Олександр Лукашенко вже 26 років фактично одноосібно керує Білоруссю. За цей час він встиг налагодити економіку, систему та вміло загравати то з Росією, то із Заходом.

РосЗМІ часто люблять називати його «бацькою», на заході про Лукашенка відгукуються, як про «останнього диктатора Європи», а от самі білоруси під час акцій протесту іменують свого президента «фашистом», бульбо-фюрером» чи «вусатим тарганом». Проте так було не завжди.

То хто ж такий Лукашенко? З’ясовував ІА «Вголос».

Свою політичну діяльність почав із КДБ

Олександр Лукашенко ріс без батька у селі Олександрія Шкловського району Могильовської області. Його мати працювала дояркою у цьому ж селі.

Навчався Лукашенко в Могильовському педагогічному училищі, де здобув спеціальність викладача історії. Згодом Лукашенко заочно отримав ще і економічну освіту.

Лукашенко в молодості. Новини України. ІА Вголос

Свою фактичну політичну діяльність Лукашенко, як і Владімір Путін, почав у КДБ (Комітеті державної безпеки). Він служив у прикордонних військах, де був інструктором політвідділу військової частини. Далі – керівником комітету комсомолу «міськїжторгу» міста Могильова. У 1978 році став відповідальним секретарем Шкловської районної адміністрації Всесоюзної спілки «Знання». Тоді ж вступив до лав Комуністичної партії Радянського союзу.

З 1980 року два роки був замполітом мотострілецької роти військової частини.

Лукашенко під час служби. Новини України. ІА Вголос

Після цього став директором колгоспу «Ўдарнік» Шкловського району. У наступному році обійняв посаду заступника директора комбінату будівельних матеріалів у Шклові, де працював з 1983 по 1985 роки. У 1985-1987 роках – секретар партійного комітету колгоспу імені Леніна Шкловського району. У 1987 році –  директор радгоспу «Городець» Шкловського району Могильовській області. Саме тоді Лукашенко продемонстрував свої менеджерські здібності, перетвориши збитковий колгосп на прибутковий. Через це він став популярним у засобах масової інформації.

Лукашенко був за демократію та проти корупції

Офіційно політична кар’єра Лукашенка почалась у 1990 році. Тоді він став народним депутатом ще радянської Білорусі.

Як не дивно, Лукашенко активно критикував тодішнього керівника Білорусі Станіслава Шушкевича, зокрема йому не подобалась диктатура в країні.


Свій шлях до влади Лукашенко розпочав із боротьби з корупцією. Він називав себе затятим антикорупціонером та очолював Тимчасову комісію по боротьбі з корупцією Верховної Ради Республіки Білорусь. Керівника тодішнього уряду Білорусі Лукашенко називав «промосковською мафією», а президента звинуватив у розкраданні державного майна. Як наслідок – Шушкевич подав у відставку. Відтак, у 1994 році почались дострокові вибори президента.

Лукашенко під час виступу. Новини України. ІА Вголос

Лукашенкові перемога далась вкрай складно, проте він після протистоянь та замахів на себе таки виграв й очолив Білорусь. Проте обіцяною демократією та свободою слова у країні й не «пахло».

Агітаційна листівка Лукашенка. Новини України. ІА Вголос

У 1996 році Олександр Лукашенко провів скандальний референдум, перенісши святкування Дня Незалежності Білорусі та анулювавши собі президентський термін. Відтак, вибори, які мали відбутись у 1998 році, перенесли на 2001 рік. У 2004 році у Білорусі був проведений референдум, за результатами якого президент може обиратися нескінченну кількість разів, тому ніщо не завадило Лукашенку балотуватися на третій термін. Прикметно, що 2, 3 та 4 президентські вибори у Білорусі не визнала жодна із цивілізованих країн світу, а ЄС та США перманентно накладали санкції на Лукашенка та Білорусь.

Особисте життя

Олександр Лукашенко і досі офіційно одружений із Галиною Лукашенко. Проте вони вже 30 років не живуть разом. Перша леді Білорусі живе в селі Рижковичі Шкловського району – в приватному будинку за високим парканом. У мережі збереглося тільки одне інтерв’ю, яке вона давала в 2005 році виданню «Комсомольська правда в Білорусі». На той момент дружина Лукашенка працювала головним фахівцем з оздоровлення та санаторно-курортного лікування при Шкловському райвиконкомі. Ще раніше, в 1998-му, повідомлялося, що вона очолювала відділ охорони здоровʼя в адміністрації Могилевської області. На питання, чому живе окремо від чоловіка, говорила: «Я сама обрала таке життя».На людях Лукашенко із офіційною дружиною з’являлись востаннє у 1994 році під час офіційного візиту в Ізраїль. У подружжя є два сини – Віктор та Дмитро Лукашенки.

Весілля Лукашенка. Новини України. ІА Вголос

Ще одна кохана Лукашенка – це його особистий лікар 29-річна Ірина Абельська. Саме вона, за даними білоруських ЗМІ, є матір’ю позашлюбного сина Миколи, з яким президент Білорусі часто з’являється на людях та який нібито є його наступником.

Лукашенко із сином. Новини України. ІА Вголос

Лукашенку часто приписують романи із співачками, переможницями конкурсів краси. Особливо цікавою є «служба протоколу» – це молоді дівчата, які супроводжують Лукашенка під час офіційних візитів та інших заходів. Їх називають «гаремом Лукашенка».

Розправа із неугодними

Отримавши владу, Лукашенко почав розправлятись із неугодними йому політками та конкурентами. Загадкові зникнення та посадки опозиціонерів – це вже традиційне явище у Білорусі.

Так і сталось під час виборів 2020 року, коли Лукашенко посадив частину опозиціонерів, щоб ті не брали участі у виборах.

Колишній соратник Лукашенка Валерій Цепкало, який активно підтримує масові протести в Білорусі, заявив, що метою білорусів на цей раз є чесні вибори.

«Протягом 26 років Білоруссю керує одна людина, яка створила авторитарний режим в країні, яка не відповідає основним цінностям демократичного суспільства: зміна влади, свобода слова і волі, основні людські свободи. На даний момент влада в Білорусі активно заважає проведенню вільних і справедливих виборів президента, а також тиску на всіх, хто хоче справедливості і прозорості виборчого процесу. Для цього вони використовують методи залякування та жорстоку силу.

Ми хочемо провести нові чесні та вільні президентські вибори в термін від 3 до 6 місяців з дати 9 серпня 2020 року за участю всіх альтернативних кандидатів, включаючи тих, кого було відхилено діючими органами влади від виборчого процесу», – пояснив білоруський опозиціонер.

Протести у Білорусі. Новини України. ІА Вголос

Міцний господарник?

Разом із тим Лукашенка вважають «міцним господарником». Він відомий тим, що часто відвідує сільськогосподарські ферми та господарства. Так, у 2019 році Лукашенко навідався на одну із ферм. Його розгнівали умови утримання там корів. Як наслідок – Лукашенко відправив у відставку віце-прем’єра, міністра сільського господарства та губернатора.


Економіка Білорусі в цифрах

За даними Білоруського статистичного комітету в травні-липні 2020 року виплати були такими:

  • мінімальна пенсія – 260 білоруських рублів (64,03 оклад + 196,29 доплата) – 2 912,36 гривень.
  • середня пенсія – 470 білоруських рублів (станом на липень 2020) – 5 264,66 гривень
  • мінімальна зарплата – 375 білоруських рублів – 4 200,53 гривень
  • середня зарплата – 1227,9 білоруських рублів, а це – 13 754,20 гривень

Ціни в Білорусі:

  • літр молока 14-15 грн.
  • свинина – 120-140 грн
  • 10 яєць – 22,5 грн
  • Ковбаса «лікарська» – 82,78-100,48 грн.

 Рівень безробіття за даними Міністерства праці та соціальної політики станом на квітень 2020 становив 0,2%.

Лукашенко і міжнародна політика

Про своє тяжіння у сторону Росії Лукашенко заявляє ще з 1994 року. Він вважає, що СРСР «була хорошою державою, яку потрібно було лише «шліфанути».

Окрім того, у 2020 році попри пандемію коронавірусу Лукашенко провів у країні парад перемоги. Білорусь з часів СРСР навіть не змінила свого офіційного прапора. Вулиці там названі на честь радянських катів та досі стоять пам’ятники Леніну.

Також Лукашенко ще з другої половини 90-х років хоче створити із Росією «союзну державу» на кшталт Радянського союзу, проте неприховані імперські амбіції РФ постійно відлякують президента Білорусі.

Щодо України, то слова президента Білорусі теж різняться. То він звинувачує у війні з Росією Революцію гідності, фактично ретранслюючи російську пропаганду, то заявляє про готовність допомогти Україні та «приїхати сюди на тракторах».

На Заході Лукашенко перманентно перебуває під санкціями та є нев’їздним у країни ЄС та США. Лише напередодні виборів Білорусь почала активно співпрацювати із ЄС та США.

«Росії вигідно позбутись Лукашенка»

 Пандемія коронавірусу, світова економічна криза, відсутність свободи слова, зміна поколінь, на думку політологів, підштовхнула білорусів до теперішніх масових акцій протесту. Проте тут може не обійтись і без Росії.

 Зараз Лукашенка підтримує старше покоління. На акціях протесту ми бачимо у більшості молодь. Те, що відбувається у Білорусі, свідчить про зміну поколінь

 «Зараз Лукашенка підтримує старше покоління. На акціях протесту ми бачимо у більшості молодь. Те, що відбувається у Білорусі, свідчить про зміну поколінь. У молоді вже нема того пієтету та пострадянського світогляду. Крім того, економічна криза та коронакриза теж не минула Білорусь. Пригадаймо, як Лукашенко у 2020 році намагався взяти у МВФ, ЄБРР та інших структур кредит. Значить не все так добре у них», – пояснив політолог-міжнародник Володимир Воля.

Протести у Білорусі. Новини України. ІА Вголос

Володимир Воля також наголошує, що нещодавно Лукашенко пішов на конфронтацію із Росією  та обрав курс на зближення із Заходом і ці протести могли бути помстою Кремля білорусам.

«За тими акціями протесту, які зараз відбуваються у Білорусі, може стояти Росія. Бо тут явно, що Захід до них не причетний

Відносини Олександра Лукашенка із Заходом мали певну еволюцію. Варто пригадати, що коли Лукашенко концентрував владу на собі, внісши зміни до Конституції, а потім і влаштував тиск на опозицію, то ЄС та США запровадили санкції. Дійшло навіть до того, що США відкликали свого посла з Білорусі. Проте потім було потепління. Це сталось завдяки лібералізації життя в країні та антиросійській риториці Лукашенка. Сам лідер Білорусі вирішив, що оскільки його країна почала купувати у США нафту та ймовірно може купувати газ, то він може вчиняти жорсткі дії у контексті збереження влади. Можливо, Лукашенко сподівається на те, що Захід триматиметься за нього, аби не допустити поглинання Білорусі Росією», – наголосив Володимир Воля.

«Захід би прийняв фальсифікації президентських виборів у Білорусі, хоч вони і начебто висловили традиційні занепокоєння. Але почались акції протесту, побиття людей. У мене складається враження, що їх хтось спеціально провокував, щоб зруйнувати крихкі стосунки Лукашенка із Заходом. Як наслідок – зростає прірва між західним світом та Білоруссю і в Лукашенка залишається єдиний варіант – йти в обійми до Путіна. А тому Захід і досі доволі ще м’яко реагує.

У білоруські вибори втручалась Росія. І США чи ЄС не могли цього не побачити. А тому вони зараз мають кілька варіантів і всі вони погані. Бо з одного боку, вибори сфальшовані, а з іншого – Росія може поглинути Білорусь», – пояснив міжнародник.

Що буде, якщо скинуть Лукашенка?

Політолог-міжнародник Володимир Воля вважає, що зміна влади у Білорусі може призвести до посилення впливу Росії на цю країну.

«Якщо, припустимо, протестувальники відсторонять від влади Лукашенка і будуть призначені вибори в Білорусі, то ці вибори відбуватимуться без теперішнього президента, без його контролю над інформаційним простором. А значить до виборів допустять і Віктора Бабарико, який у росЗМІ є ледь не лідером опитування, і є російським «троянським конем». Тобто повалення Лукашенка зараз відкриває перспективу для перемоги проросійського кандидата у Білорусі. І це призведе до посилення російського впливу.

Росія захотіла позбутись хитрого Лукашенка, обмінявши його на когось простішого

Росія, як на мене, захотіла позбутись хитрого Лукашенка, обмінявши його на когось простішого. Далі вони захочуть у Білорусі запровадити, так звану «конституцію Медведчука», тобто ввести парламентсько-президентську форму правління, що було зроблено у нас в 2004 році, щоб Україна завжди була у боротьбі сама з собою, а олігархічні партії могли тримати державу в хаосі», – наголосив політолог.

Протести у Білорусі. Новини України. ІА Вголос

Те, що протести у Білорусі не мають нічого спільного із українськими Майданами, а тому і кінець їх буде різним, згоден і директор Центру політичних досліджень «Пента» Володимир Фесенко:

«Наші країни досить сильно відрізняються. І за 26 років різниця навіть посилилася. Україна не тільки не Росія (цитуючи відомий вислів Л.Кучми), але і не Білорусь (у нас навряд чи можлива лукашенківська модель правління). Але і Білорусь не Україна. Наш північний сусід знаходиться під набагато більш сильним впливом Росії (в тому числі інституційно – через механізми Союзної держави, Євразійського економічного союзу і ОДКБ, і економічно). І це авторитарний режим, неадекватний нинішньому часу і обставинам, які сприймаються значною частиною білорусів, але все ще сильний. У найближчі дні Білорусь, можливо, зіткнеться з політичною кризою, подібною до того, яку ми переживали в кінці 2004 р Але ситуація в Республіці Білорусь напевно буде розвиватися інакше, ніж тоді у нас», – пояснив політолог Володимир Фесенко.

«Україна і Білорусь – різні держави. Ми – різні народи. Останні 30 років ми рухались у різних напрямках. Так, є чимало спільного, але це не дає нам, українцям, право претендувати на якийсь пріоритет у оцінках Білорусі. Єдине, що ми можемо хотіти у цій ситуації – збереження Білорусі як держави та те, щоб вона не стала черговим об’єктом агресії сусіда із імперськими амбіціями», – додає політолог Петро Олещук.

Марія Бойко, «Вголос»