21 березня в Музей Ідей навідались ленд-артівці із презентацією свого третього, вже міжнародного, проекту під назвою "Аплікація Духу", чия цьогорічна допоміжна назва – "Трансміфічні проекції". Протягом 3-х днів художники з України, Польщі, Росії та Китаю на території Скіфського городища візуалізували сучасне відчуття давнини через художній образ. Вже це було відзнимковано і записано на плівку, а тепер представляється на осуд глядачам.

Кажуть, що долею народу значно більшою мірою керують померлі покоління, ніж ті, що живуть. Ми пов’язані з ними невидимими тоненькими ниточками, бо перейняли їхні звички, думки, традиції, їхні надбання, їхні помилки… Саме пращури створили нашу ментальність. Саме завдяки їм ми є тут і несемо тягар їхніх помилок, отримуємо нагороди за їхні чесноти…

Немирівське скіфське городище, що на Вінниччині – одне з найбільших міст скіфського часу в Україні, овіяне безліччю легенд та міфів. Ця територія є унікальним енергетичним місцем, котре називають ще Змійовими валами, бо місцеві мешканці вже надто люблять подейкувати легенду про дрімаючого там змія. Археологічні знахідки говорять, що тамтешні ранні поселення вели торгові зв’язки з греками, мали високий рівень декоративного та оздоблювального мистецтва. Тож недарма місцем проведення проекту ленд-арту "Аплікація духу" було обрано саме цю прадавню та сильну своєю міфічною інспірацією місцевість.

Відкриття проекту відбулось у приміщенні Музею Ідей. Відвідувачі можуть не лише побачити світлини й відео, а й відчути запах очеретяної апокрифічної Вінниччини.

Детальнішу інформацію про власне сам проект, ідею та учасників розповів його автор та куратор – Олександр Никитюк, представник організації "Лабораторія актуальної творчості" з м. Вінниці:

"Наша організація займається творчими проектами, один з котрих ви можете побачити на цій виставці, це – "Аплікація духу". Кожен рік цей проект має своє другу допоміжну назву, що визначає його тему. Так, перша аплікація називалась – "Перший крок", друга – "Комунікація часопростору", і нарешті третю нарекли – "Трансміфічні проекції".

Спочатку ми крокували валами Скіфського городища і залишали на снігу сліди, котрі складалися у цікаві візерунки, котрі ми потім фотографували. Наступного разу нам потрібно було вже віднайти цю комунікацію між сучасністю і давниною через мистецтво.

Я розповів про нашу ідею львівському художнику Мирославі Вайді, він зацікавився, запросив також митців з Києва. Проект моментально зріс. На той час він вже став міжнародним, бо приїхали учасники з Китаю, крім того були й гості з України – з Львівської, Київської та Вінницької областей. Цього року ми ще більш розширилися. До нас приєднались поляки і росіяни. Відкриття виставки не дарма відбувається саме сьогодні , бо нині виповнюється рівно місяць з того часу, як ми звідтам виїхали".

Свої враження від проекту додав і співкуратор, львівський художник Мирослав Вайда:

"Це надзвичайно енергетичне місце, я потрапив туди минулого року вперше і відчув це. Там дуже добре працюється. Самі ці ландшафти вже є історично створеним ленд-артом. Проект тривав три дні. Впродовж цих трьох днів художники працювали із снігом, вогнем, льодом, творили свої об’єкти. Я бажаю Сашку, щоб усе це надалі тільки розвивалося, більше грошей виділялось на реалізацію подібних ідей".

Кількома словами доповнив виступ своїх колег художник Володимир Нойс: "Тут ми також можемо побачити відеопередачі Катерини Кіліюк, яка була теж на валах, а її чоловік літав літаком і все це знімав. Фільм називається "Сили землі".

Презентується і проект Сергія Тетеріна з Москви, котрий робить зараз "Відкриту колекцію відеоарту ХХІ сторіччя", куди будуть входити найкращі відео, що створюються у світі. Є пропозиція, щоб роботи Мирослава Вайди та Олексія Хорошко увійшли в ці колекції теж".

На питання щодо планів на наступний рік Олександр Никитюк відповів, що проект буде розширюватись. До участі запрошуються усі охочі, не лише художники та помічники, а й волонтери, журналісти та гості.