В Україні продовжують реформувати систему пенсійного забезпечення. Якщо уряд Володимира Гройсмана докорінно змінив систему нарахування пенсій, прив’язавши її до страхового стажу, то теперішній Кабмін готовий і далі йти на радикальні заходи: вже невдовзі планують ліквідувати Пенсійний фонд. Також уже офіційно заявили, що в країні підвищать пенсійний вік.

Коли виходити на пенсію?

В Україні у 2018 році провели масштабну пенсійну реформу. Так, з 1 квітня жінки виходитимуть на пенсію з 59 років і 6 місяців. А з 1 квітня 2021 року – пенсійний вік жінок і чоловіків в країні зрівняється – 60 років. Проте навіть після досягнення пенсійного віку українці не зможуть отримати виплати, якщо не матимуть трудового стажу. Так, у 2020 році зможуть вийти на пенсію ті люди, котрі офіційно пропрацювали 17 років, якщо ж у них немає необхідного стажу, то пенсію вони отримуватимуть або з 63, або з 65 років.

Страховий стаж, що дає право на пенсію за віком, стане однаковим для всіх (35 років) у 2028 році.

Натомість тим людям, які уже мають необхідний стаж, проте не виходять на пенсію, держава готова доплачувати понад 500 грн щомісяця. Наразі таких в Україні є лише 1380.

Скільки отримуємо

Всього в Україні налічується 11,3 млн пенсіонерів, з них 2,6 млн – це працюючі пенсіонери.

Станом на зараз 82,7% пенсіонерів отримують пенсію до 4 тис. грн, що є нижчим від прожиткового мінімуму в Україні. Так, за даними Пенсійного фонду, 75,4% усіх пенсій - це пенсії за віком, середній розмір такої пенсії – 3 тис. 64 грн.

12,8% пенсіонерів отримують пенсії з інвалідності (середня – 2тис. 641 грн), 5,7% – за втрату годувальника (середній розмір 2 тис. 916 грн).

Пенсії за вислугу років займають 5,4% від загальної кількості призначених пенсій з найбільшим середнім розміром – 4 тис. 500 грн, соціальні – 0,7% (1 тис. 644 грн).

Індексації соціальних виплат планували провести у березні, проте згодом це скасували, відтак наступного підвищення пенсій варто очікувати в липні.

Що пропонують?

У партії "Слуга народу" заявили про намір ліквідувати Пенсійний фонд України з метою перезавантаження форми існування ПФУ. Такий намір висловила голова комітету Верховної Ради України з питань соціальної політики Галина Третьякова.

Крім того, міністр соціальної політики Юлія Соколовська пообіцяла, що замість березня індексацію пенсій проведуть у вересні 2020 року. При цьому вона заявила, що якщо Верховна Рада проголосує за ініціативи уряду, то понад 100 тисяч пенсіонерів, віком від 80 років, додатково отримуватимуть по 670 грн матеріальної допомоги.

«У цьому році Уряд проведе також індексацію пенсій і їхній розмір зросте. Це плановий і закладений у бюджеті перерахунок! Наш уряд запланував це на вересень. У середньому, від індексації розмір пенсії зросте на 216 грн/міс. Індексації заплановані також на наступні роки», - заявила Соколовська.

Та і це ще не все: керівник профільного комітету Верховної Ради Галина Третьякова запропонувала з 2023 року поступово підвищувати пенсійний вік.

"Я думаю, що Україні потрібно йти на дуже плавне підвищення пенсійного віку, наприклад, на 1 місяць на рік, починаючи з 2023 або 2025 року, інакше ми своїх дітей прирікаємо на ще гіршу долю і гіршу пенсію. Водночас – це не питання сьогоднішнього дня", - сказала Третьякова.

Також вже цьогоріч відбудеться верифікація державних виплат – пройдуть масштабні перевірки усіх отримувачів соціальних виплат, зокрема і пенсіонерів. Тих, хто незаконно отримує пенсії, змусять усе повернути державі.

Як це змінить ситуацію та що з цим роблять за кордоном? Про це - у розмові з експертом з пенсійного забезпечення Володимиром Щербиною, ексміністром економіки Володимиром Лановим та головою Комітету економістів України Андрієм Новаком.

Що означає ліквідація Пенсійного фонду?

Володимир Лановий:

 Ліквідація Пенсійного фонду нічого не змінить. «Слуги народу» хочуть, щоб відрахування пенсійних заощаджень здійснювались на певні рахунки через приватні пенсійні фонди. Тобто за умови страхової пенсійної системи люди відраховуватимуть податки приватним фондам. А вони, у свою чергу, через наявні механізми передаватимуть у майбутньому пенсійні виплати людям. Тобто влада пропонує включити посередника – страхові пенсійні фонди. Не забуваймо, що власне і Третьякова є власницею страхової компанії. Це означає, що значна частина коштів, які мали б йти пенсіонерам, підуть у приватні структури. Я не готовий сказати, що цей план є технічно досконалим. Все залежатиме від того, буде там корупційна складова чи ні.

Андрій Новак:

У тому вигляді, як зараз, Пенсійний фонд не потрібен Україні. Це просто посередник між державним бюджетом і пенсіонерами. Він має в назві слово "фонд", але не є таким за своїми операціями. Акумульовані кошти не вкладає в цінні папери і не заробляє на цьому. Зараз це окрема організація, в яку йдуть гроші платників податків. Будь-який дефіцит, який виникає, покривається з держбюджету. За логікою, його функцію може виконувати окремий рахунок у державному казначействі. Там акумулюватимуть кошти і звідти проводитимуть виплати.

Володимир Щербина:

Це ситуацію не врятує. Бо не змінює нічого по-суті! Яка різниця, буде дотаційним і потенційно збанкрутілим "пенсійний фонд" чи "пенсійне казначейство", чи як там його назвуть? Проблема в тому, що для фінансування пенсій та інших соціальних функцій, зокрема тієї частини суспільних функцій, які виконує особа та її сім'я, не існує джерела фінансування. Ним є лише праця, яка реалізована в реальному секторі економіки. А сума податків і "пенсійних внесків", які припадають на повний цикл обігу праці, перевищує її обсяг. Класика економіки (крива Лаффера) говорить про те, що не повинна становити більше однієї третини. От на це повинні бути орієнтовані зміни у пенсійній та податковій системі.

Ви бачите якісь реальні зміни у цій галузі?

Володимир Лановий:

Наразі я не бачу жодних кроків, які б призвели до ефективних змін в системі пенсійного забезпечення. От є ідея про доплати людям, котрим за 80 років. Уряд підрахував, що таких зараз є орієнтовно 10%. Тобто це свідчить про те, що зараз є багато галасу, натомість мало реальних справ. У нашої влади дуже багато лозунгів і, на жаль, мало дій.

Підвищення пенсійного віку змінить ситуацію?

Володимир Щербина:

Його збільшення "механічно" чи арифметично веде до зменшення потреби у фінансовому ресурсі для фінансування пенсійної потреби. Але джерела фінансування це не додає. Просто менше людей буде доживати до пенсії. Вже зараз потрібно 5 осіб, які сплачують "внески", щоб платити пенсію лише одному! Тобто четверо мусять померти!? ...Або "кудись подітися"...

Чи є механізми, які б допомогли збільшити пенсії для людей похилого віку?

Володимир Лановий:

У Європі та США зростає частка безкоштовних державних пільг населенню, зокрема і людям похилого віку. Починає працювати безкоштовний транспорт, надаються медичні послуги. Це – можна зробити лише за умови, якщо економіка працює. Для того, щоб люди похилого віку змогли отримувати в Україні нормальні пенсії, потрібно підвищувати рівень економіки, з сировинної держави стати такою, котра пропонує світу свій готовий продукт. Лише тоді у нас можна говорити про покращення системи.

Також потрібно обов’язково внести відрахування у Пенсійний фонд від видобутку корисних природних копалин. Наразі у нас народ де-юре нібито володіє державними багатствами. І власники повинні щось отримувати від цих ресурсів. Тобто рента видобутку корисних копалин в Україні має частково йти і у Пенсійний фонд. Така практика є у всіх європейських державах. Таким чином можна зменшити надприбутки монополістів та постачальників і встановити ренту, щоб люди хоч якось відчули себе власниками природних ресурсів України. Так роблять у Норвегії: якщо вони продають свої нафту та газ за кордон, то ця ціна є значно вищою, ніж в межах держави, відтак частину прибутку там відраховують у пенсійний фонд.

Тобто, якщо у нас нафта, газ чи зерно продається закордон – це має бути за максимальними цінами та зі встановленою рентою, котру можна спрямувати в пенсійний фонд.

Андрій Новак:

Уряд може зробити так, щоб Пенсійний фонд працював дійсно як фонд. Для цього треба якомога швидше запустити три рівні накопичення пенсій: перший - відрахування внесків, другий - обов'язкове накопичення, третій – добровільне. Накопичувальні рахунки мають бути застраховані, щоб люди не втратили гроші, як під час банкопаду. Тоді Пенсійний фонд зможе вкладати гроші в цінні папери, заробляти гроші. Більшість країн працюють саме за такою системою.

Марія Бойко, «Вголос»