з огляду на те, що Зеленський досі не записав “відосік” з радісною новиною, схоже, прохання українського гаранта до світових лідерів залишилися безрезультатними.

Проте, Зе-команда раптом всерйоз заявила про вже підписаний контракт закупівлі для українців китайської вакцини проти COVID-19 виробництва компанії “Сіновак” (Sinovac Biotech). До того ж, ці закупівлі вестимуться через фірму-прокладку соратниці Януковича Раїси Богатирьової. І це при тому, що ефективність китайської вакцини дуже сумнівна, а дослідники в Бразилії визначають її ефективність на рівні близько 50%.

Спостерігаючи неспроможність діючої влади закупити ефективну вакцину для населення та шокуючі плани вакцинувати українців неперевіреною китайською речовиною, не дивно, що пересічні українці переконані, що владна та олігархічна еліта самі вже давно вакцинувалися найефективнішою вакциною та набудували собі палаців і доріг до них з сумновідомого коронавірусного фонду. А пересічні українці – нехай помирають від коронавірусу чи труяться китайською бовтанкою, яка призведе до невідомо яких мутацій.

Тож місце України в світовій черзі за доступом до ефективної вакцини від коронавірусу та дата початку реальної масової вакцинації населення засвідчать справжнє ставлення наших європейських і загалом західних “партнерів” до нашої держави і стануть тестом на здатність діючої влади захищати життя українських громадян.

Василь Серпень