Як повідомила прес-секретар Національного антикорупційного центру Анжела Старинська, слідчі заходи проводяться у зв’язку з кримінальними справами щодо високопоставлених чиновників, підозрюваних у корупції.

Сім тисяч євро за аптеку

У слідчих виникли серйозні питання принаймні до трьох міністрів: охорони здоров’я Андрія Усатого, фінансів В’ячеслава Негруца та культури Бориса Фокша.

Найбільше претензій до головного медика країни, який разом з директором Ліцензійної палати Валентином Гузнаком став фігурантом аж трьох кримінальних справ. Чиновників підозрюють у зловживанні службовим становищем, халатності та підробці документів.

Схема зловживань наступна. Підприємці зверталися в Ліцензійну палату з проханнями дозволити відкриття нових аптек, розташованих, усупереч чинному законодавству, на відстані ближче 250 метрів одна від одної.

Ліцензійна палата надавала формальну відмову. Потім бізнесмени зверталися вже в міністерство охорони здоров’я, де отримували підписані міністром клопотання, які дозволяли їм домагатися позитивного вирішення питання через суд.

Водночас директор Ліцензійної палати віддав негласну вказівку не оскаржувати «потрібні» судові рішення. За даними слідства, відкриття однією аптеки з порушенням закону обходилося підприємцям у сім тисяч євро – п’ять тисяч йшло в Мінохоронздоров’я, ще дві – в Ліцензійну палату.

Сам Андрій Усатий виправдовується тим, що обмеження в 250 метрів між аптеками нібито перешкоджало інвестиціям у фармацевтичну галузь, тож він лише намагався «покращити інвестиційний клімат».

Міністра фінансів В’ячеслава Негруца підозрюють у зловживанні службовим становищем у зв’язку з тим, що очолюване ним відомство відмовилося оскаржувати позов на 400 тисяч євро, який подав до держави місцевий підприємець. Слідчі стверджують, що урядовець отримав за бездіяльність щедрий хабар.

Під слідством опинився також міністр культури Борис Фокша – слідство перевіряє його причетність до укладання низки незаконних угод з продажу старовинних будівель, що належали очолюваному ним відомству.

Смерть коаліції

Обшуки в кабінеті міністрів розпочалися на тлі гострої політичної кризи в країні. 13 лютого після затяжного внутрішнього конфлікту розпалася правляча парламентська коаліція «Альянс за європейську інтеграцію», яка складалася з трьох партій – Ліберально-демократичної, Ліберальної та Демократичної. З Альянсу вийшла Ліберально-демократична партія, очолювана прем’єр-міністром республіки Владом Філатом.

Слід зазначити, що міністри фінансів і охорони здоров’я були призначені в уряд власне за квотою прем’єрської партії. При цьому Генеральна прокуратура та Національний антикорупційний центр вважається вотчинами Демократичної партії.

Про порушення справ проти міністрів від Ліберально-демократичної партії стало відомо незабаром після того, як лідер руху «Антимафія» Серджіу Мокану оприлюднив факти про полювання, яке відбулося 23 грудня минулого року в заповідному «Королівському лісі» у Фалештському районі на півночі Молдови.

Нагадаємо, що на полюванні генпрокурор Валерій Зубко випадково застрелив 34-річного бізнесмена Соріна Пачу. Опозиція тоді зажадала відставки Зубка, при цьому глава уряду і лідер Ліберально-демократичної партії Влад Філат підтримав ці вимоги. У підсумку депутати молдовського парламенту одноголосно проголосували за прийняття відставки генерального прокурора.

Останній, щоправда, встиг віддати наказ про порушення кримінальних справ проти міністрів з команди Філата.

«Мисливський скандал» остаточно пересварив партнерів по правлячій коаліції. Пояснюючи рішення про вихід з «Альянсу за європейську інтеграцію», глава уряду Влад Філат зазначив, що коаліція стала використовуватися як інструмент для «олігархізації» держави, і виступив із звинуваченнями на адресу якоїсь «темної особистості, яка купила собі місце в політиці, а зараз бажає купити всю країну».

Ім’я цієї людини Філат не назвав, однак усі в Молдові здогадалися, що йшлося про місцевого олігарха (і за сумісництвом – першого віце-спікера парламенту) Влада Плахотнюка, який вважається спонсором Демократичної партії.

Три варіанти

Молдовські політологи прогнозують три можливих сценарії розвитку подій. Перший – Філат дасть себе вмовити і повернеться до коаліції. Однак не просто так – лідер Ліберально-демократичної партії, швидше за все, вимагатиме для своєї політичної сили посади керівників силових структур. Щоправда, ймовірність того, що два Влади – Філат та Плахотнюк – зможуть домовитися, в Молдові розцінюють вкрай скептично.

Другий варіант – Філат може піти на союз з Комуністичною партією, чий лідер, колишній президент Молдови Володимир Воронін давно мріє повернутися у владу.

Однак, на заваді цьому альянсу можуть стати суто ідеологічні чинники – Влад Філат послідовно позиціонує себе як прозахідний політик, який виступає за євроінтеграцію, тож союз з комуністами (нехай навіть і тактичний) може поставити хрест на його подальшій політичній кар’єрі.

Тож найбільш вірогідним вважається третій варіант – дострокові парламентські вибори. До речі, вже четверті за останні чотири роки.

У цьому разі можна буде говорити про очевидну перемогу Москви. Адже політично розхристана Молдова, позбувшись на певний час парламенту, навряд чи зможе підписати заплановані на цей рік угоди з Євросоюзом про зону вільної торгівлі, лібералізацію візового режиму та асоціацію.

За матеріалами: Коммерсант.md, Лента, ИА Новости-Молдова, ИА Тирас

Фото: noutati.md