Згідно з повідомленням інформаційної агенції Associated Press, китайський уряд має повну інформацію про всі електромобілі. Понад 200 фірм автомобільної галузі передає цю інформацію владі. Поміж них є такі виробники автомобілів, як американські Tesla, Ford, General Motors, а також німецькі Volkswagen, BMW чи Daimler. Про це пише польська газета Rzeczpospolita.

Лише у Шанхаї їздить 220 тис. таких транспортних засобів, а в усьому Китаї їх — 1,1 млн. Стеженням за ними займається Shanghai Electric Vehicle Public Dаtа Collecting & Research Center. Така інформація допомагає створити профіль руху для кожного водія, дізнатися місця його проживання або роботи.

Передавання таких даних передбачене китайським законодавством щодо використання електромобілів. «У Китаї контролюють усе, тому ми мусимо надавати їм свої дані про свою продукцію», — зізнається Йоахім Гейцманн, генеральний директор Volkswagen Group China. Він не виключає, що ці дані можуть використати для стеження за громадянами. Однак без надання цих даних жоден електричний автомобіль не може бути допущеним до експлуатації у Китаї.

Китайський ряд захищається, стверджуючи, що ці дані потрібні до поліпшення громадської безпеки та розвитку інфраструктури. Крім цього, таким чином він начебто хоче «уникнути інцидентів, пов'язаних із вибухами акумуляторів і збільшити безпеку». Аналіз даних також має буцімто запобігати дотаційним шахрайствам.

Експерти та західні політики бачать це інакше. Майкл Чертов, колишній секретар Департаменту внутрішньої безпеки США, вважає, що такий збір інформації є втручанням у приватне життя. З таких даних ряд занадто багато дізнається про щоденну поведінку людей. Відтак цей метод підглядання за громадянами є частиною загальної стратегії тотального контролю в Китаї. Адже фіксується майже вся інформація, яка допомагає державі обмежувати свободи своїх громадян.