Сьогодні, 30 травня, Рада директорів ДК “Газ України” затвердила програму свого дочірнього підприємства “Укргазмережі”, згідно із якою передбачено створення філій дочірнього підприємства у Вінницькій, Волинській, Закарпатській, Івано-Франківській, Київській, Луганській, Львівській, Одеській, Полтавській, Сумській, Тернопільській, Харківській, Херсонській, Чернігівській областях та в Автономній Республіці Крим.

Як повідомила ZAXID.NET прес-служба Львівської міської ради, наступним кроком після створення філій “Укргазмережі” стане поступове повернення газорозподільних мереж у 15 вказаних регіонах під контроль державного підприємства.

Газорозподільні мережі, що є державною власністю і не підлягають приватизації, були передані у 2001 році в користування облгазам. Вони несуть відповідальність за збереження та безпечну експлуатацію переданих їм газорозподільних об’єктів, а також за інвестування коштів у їх розвиток, відновлення і модернізацію. Відповідно до умов договорів з ДК “Газ України”, облгази зобов’язані щорічно відраховувати для цих цілей 50% від прибутку, отриманого від використання цим майном, але не менше 4% від залишкової вартості майна.

Водночас більшість облгазів не виконують договірних зобов’язань і не здійснюють необхідних відрахувань на розвиток мереж. Рівень інвестування і капітальних вкладень у газорозподільні мережі протягом 2002-2006 рр у “Волиньгаз” становив 46%, “Закарпатгаз” – 43%, “Київоблгаз” – 68%, “Кримгаз” – 28%, “Луганськгаз” – 56%, “Львівгаз” – 56%, “Одесагаз” – 31%, “Полтавагаз” – 51%, “Сумигаз” – 41%, “Тернопільгаз” – 56%, “Чернігівгаз” – 43%.

Ці облгази фактично не забезпечують підтримку державних газорозподільних мереж в належному технічному стані, не гарантують безпеку при постачанні природного газу споживачам, а також не вкладають необхідні кошти у їх розвиток.

За підсумками останньої інвентаризації державного майна станом на 1 січня 2007 р. “Волиньгаз”, “Івано-Франківськгаз”, “Одесагаз”, “Харківгаз” та “Закарпатгаз” незаконно вилучили майна із державної власності на суму понад 260 млн грн, а ВАТ “Львівгаз” взагалі відмовилося надати інвентаризаційні відомості.