Президент України Віктор Янукович, вступивши на пост, обіцяв призначити губернаторів усіх областей протягом двох тижнів. Однак Львівщина, як і ще декілька областей, досі не побачили нового губернатора. Вголос спробував з’ясувати, у чому затримка.

Серед найбільш ймовірних кандидатів називали насамперед представників Партії регіонів Петра Писарчука (керував штабом Януковича) і Олександра Горошкевича (керував виборчою кампанією Януковича).

Натомість 18 березня віце-прем’єр Вадим Колесніченко під час свого перебування у Львові заявив, що прізвище нового губернатора стане відомим вже наступного тижня. Регіонал також запевнив, що новий керівник стане «ковтком свіжого повітря» для області.

Наразі Львівщина досі в очікуванні цього «ковтка», яким би він не був. Поки в Адміністрації Януковича вирішують, кому ж довірити Львівщину, у Львові почали ширитися чутки про можливе призначення, на перший погляд, нереальних кандидатів. Зокрема, як вдалося з’ясувати Вголосу, серед претендентів на посаду львівського губернатора є прізвище мера Львова Андрія Садового. Він нібито вже навіть пройшов співбесіду.

Щоб з’ясувати можливі причини затягування із призначенням нового губернатора, Вголос звернувся до київських та львівських експертів.

КОМЕНТАРІ:

Володимир Полохало, головний редактор українського наукового журналу «Політична думка»:

Я думаю, що загальна проблема для Партії регіонів полягає в тому, що потрібно такого губернатора, який міг би поступово, м’яко підпорядкувати або інкорпорувати більшу частину львівських еліт під свої прапори. Йдеться про конформізм особливо львівських бізнес-еліт. Це вже було продемонстровано під час приїзду Колеснікова до Львова. Іде пошук таких, які могли б здійснити поступове, але ефективне підпорядкування львівських політичних і бізнес-еліт на свій бік, під свої прапори.

Мабуть основна проблема полягає у пошуку такої особи. Наскільки мені відомо, при приїзді представників Партії регіонів багато хто із львівських достойників вже оволоділи російською мовою і спілкувалися російською. Йде розрахунок на конформізм і залежність львівського бізнесу від Партії регіонів. Мабуть ідуть важкі пошуки.

Кость Бондаренко, директор Київського інституту проблем управління імені Горшеніна

Президент справді сказав, що закінчиться формування вертикалі влади, але це не означає, що завершення формування вертикалі влади передбачає обов’язкову заміну губернаторів.

Зараз ведуться консультації, ведуться переговори з різними силами, які входять до складу коаліції, з різними групами, які формують Партію Регіонів, тому, я думаю, в результаті або залишиться попередній губернатор, або буде проведена заміна. У кількох областях ще не провели такі заміни, в тому числі й у Львівській області.

Переговори затягнулися з двох причин. По-перше, Львівська область не є стратегічно важливою з точки зору нової команди. Друга причина полягає в тому, що львівське керівництво поки що задовольняє нову владу, до нього немає серйозних претензій.

Що стосується того, якій політичній силі буде належати ця посада, то я не став би про це говорити, тому що, насправді, сьогодні це невідомо, це гадання на кавовій гущі. Це буде людина, яка буде лояльною до нової влади.

Є різні кандидатури, на якій Віктор Янукович зупиниться, та і буде. Поки що говорити про це зарано. Є близько 5 кандидатур, серед них як львів’яни, так і не львів’яни.

Анатолій Романюк, директор Центру політичних досліджень:

Нова влада справді анонсувала, що протягом двох тижнів будуть призначені губернатори у всіх областях. Ми могли побачити, що призначення першої половини губернаторів відбулися у перший тиждень і наступні призначення були досить швидкими. Однак, як ми бачимо, всіх не було призначено.

На мою думку, це пов’язано з тим, що ті кандидатури, про які говорилося, тою чи іншою мірою не відповідають концепції нової влади і бачень нової влади щодо Львівської області. Називалося декілька кандидатур, кожна з них має свої позитивні і проблемні сторони. Я думаю, що вся проблема у тому, що наявні кандидатури не достатньо прийнятними для діючого Президента України.

Я думаю, що наразі не має кандидатури, тому в цих умовах краще не призначати нову кандидатуру, а потім її міняти, простіше наразі залишити діючого губернатора на певний термін, поки не буде знайдена кандидатура, яка здатна вирішувати поставлені завдання в межах області.

Життя показує, що в принципі в нашій державі існує серйозний брак кваліфікованих людей і це не стосується тільки Партії регіонів, це стосується всіх політичних сил. Політично заангажованих людей і орієнтованих на лідера існує багато, а тих, які можуть фахово працювати є недостатньо.

Призначення губернатора має принаймні дві складові – це політична відповідність тій політичній силі, яка є, і професіоналізм. Думаю, якась частинка цих чинників є недостатньою, тому й відбувається затримка із призначенням губернатора Львівської області.

Юрій Шведа, кандидат політичних наук, доцент кафедри політології ЛНУ ім. І. Франка:

Мене теж цікавить, чому у кількох областях немає призначення, і надто чому немає - у Львівській області. Тим паче, що було заявлено, що цей процес закінчиться дуже швидко і що є команда людей, які підготовлені на цю посаду. Очевидно,  не все так просто складається. Я думаю, що на ті області, де досі не призначені губернатори, є претенденти зі сторони інших політичних сил, які є учасниками коаліції. Не думаю, що комуністи претендують на нашу область. Швидше всього, і цю думку озвучував Колесніков під час свого приїзду, Львівщина ймовірно опинилася в зоні інтересів Литвина.

Ймовірність, що залишиться Кміть на посаді є, але цей варіант був би ймовірним за однієї умови. Зараз ведуться розмови про переформатування коаліції за участю «Нашої України». Я думаю, що Регіони і сам Янукович не дуже комфортно себе почувають за участю комуністів в коаліції. Значно комфортніше було б, якби до цієї коаліції приєдналася «Наша Україна». Тому варіант губернатора від «Нашої України», а можливо і того, що є губернатора Кмітя, можливою є в рамках формування коаліції такого зразка.

Крім цього, можливо не призначення губернатора пов’язано із тим, що можуть вестися переговори із «Нашою Україною» щодо можливого її доручення до коаліції. Тільки у такому варіант, я вважаю, що Кміть має шанс залишитися.

Якщо «Наша Україна» не є учасником коаліції, якщо «Наша Україна» йде, як вона про це заявляє, в опозицію до коаліції, то який сенс перебування Кмітя як представника цієї політичної сили.

Певна загвоздка полягає і в тому, що питання легітимності цієї коаліції перебуває на розгляді в Конституційному суді. Якщо КСУ поставить під сумнів законність цієї коаліції, то очевидно будуть 2 варіанти розвитку подій. Перший – це залучення «Нашої України» до коаліції. Другий - оголошення дострокових виборів. У другому випадку буде якам перехідна фігура, але сумніваюся, що це буде Кміть. Тобто, до рішення КСУ така нерозбириха і залишиться.

----------------------------------------------

Вголосу також вдалося отримати коментар заступника глави Адміністрації Президента України Ганни Герман:

- Президент прийме рішення і я думаю, що після Великодня у Львові буде губернатор і це буде людина, яка користується гарною опінією в регіоні, яка турбується більше про економічні справи і не заангажована якось різко політично. Людина, яка є професіоналом. З цих критеріїв виходитиме президент приймаючи рішення стосовно керівника Львівської області.

Що стосується Миколи Кмітя, то, знаєте, про нього зі Львова ідуть дуже гарні відгуки.

Я думаю, що, очевидно, це має бути людина, яка знає регіон, яка знає процеси, що відбуваються в регіоні і, яку там знають люди. Я повторю, що стосовно Кмітя ідуть гарні відгуки.

Я не буду уточнювати, поки президент не прийме рішення. Коли буде рішення, тоді будемо коментувати.