Щоб залишитися на «пригрітих» місцях, колишні члени правління під керівництвом попереднього голови товариства Євгенії Чаус удаються до найрізноманітніших маніпуляцій: звертаються до суду, прокуратури та міліції, блокують кабінети членів правління, ховають усі можливі документи від нових керівників.

В інформаційному просторі активно поширюють чутки про те, що владу на підприємстві захопили невідомі люди, акції товариства продали в офшори, а суддів, які розглядають справи щодо «Львівелектромашу», звинувачують у підтримці рейдерів.

«Вголос» з’ясував, що ж відбувається насправді на підприємстві та які мотиви до зміни правління були у власника контрольного пакета акцій товариства.

Міф перший: у товаристві відбулося рейдерське захоплення влади невідомими людьми

Насправді про жодне рейдерство не йдеться. Як розповіли члени нового правління, іноземний інвестор просто вирішив змінити керівництво товариства, зважаючи на те, що попередня адміністрація неналежно виконувала свої функції. Зокрема, протягом останніх років було розпродано частину майна підприємства і при цьому воно стало збитковим.

Тепер ПАТ «Львівелектромаш» керує Фімула Пчелінцева. Ця жінка пропрацювала понад 20 років головним бухгалтером головного управління «Львівоблпостач», якому підпорядковувався «Львівелектромаш».

Членами нового правління стали люди, які пропрацювали в ПАТ десятки років, або їхні родичі. До прикладу, нині до правління входить Микола Кімак, який працює на підприємстві досі й має стаж понад 25 років. Ще одним членом правління є Лариса Городова, чоловік якої був членом наглядової ради «Львівелектромашу», та Ярослав Чабан, батько якого був тривалий час керівником «Львівелектромашу». Нове керівництво обирали на зборах, які було проведено відповідно до чинного законодавства, і свідченням цього є фіксація нового керівництва державними органами реєстрації.

Міф другий: акції товариства продали фірмі, яка вивела їх в офшори і ввела в оману державні органи та працівників підприємства

2011 року кілька працівників «Львівелектромашу» вирішило продати свої акції, які на той час уже було внесено в статутний фонд окремого приватного підприємства «Львівенергомаш». Продаж відбувався таємно, щоб не привернути увагу інших акціонерів та працівників товариства. 2012 року акції придбала компанія – іноземний інвестор «Global Financial Technology Itd.», таким чином отримавши понад 60% цінних паперів підприємства. Серед тих, хто продав акції, були Євгенія Чаус, її сестра та ще кілька посадових осіб ПАТ «Львівелектромаш». Продаж акцій відбувся відповідно до чинного законодавства, на договорах про продаж стоять підписи всіх сторін.

У Євгенії Чаус протягом усього часу її перебування на посаді не було жодних претензій до власника контрольного пакета акцій. Ба більше, 2013 року іноземний інвестор видав нині звільненій голові правління доручення на право голосувати контрольним пакетом акцій. Це було зроблено, щоб керівник товариства змогла повернути незаконно відчужене майно і вирішити питання з боргами, які виникли в підприємства. Протягом тривалого часу Євгенія Чаус використовувала право голосувати контрольним пакетом акцій, однак проблеми товариства не зникли, стан підприємства лише погіршився. Тоді власник контрольного пакета акцій вирішив змінити правління товариства на інше, яке зможе вивести його з кризової ситуації. Однак пані Чаус та її товаришам це не сподобалось, і вони почали генерувати безпідставні звинувачення на іноземного інвестора та нове правління.

У вересні 2014 року, коли власник контрольного пакета акцій товариства заявив про те, що адміністрацію «Львівелектромашу» треба замінити, пані Чаус та кілька її спільників узялися робити все, аби нове правління не було призначено.

Спочатку Євгенія Чаус відмовилася надавати іноземній компанії звіти про діяльність товариства та документи, на підставі яких було незаконно продано склади, що нині належать луцькій фірмі.

«Дійшло до того, що акціонеру-власнику контрольного пакета довелося спілкуватися з правлінням у письмовій формі, бо по-іншому вони не йшли на контакт. Інформації в правлінні так і не надали, тому було скеровано заяву про порушення кримінального провадження за фактом розтрати майна в особливо великих розмірах. Однак провадження за зверненнями власника ніхто так і не почав», – розповів юрист Сергій Устюков.

Відчуваючи, що довго приховувати інформацію від компанії-власника не вдасться, Євгенія Чаус пішла на ще одну хитрість: вона домовились із кількома людьми, які 2011 року продали свої акції, щоб ті звернулися до суду про визнання договорів продажу акцій недійсними. Але не всі продавці підтримали таку аферу.

«У судах цим людям відмовляли в задоволенні позовів, оскільки на це немає жодних правових підстав. Тоді вони пішли в прокуратуру зі скаргами на те, що їх нібито обшахрували, вони не підписували документи про продаж акцій тощо. Прокуратура Залізничного району міста Львова в жовтні минулого року порушила кримінальне провадження про шахрайство. Таким горе-заявникам таки доведеться нести кримінальну відповідальність за неправдиві повідомлення про злочин, оскільки вони визнали факт продажу акцій, коли зверталися до суду. Власник лише потім зрозумів, для чого його було порушено: в межах цього провадження відбувалося все, щоб унеможливити проведення зборів акціонерів товариства, які вже тоді планували, а тепер – щоб заблокувати роботу нового правління», – наголосив юрист Сергій Устюков.

Міф третій: судді, які розглядали справи товариства, допомогли так званим рейдерам захопити підприємство

Назвати згадане вище провадження дивним – означає нічого не сказати. У межах цієї справи, за словами теперішніх керівників товариства, відбуваються дуже цікаві речі: всі їхні звернення про перешкоджання роботі, заволодіння майном та документами ПАТ «Львівелектромаш» та інші скарги в міліцію, прокуратуру прикріплюють до цієї справи. Ба більше, в межах цього провадження провели обшуки у квартирах членів нового правління та керівника товариства. Слідчий Роман Дмитрів звернувся до слідчого судді Дмитра Боровкова для отримання дозволу на проведення обшуку в помешканні новообраної голови правління ПАТ «Львівелектромаш» Фімули Пчелінцевої. Суддя, радше за все, не ознайомившись належно з текстом клопотання, дав дозвіл на проведення обшуку «задля відшукання документів та печатки ПАТ «Львівелектромаш».

«У кримінальному провадженні досліджують порядок відчуження акцій у кількох акціонерів. Природно, я запитала у слідчого, що проводив обшук, який стосунок я як нещодавно обрана голова правління маю до цього провадження? У відповідь почула щось на кшталт: «Нічого не знаю. У мене є розпорядження суду». Але ж до суду про дозвіл на обшук звертався саме цей слідчий! Думаю, коментарі тут зайві», – розповіла про обшук Фімула Пчелінцева.

За словами нового керівника товариства, вона зверталася у правоохоронні органи щодо перешкоджання їй виконувати посадові обов’язки, однак цієї заяви не зареєстрували, а просто долучили до провадження №42014140060000051 тому ж Дмитріву. У цьому ж провадженні, ймовірно, «втопили» заяву до прокуратури Залізничного району Львова про відкриття кримінального провадження проти посадових осіб ПАТ «Львівелектромаш» за розтрату майна в особливо великих розмірах.

Рішення про надання дозволів на обшуки у квартирах теперішніх членів правління, на блокування пакетів акцій та рахунків товариства видає той самий суддя Боровков, якого пані Чаус та її спільники звинувачують в усіх своїх бідах.

На думку нових членів правління, публічне звинувачення суддів у причетності до нібито захоплення товариства є прямим тиском на представників Феміди, і на такі заяви мають адекватно відповісти правоохоронні органи.

«Це нехитра комбінація. 21 січня відбулася прес-конференція колишніх керівників товариства, на якій вони звинуватили в рейдерстві суддю Боровкова, а 22 січня він виніс ухвалу про надання дозволу на обшук у квартирі нового голови правління. Але ж вона не має жодного стосунку до провадження, порушеного після звернення щодо незаконного продажу акцій», – пояснив член правління Ярослав Чабан.

«Звинувачення, які пролунали на адресу суддів, членів правління та юристів, озвучують з єдиною метою – масштабної дискредитації. Звільнена голова правління пані Чаус намагається об’єднати трудовий колектив від надуманих ворогів – рейдерів. Нині зручно прикриватися рейдерством, щоб відволікати увагу від основних проблем та претензій, оскільки безгосподарність та зловживання призвели до занедбаного стану товариства. Злодій завжди найголосніше кричить: «Ловіть злодія!» прокоментував Сергій Устюков.

Міф четвертий: нове керівництво товариства хоче привласнити майно «Львівелектромашу»

За словами нового керівника, попри перешкоджання роботі адміністрації та блокування рахунків, підприємство надалі працює. Орендарі займають склади, відповідно, «Львівелектромаш» отримує прибуток. Однак через блокування роботи нової адміністрації все ж можуть виникнути проблеми. Після проведення зборів пані Чаус звільнено, а новим керівником товариства обрано Фімулу Пчелінцеву. Відповідно, змінилася людина, яка має право розпоряджатися коштами підприємства. Проте навіть після звільнення Євгенії Чаус за її розпорядженням у січні цього року відбулися списання з рахунка товариства. Через те, що нове керівництво було змушене блокувати рахунки «Львівелектромашу», можуть затримати виплату заробітної плати працівникам. Окрім того, нині нове правління не має можливості оплатити податки і збори, а це означає, що до нього буде застосовано штрафні санкції.

Про методи спілкування попередньої голови правління з підлеглими розповів Микола Кімак, член правління, який працює на «Львівелектромаші» ще з 1982 року. За словами чоловіка, він помітив неправомірну діяльність пані Чаус та її спільників уже давно, однак тоді не було можливості отримати доказів злочину, бо тодішні члени правління ретельно приховували всю інформацію. Тепер, коли Микола Кімак та інші члени нового правління вголос заговорили про порушення, чоловіка заднім числом відправили у відпустку, а деякі працівники товариства під тиском пані Чаус відмовляються з ним спілкуватися. Не потрібно мати вищу математичну освіту, щоб порахувати прибутки підприємства. Із заповненими складами на 95 відсотків підприємство стає збитковим, імовірно, кошти за оренду просто не потрапляють на рахунки.

«Мій чоловік, Олександр Городов, був членом наглядової ради і впродовж останніх кількох років намагався розкрити фінансові схеми на підприємстві. Після того, як він звинуватив колишню голову правління у фінансових махінаціях, його виключили з наглядової ради. Ось так поводилася пані Чаус із тими, хто мав іншу думку», коментує Лариса Городова, член правління та лікар за покликанням.

Самі працівники товариства, яких налічується трохи більше ніж сто, давно очікують змін на краще, щоб робота товариства поліпшувалася, зростала заробітна плата. Однак публічно заявляти про те, що підтримують нове правління, вони побоюються. Не «на диктофон» люди кажуть, що не можуть відверто підтримувати нове правління, понад те, Євгенія Чаус категорично забороняє працівникам спілкуватись із новим правлінням під загрозою звільнення. Варто зазначити, що Євгенія Чаус безпосередньо контролює акції близько 50 осіб  працівників товариства, тому маніпулювати їхньою поведінкою їй не надто складно.

Також нині тривають судові слухання, і саме суд може розставити всі крапки в цьому конфлікті. А новому керівництву залишається докласти значних зусиль, щоб відновити товариство від занепаду, вивести зі збитковості та повернути незаконно продані склади, а головне зберегти робочі місця та виплачувати заробітну плату працівникам.

Ірина Хмельницька, спеціально для «Вголосу»