Передає ВВС

Він заявив, що це "можна розцінювати як акт війни", цитують його саудівські державні ЗМІ. Ці слова кронпринц сказав у телефонній розмові із міністром закордонних справ Британії Борисом Джонсоном.

У суботу саудівська армія перехопила балістичну ракету неподалік столиці країни - Ер-Ріяда.

Іран при цьому заперечив озброєння ним хуситських повстанців, що воюють проти єменського уряду, підтримуваного міжнародною коаліцією на чолі із Саудівською Аравією.

Напередодні міністр закордонних справ Ірану Джавад Заріф звинуватив Ер-Ріяд у "регіональному цькуванні", що загрожує Близькому Сходу.

Запуск ракети по аеропорту

У суботу близькі до повстанців-хуситів ЗМІ повідомили, що бойовики випустили балістичну ракету по Міжнародному аеропорту Короля Халіда за 11 км від саудівської столиці.

Саудівські ЗМІ повідомили, що протиповітряна оборона перехопила ракету у повітрі, проте деякі її фрагменти впали на територію аеропорту. Ніхто не постраждав.

Організація "Human Rights Watch" назвала запуск ракети по цивільному об'єкту очевидним воєнним злочином.

Як відреагувала Саудівська Аравія?

Як повідомили саудівські ЗМІ, у вівторок у телефонній розмові із принцом Мохаммедом Борис Джонсон "засудив запуск балістичної ракети хуситськими бойовиками" і запевнив, що "Британія стоїть на боці королівства Саудівської Аравії у протистоянні загрозам безпеки".

"Зі свого боку, кронпринц наголосив, що причетність іранського режиму до постачання хуситським бойовикам балістичних ракет розглядається як пряма військова агресія іранського режиму і може вважатися актом війти проти королівства", - йдеться у повідомленні ЗМІ.

Міністр закордонних справ Саудівської Аравії Адель аль-Джубейр заявив у коментарі телеканалу CNN, що до запуску ракети також причетний ліванський рух "Хезболла".

"Це була іранська ракета, яку "Хезболла" запустила із території, окупованої хуситами в Ємені", - заяви він.

Він додав, що ця ракета була схожою до тієї, яку саудівські військові збили у липні цього року неподалік міста Мекка.

За його словами, її зробили в Ірані, після чого розібрали і контрабандою провезли до Ємена, де "агенти Іранської революційної гвардії і "Хезболли" зібрали її назад.

Пан Джубейр застеріг, що "іранські інтервенції у регіоні несуть шкоду безпеці сусідніх країн і впливають на безпеку міжнародну".

Що відповів Іран?

Його іранський колега відкинув ці звинувачення.

"Королівство Саудівська Аравія ущент бомбить Ємен, убиваючи тисячі невинних, включно із дітьми, поширюючи холеру і голод, але, звісно, винуватить Іран", - написав у Twitter пан Заріф.

Іранське міністерство закордонних справ заявило, що запуск ракети хуситами був "самостійною дією", вчиненою у відповідь на "агресію" очолюваної Саудівською Аравією коаліції, й Іран не має до цього жодного стосунку.

Регіональна "Холодна війна"

Джонатан Маркус, кореспондент ВВС із дипломатичних питань

Іран і Саудівська Аравія втягнені у регіональну "Холодну війну" - боротьбу за владу і вплив.

І прямо як за американсько-радянської Холодної війни, два головні її учасники напряму не залучені у боротьбу один проти одного - вони чи їхні повірені вплелися у інші поля бою.

Саудівська Аравія попрямувала до Ємену, щоб нібито протистояти іранському впливу, але кампанія виявилася важкою для саудівських сил.

Іран має вплив в Іраку, де Тегеран є близьким союзником шиїтського уряду. Він і в Сирії "перемагає", допомагаючи стабілізувати і консолідувати режим Башара Асада.

Саудівська підтримка сирійських повстанських угруповань ні до чого не призвела.

Зараз, здається, Саудівська Аравія зосередилася на іншій країні, де іранські союзники - у цьому випадку "Хезболла" - добре вкоренилися - Лівані.

Але загравання із хиткою стабільністю цієї країни має свої ризики, адже провокування кризи там може обернутися повномасштабною війною між Ізраїлем і "Хізболлою".

У відповідь на атаку міжнародна коаліція оголосила "тимчасове закриття" єменських наземних, морських і повітряних портів, проте додала, що гуманітарним організаціям під суворим контролем дозволять продовжувати постачати допомогу.

Водночас у ООН заявили, що їм не дали надіслати до Ємену два літаки гуманітарної допомоги.

Більш як 8,5 тисяч людей - більшість із яких цивільні - загинули і ще 49 тисяч зазнали поранень внаслідок наземних боїв і авіаударів, відколи міжнародна коаліція втрутилася у громадянську війну в Ємені у березні 2015 року.

Конфлікт також спричинив гуманітарну кризу, у якій допомоги потребують більше 20 мільйонів людей, а також призвів до спалаху холери, що зачепив 900 тисяч людей і забрав життя більш як 2 тисяч.