У кінці 2019 року курс долара у порівнянні з іншими роками різко обвалився. Так, ще на початку 2019 іноземну валюту продавали за понад 28 грн. Проте вже 26 грудня був зафіксований абсолютний мінімум – 23, 25 грн за 1 долар. Востаннє іноземна валюта продавалась в Україні за таким курсом хіба що у 2015 році. Таким чином гривня стала другою у рейтингу валют у світі, які найбільше зміцнилися за останній рік.

Проте це тривало не довго і вже з 2020 року долар почав дорожчати, навіть долаючи «психологічну позначку» на рівні 25 гривень. Згодом гривня укріпилась у середньому на 20 копійок.

У НБУ переконують, що загроз для знецінення гривні немає, і національна валюта продовжить зміцнюватись в 2020 році. Чи правда це? Та який курс валют буде цьогоріч? Про це ІА «Вголос» запитав у економістів.

Володимир Лановий, екс-міністр економіки України:

У 2015 році курс гривні ще тодішня влада штучно різко опустила. А тому відновлення позиції гривні є правильним вчинком. Але здійснювати ці заходи потрібно дуже поступово, без всяких стрімких укріплень. Також важливо, щоб це укріплення відбувалось за умов реальних факторів економіки. У нас натомість НБУ встановило високі ставки за облігаціями внутрішньої державної позики, майже 20%. А тому прийшли валютні спекулянти, які грають на курсах та облігаціях такі, як Сорос. Він, до слова, заробив 3 мільярди доларів на британському фунті, після чого йому заборонили в’їзд до Великобританії. А тому для валютних спекулянтів Україна виглядає перспективною державою. Відтак, ці спекулянти купували у нас гривні за долари, щоб закупити ОВДП. А тому гривня укріплювалась, а долар – слабшав. У цей момент НБУ повинен був купувати надлишок доларів, щоб не провокувати різке падіння іноземної валюти. Цього не було, то ж сталось різке падіння іноземної валюти – до 23 гривень.

При цьому на це падіння не відреагував ринок. Ціни не знизились тому, що підприємці не розуміли, чи долар впав остаточно, чи вже завтра різко почне зростати.

НБУ потрібно було показати стабільність курсу гривні, укріплюючи її поступово, щоб це був незворотній процес. І лише за таких умов у нас би різко знизились ціни.

В Україні підняли ґвалт, що на ОВДП заробляють спекулянти. А тому Мінфін зараз у зворотному напрямку почав знижувати курс гривні. Крім того, почалась катавасія на китайському ринку, пов’язана із епідемією коронавірусу. Зупинився пасажиропотік, авіаперевезення та навіть частково торгівля. При цьому всі світові гравці хочуть зберегти свої гроші. А тому ці спекулянти, котрі купували українські зобов’язання, можуть почати їх позбуватись, забираючи гроші з українського ринку. Вони почнуть збувати гривні, купуючи за них долари. Відтак, ціна долару може різко зрости. Власне, що уже почалось. Якщо гривня вистоїть – це означатиме, що гривня не залежить від ОВДП. Проте уже зрозуміло, що гривня більше не укріплюватиметься. Наскільки зросте долар і чи впаде гривня – залежатиме від мистецтва Національного банку України.

Тарас Козак, економічний експерт:

Поки не сталося великого обвалу гривні. Так, минулого року національна валюта серйозно укріпилась щодо долара, євро та інших. Вона стала однією із найбільш зростаючих валют світу. Причини цього зрозумілі – був величезний притік валюти в Україну.

Зараз гривня опустилась тому, що на початку року бюджет витрачає величезні кошти.  Крім того у грудні українці обмінювали валюту на гривні, щоб купити подарунки чи якось відсвяткувати Новий рік та Різдво. І відповідно зараз люди уже не здають валюти, а навпаки – закуповують її для заощаджень. А ми розуміємо, що в Україні усі заощадження зберігають у валюті. Тому притік коштів на валютний ринок зменшився, а відтік – збільшився. Є ще один нюанс: кінець грудня – середина січня в Україні, так званий «православний рамадан», тобто практично ніхто не працює. Це впливає на валютний ринок, оскільки немає ніяких грошових надходжень. Третє – це те, що державний бюджет повернув експортерам ПДВ, це – величезні кошти, орієнтовно 17 мільярдів гривень. Тобто експортери не зацікавлені завозити валютну виручку в Україну, тому що у них є кошти з бюджету.  Крім того у січні були величезні виплати по ОВДП. Держава повертала кошти по боргових зобов’язаннях. А це означає, що іноземці не заводили нові кошти в Україну, а використовували ті гроші, котрі їм повернула держава. Це – основні чинники, через які зріс курс долара.

У найближчі кілька місяців курс долара буде на рівні 24 або 25 гривень. Він коливатиметься, проте гривня більше не просідатиме

Відповідно, якщо люди бачать, що курс долара зростає, у населення починається паніка: люди біжать у банки, щоб купити долар по 24-25 грн. І я б зараз не рекомендував їм цього робити, бо є шанс, що гривня знову укріпиться і ці люди втратять частину своїх заощаджень.

На мій погляд, у найближчі кілька місяців курс долара буде на рівні 24 або 25 гривень. Він коливатиметься, проте гривня більше не просідатиме.

Борис Кушнірук, економіст:

У 2019 році було значне зміцнення гривні. Вона зросла аж на 14%. Це – неправильно з точки зору економіки. Коливання курсу на 3-5% – це допустимо, якщо більше – це негативно впливає на економіку. Як наслідок, ми отримали падіння у промисловому секторі, у нас програли експортери, тому що вони отримали виручки у гривні значно менше, ніж мали б мати. Від цього програли внутрішні товаровиробники, бо іноземна продукція стала на 14% дешевшою. Також програв державний бюджет, який отримав менше коштів.

Через це була різка критика Нацбанку. І як наслідок, там почали здійснювати кроки, які б призвели до зменшення курсу гривні. Ймовірно, гривня опиниться у коридорі 26-27 гривень за долар.  Я вважаю, що більше гривня уже не знеціниться.

Також може бути ухваленим закон про відкриття ринку землі. І якщо до ринку допустять юридичних осіб, то наші олігархи захочуть легалізувати свої статки, купивши землю. На перших етапах земля буде недооціненою. А це означає, що олігархи почнуть поступово продавати валюту. Є ризик, що на гривню тиснутиме велика кількість іноземної валюти. І якщо мінімальна ціна – це 2 тис. дол. за гектар (а мінімально можна купити 10 тис. гектарів), то це – 20 млн доларів. Продаватимуться близько 40 мільйонів гектарів землі і якщо з них продадуть навіть 5 мільйонів гектарів за перші два роки, відповідно на ринку з’явиться велика кількість доларів. І це – дуже вигідно для Кабміну та Нацбанку.  Яким буде курс – залежить від поведінки Нацбанку, але він за таких умов вже не може бути нижчим, ніж зараз.

Андрій Новак, керівник Комітету економістів України:

Останні 2-3 місяці 2019 року було аномальне зміцнення курсу гривні. Як на мене, це – була не економіка, а банальні спекуляції. Їх метою було те, щоб у певний час скупити іноземну валюту за мінімальною вартістю, а потім різко опустити курс гривні, щоб продати долари та заробити на цьому. Після аномального зміцнення, гривня продовжить девальвувати.

Курс долара може бути на тому рівні, який раніше закладали у бюджеті, а це – 27,5- 29 гривень за долар.

Марія Бойко, Вголос