Дві недавні події поставили питання про майбутнє ПРП у Львові. Це угода про входження ПРП у БЮТ і виключення куратора львівського вулика Тараса Стецьківа із лав ПРП з формулюванням «за дискредитацію партії». А що далі? Чи захочуть львівські ПРП-істи залишитись в партії і приєднатися до фракції БЮТу в міськраді, чи очікуватимуть проголошеного Тарасом Степановичем створення нової політичної сили? А може просто розійдуться по світу у пошуках пригод? Питань багато, але спробуємо подумати.

1. «Почнем все спочатку» – це не любов, а методологія. Отож, що таке ПРП у Львові та фракція бджіл у Ратуші?

Життєпис «львіських бджіл» складається із двох томів: «до Стецькова» і «зі Стецьківим».

На обріях Львівської ПРП знакова фігура Тараса Степановича з’явилась у 2000 чи 2001 році. Він виринув із провладної НДП та одразу ж замінив на посаді голови обласної організації Юрія Шведу.

Якщо спробувати уникнути емоцій та прикметників, справа виглядатиме наступним чином. Юрій Шведа стояв біля витоків партії, організовував її Львівський обласний і міський осередки, витягував на собі діяльність облорганізації, провів виборчу кампанію Віктора Пинзеника у Франківському окрузі Львова і велику частину аналітичної роботи партії на всеукраїнському рівні. Він керував у 2000 році штабом Тараса Чорновола, коли той у нелегкій боротьбі з Зеновієм Куликом вперше став народним депутатом. Усунення Шведи Тарасом Стецьківим, вже відомою на той час особою, яка встигла тричі побувати народним депутатом від різних партій та радником Кучми, було сприйнято «корінними» львівськими пеерпістами, як мінімум, неоднозначно. Партійні активісти «на місцях» розцінили це як «кидок» з боку київського керівництва ПРП – Пинзеника, Гриніва та інших.

Але на 2001 рік київському керівництву ПРП вже не розходилося на думці рядових членів партії.

На той час керівництво ПРП вже тісно заангажувалося у «велику» політику, а місцеві осередки розглядалися ними вже не як кадровий резерв партії та її основний ресурс, а як простий атрибут, додаток до бренду «Реформи і порядок». Екс-львів’яни, осівши в Києві і вимостивши собі шляхи у владні кабінети, активно торгували тим самим брендом.. Відтак Пинзеник для посилення позицій в київському середовищі віддав Львівську ПРП Стецьківу. Так що тепер Тарасу Степановичу не варто ображатися, що сьогодні Пинзеник так само легко «здав» його для посилення позицій у БЮТ.

Отже, боротьба за клейноди Львівської обласної організації ПРП завершилася виключенням Шведи з партії. Війна велась за правилом „переможець отримує все”, тому особисте протистояння набуло дещо ірраціональної форми. Вірогідно, Стецьків в очах його колишнього однокашника Юрія Шведи (обидва у 1986 році закінчили історичний факультет Львівського університету) набув обрисів «абсолютного зла», а тому їх боротьба мала продовження на виборах 2002 року, коли пан Юрій балотувався в тому самому окрузі, що й пан Тарас тільки для того, аби «мочити» свого недруга. Як повідомляють поінформовані джерела, їхня ворожнеча не вгамувалася і до сьогодні..

Проте, хай судять суди, час та історія. Для нас важливо, що Тарас Степанович, як завбачливий політик, прийшов на посаду голови Львіського обласного осередку ПРП не сам, а привів із собою старих соратників, так зване «середовище «Кривої Липи» (назване так за адресою розташування офісу – провулок «Крива Липа»), які перед тим, натурально, були в лавах «НДП» (З. Сірик, М. Іващишин, Т. Батенко, С. Смірнов, О. Базар, О. Бас...). Відтак Стецьків перетворив осередок на політичне крило «Кривої Липи». З того часу про Львівський осередок ПРП можна говорити не як про реально існуючу партію з осередками, активістами тощо. ЛОО ПРП перетворилася на «середовище «Кривої Липи».

«Крива Липа» свого часу була досить міцним середовищем: інтелектуальним, медійним (вони мали вплив на модну тоді газету „Поступ”, журналісти Базар, Смірнов, Бондаренко, Батенко), бізнесовим (Стецьків тісно контактував з керівником нафтопроводу "Дружба" Л. Буняком і взагалі вважався (та й досі вважається) одним із найефективніших лобістів у ВРУ, зв’язки із молодим бізнесменом Садовим...), відомий факт, що мерська кампанія Буняка проводилась середовишем „Липи”. Крім того, пам’ятаємо, що пан Смірнов є багаторічним редактором «Львівської Газети» та має хороші зв’язки із львівськими ЗМІ (вихід на медіа – відкритий). Близькі стосунки із Комітетом підприємців Львівщини (вихід до капіталу не є важким).

Якщо ж подивитися на нинішні позиції Стецьківа, то можна дійти висновку, що вони не обмежуються фракцією ПРП у Львівській міськраді. Не варто забувати, що крім п’яти офіційних депутатів від ПРП Тарас Стецьків має вплив на адептів «Кривої Липи» в інших фракціях: Андрія Стецьківа (рідний брат), Романа Зафійовського, Сергія Бащука, Зеновія Сірика, Тараса Ситника, Тараса Сосновського та ін...

Отже, Львівський рій ПРП, хоч і складений із амбітних та вже досвідчених бджіл, які завжди знайдуть звідки брати мед, однак насправді вже давно партією не є. Це – клієнтела Тараса Стецьківа, яка полетить туди, куди вкаже їх бос-годувальник. Тому питання: чи залишаться львівські перепісти у старому вулику – звучить риторично.

2. Плани Стецьківа та ПРП

У самому середовищі партії осередки вже розбилися на дві частини: одні, як Одеська організація, пишуть листи на офіційний сайт партії про необхідність об’єднання з БЮТом та вдячність за правильне рішення, а інші, як Закарпатьська, де голова О. Гаваші є людиною, близькою до президента, йдуть за місцевими лідерами. Що зроблять львівські?

Елементарно, Ватсоне! Плани Стецьківа та ПРП вже давно фактично розійшлися, ще до виключення пана Тараса з партії та його жорсткої перепалки із київським керівництвом, у ході якої сторони обмінялися взаємними звинуваченнями у пресі. Тарас Степанович (радник Президента із політичних питань і, як подейкують, відповідальний за творення нової пропрезидентської партії «з демократичним обличчям») вирішив пошукати щастя на пасіці Ющенка, заявивши, що структура ПРП є вже давно мертвою і саме час робити нову партію під президентським скіпетром, а Пинзеник, Соболєв, Філенко побачили можливості для продовження свого політичного життя у БЮТ.

Керівництво ПРП почало робити все для того, щоб максимальна кількість осередків «робочих бджіл» перейшло до блоку пані Юлії, а Стецьків пропонуватиме львівським хлопцям доєднуватись до створення нового, вже благословленого Ющенком партійного проекту. Що робити львівським БДЖолам, які і не бажають стати поглинутими фан-клубом Юлі у міській раді, і не спонукати зайвих проблем із членством в партії?

3. Неможливість відкликати депутатів

А робити нічого й не потрібно. Закони нашої Неньки не можуть примусити депутатів покинути стільці через непорозуміння з партією, за яку голосували люди (так званий електорат). Отож, ніщо не заважатиме львівським «реформаторам» одночасно і наступні роки ходити до міськради, і допомагати втілювати перспективну ідею Стецьківа на теренах Львівщини. Крім того, до побудови нової партії будуть закликані «криволипці» з інших партій. Користуючись цим місцем у статті, на якому не буде розміщена навіть Ваша реклама, хочемо привітати львівський осередок ПРП із призначенням нового куратора від партії – М. Косіва. Пан Косів є гуманною людиною і не буде чинити жодних деспотичних дій, які нічого доброго для іміджу ПРП не принесуть.

4. Коментарі. Себто, без коментарів... 

У цьому розділі мали би бути опубліковані коментарі С. Смірнова та О. Баса про ставлення львівських пеерпістів до виключення Стецьківа, про позиції щодо об’єднання з БЮТ на з’їзді партіїї, про перспективи ПРП у новому проекті... Олег Бас відмовився коментувати. А Сергій Смірнов тому і є талановитим журналістом, щоб дуже лояльно відхреститися від коментарів: мовляв ми вам зателефонуємо, але десь днями. Так і не зателефонував...

Ну що ж, хлопців можна зрозуміти. А знайти відповідь має допомогти не стільки з’їзд, скільки наступна поведінка Стецьківа і, відповідно, львівського осередку ПРП ... чи як би воно там не називалось.

5. P.S.

„З’їзд ПРП 3 грудня ОДНОСТАЙНО підтримав угоду про об’єднання з БЮТ” – повідомляється на офіційному саті партії. Львівська ПРП вочевидь вирішила наразі не піднімати великого шуму, хоча деякі інформагентства поспішили повідомити, що «соратники Стецьківа» покинули з’їзд, «грюкнувши дверима»

Проте сьогодні у коментарях «ПресТайму» глова виконкому ЛОО ПРП Олег Бас спростував цю інформацію: «У нас була своя позиція. Ми їхали на з’їзд, не маючи повного схвалення плану блокування з БЮТом. Голосування було вільним. Але ми не покидали з’їзду. В основному львівська делегація підтримала це рішення, частина утрималась»

«Процес об’єднання не буде штучно форсуватися, про що було заявлено і на з’їзді», ― зазначив він.

Доки Стецьків не проголосив набір у «Нову Президентську Демократичну Партію» львівські пеерпісти вагаються.