Про це пише ГО «розвиток громади».

«Наразі «Романтичні руїни» зі штучних все більше перетворюється на справжні руїни. Та попри це місто не передбачило жодної гривні на їх відновлення або реконструкцію у 2018 році. А єдиний спосіб вберегти пам'ятку садово-паркового мистецтва – залучити кошти інвесторів, які у місті Львові охоче вкладають лише  у новобудови та сучасні торгово-офісні центри», – йдеться у повідомленні.
 
Штучні «Романтичні руїни» умовного замку у Стрийському парку спроектовані та збудовані як невід'ємний атрибут усіх парків ХІХ століття в знак шани романтичному стилю. Вони зводились з решток Стрийського кладовища та матеріалів старого мосту над річкою Сорокою. Дослідження виявило два періоди в існуванні «Штучних руїн». Перший – австрійський, був з вікнами-бійницями у стінах, а під час другого – польського періоду, руїни дещо перебудували – у стіні замість бійниць біфорій зробили аркове вікно, розділене на дві частини колоною.  

Штучні руїни розташовані ліворуч алеї, яка сполучає нижню та верхню тераси? і провадить від головного входу з боку вул. Паркової, вище декоративного джерела. Втім, зараз небагато з львів'ян, не говорячи вже про гостей міста, взагалі знають про їх існування. А все тому, що архітектурна споруда все більше заростає кущами, а її фасад закривають щільно засадженні дерева, тому з алеї їх практично не помітно. А ще на стіни «Романтичних руїн» спираються стовбури повалених дерев, а навколо, по схилу, розкиданий матеріал з розвалу башти. Самі стіни розписані графіті, а доріжки для підходу до них зруйновані. На сьогодні офіційні дослідження зафіксували такі втрати: руйнування завершення башти, втрата частини башти, втрата архітектурних деталей (карниз башти, біфорій), руйнування завершення стін, пошкодження фрагментів кам'яної кладки (сколи, каверни), ураження написами, забруднення поверхні стін.

Після того як минулого року Стрийський парк став комунальним, «Романтичні штучні руїни» автоматично перейшли на баланс міста. Та, на жаль, за цей період архітектурна споруда не лише жодного разу не реконструювалась і продовжує перебувати у занедбаному стані, а й досі до неї не проведено елементарної пішохідної зони, що б дозволило урізноманітнити відпочинок у парку. Адже достатньо відновити фасад «умовного замку», облагородити територію, встановити декілька лавок та провести освітлення – і з цього місця може вийти культове романтичне місце для усіх закоханих пар. А це, зі свого боку, стало б черговою візиткою нашого славного міста. «Що для цього потрібно? Воля і бажання львівських чиновників вберегти пам'ятку садово-паркового мистецтва ХІХ ст.», – наголошують у «Розвитку громади».

Однак коли чекати реконструкції та відновлення «Романтичних руїн» – загадка, адже у відповідь на запит у природоохоронну рекреаційну установу парк-пам'ятка садово-паркового мистецтва загальнодержавного значення «Стрийський парк» нам повідомили, що реконструкція «Романтичних руїн» у 2018 році можлива лише із залученням інвестиційних коштів. А все тому, що планом асигнувань на 2018 рік, затвердженим департаментом містобудування Львівської міськради, коштів на реконструкцію та відновлення штучних «Романтичних руїн» у Стрийському парку не передбачено», – йдеться у повідомленні.

 

«Вголос»